Kędzierzawość liści brzoskwini

Kędzierzawka jest chorobą grzybową wywołana patogenem Taphrina deformans. Tego typu choroby brzoskwini występują również na nektarynach. Okazuje się, że często wystarczające jest zwalczanie ekologiczne. Zanim jednak sięgniemy po opryski, a także inne chemiczne preparaty, warto wcześniej przyjrzeć się występującym objawom. Okazuje się, że często są one mylone z zupełnie inną przypadłością, jaką jest duży niedobór fosforu.

W przypadku niedoboru tak ważnego pierwiastka dochodzi do przebarwień liści. Czerwone, a później brunatne plamy pojawiają się na brzegach liści, w dalszym rozwoju powodując ich zasychanie. Rozwiązaniem nie będą wcale żadne opryski. Pomóc jedynie może odpowiednia suplementacja fosforem w postaci dopasowanych nawozów. Natomiast kędzierzawka występująca w ogrodzie jest dużo poważniejszym problemem.

Kędzierzawka - objawy

Pierwsze objawy, jakie możemy zaobserwować w przypadku pojawienia się kędzierzawości liści brzoskwini, jest ich przebarwienie oraz deformacja. Na liściach zaczynają pojawiać się czerwone plamy, które często oprószone są białym nalotem. Jeżeli ochrona brzoskwini nie zostanie wdrożona po pojawieniu się pierwszych symptomów, będzie następował dalszy rozwój choroby. Liście zaczynają usychać, a następnie opadać.

Jako kolejne objawy pojawiają się nabrzmiewania pąków, a także pędów. Przy wczesnym porażeniu brzoskwini może dojść do opadania kwiatów, przez co drzewo nie wyda owoców. Jeżeli dojdzie do owocowania, to na skórce owoców pojawiają się żółtoczerowne plamy. Oczywiście tych owoców jest zdecydowanie mniej. Niestety suche i upalne lato sprzyja rozwojowi choroby brzoskwini. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.

Ochrona brzoskwini i zwalczanie ekologiczne

Zanim sięgniemy po różnego rodzaju preparaty chemiczne, warto pokusić się o zwalczanie ekologiczne uporczywego patogenu grzybowego. Jeżeli ochrona brzoskwini zostanie zaniedbana, to możemy spodziewać się nie tylko strat w plonach, ale ostatecznie śmierci drzewa. Zwalczanie ekologiczne porażonych części drzewa będzie miało sens wczesną wiosną. Wtedy brzoskwinia nie jest jeszcze zaatakowana tak bardzo, dzięki czemu można spróbować naturalnych metod walki z grzybnią. Ekologiczne opryski wykonane z pokrzywy lub skrzypu polnego powinny odnieść sukces. Najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowanie naparu. Jednak w sprzedaży dostępne są również ekologiczne preparaty, które są w stanie zatrzymać rozwój choroby.

Oprysk drzewa w ogrodzie oraz kędzierzawość liści brzoskwini, choroby brzoskwini, zwalczanie ekologiczne
Kędzierzawość liści brzoskwini, choroby brzoskwini oraz ich zwalczanie ekologiczne

Gdy objawy nabrzmiewania pąków lub porażenia liści zauważymy zbyt późno, zwalczanie ekologiczne może okazać się mało skuteczne. Wtedy należy sięgnąć po opryski. Do polecanych preparatów zalicza się m.in.:

  • Syllit 65 WP do drzew owocowych, Substral - środek na kędzierzawość liści polecany jest także przy chorobach grzybowych innych drzew owocowych. Do nich zalicza się chociażby parch jabłoni i gruszy, a także drobna plamistość liści drzew pestkowych. Preparaty dostępne są w postaci proszku, z którego przygotowuje się zawiesinę. Środek na kędzierzawość liści powinien być stosowany nie później niż 75 dni przed zbiorem owoców. W jednym okresie wegetacyjnym można zastosować maksymalnie 2 dawki, pamiętając o odstępie wynoszącym od 7 do 10 dni.
  • Miedzian 50 WP - środek na kędzierzawość liści zawiera substancję czynną - miedź w postaci tlenchlorku miedziowego. Stosując preparat w ogrodzie należy pamiętać o odpowiednim dawkowaniu wynoszącym 10 g w 1 litrze wody. Taki oprysk stosujemy na powierzchni 10 metrów kwadratowych. Środek na kędzierzawość liści może być stosowany wyłącznie w bezwietrzny dzień.

Pozostałe choroby brzoskwini

Kędzierzawość liści brzoskwini, która objawia się między innymi plamami na liściach, a także tym, że pojawiają się nabrzmiewania pąków, nie jest jedyną chorobą, jaką możemy spotkać w ogrodzie przy uprawie brzoskwini. Do innych chorób zalicza się również parch brzoskwini. Tak jak kędzierzawka, także ta choroba grzybowa prowadzi do znacznego obniżenia plonów. Objawy jednak widoczne są bardziej na owocach w postaci zielonkawych plam. Jeżeli ochrona brzoskwini nie zostanie zbyt szybko zapewniona, owoce zaczną pękać.

Kolejną chorobą, na którą narażone są brzoskwinie, jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych. Choroba może zaatakować praktycznie na każdym etapie wegetacji. Późną wiosną rozpoznamy, że drzewo zostało zaatakowane przez patogen grzybowego po zgorzeli kwiatów. Natomiast, gdy już pojawią się owoce, to na ich powierzchni pojawiają się plamy uwidaczniające zgniliznę. Takich owoców nie należy spożywać. Kędzierzawość liści brzoskwini jest jednak najpopularniejszą chorobą dotykającą drzewa owocowe. Dlatego, jeżeli zauważymy nabrzmiewania pąków lub plamy na liściach, należy jak najszybciej zareagować, aby nie doprowadzić do poważnych strat.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły