Fytoftoroza iglaków - przyczyny choroby, zwalczanie, opryski, porady
Nieodpowiednia pielęgnacja iglaków może doprowadzić do poważnej choroby grzybowej nazywanej fytoftorozą. Rozwój patogenu grzybowego bez odpowiedniej interwencji doprowadza do zamierania rośliny. Dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób objawiają się choroby grzybowe iglaków, a także jak należy sobie z nimi radzić.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Fytoftoroza iglaków - objawy
Fytoftoroza iglaków to choroba grzybowa wywołana przez patogeny Phytophthora cinnamomi oraz Phytophthora plurivora. Porażenie rośliny zaczyna się od systemu korzeniowego. Młode sadzonki przestają rosnąć, aż w końcu zamierają. Natomiast choroby iglaków, które uprawiane są już od kilku sezonów objawiają się żółknięciem igieł, które z czasem stają się brunatne. Przy dorosłych osobnikach objawy postępują znacznie dłużej. Zanim dojdzie do zniszczenia całej rośliny, wcześniej zamierają pojedyncze pędy, które zostały porażone patogenem grzybowym.
Tuje, a także inne iglaki są narażone na choroby grzybowe najczęściej z powodu nieodpowiedniej pielęgnacji. Gleba, która nie jest przepuszczalna, a na której zalega woda przyczynia się do rozwoju patogenu grzybowego. Na choroby iglaków narażone są także rośliny, które nie otrzymują odpowiedniej dawki składników pokarmowych. Osłabione tuje oraz pozostałe iglaki nie są w stanie się bronić przed atakami chorób.
Skuteczne ochrony roślin
Zanim dojdzie do porażenia roślin fytoftorozą, możemy zadbać o odpowiednią ochronę oraz pielęgnację, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko pojawienia się i rozwoju grzyba. Niezwykle istotnym zabiegiem jest samo sadzenie iglaków. Należy zadbać o przepuszczalne podłoże pod tuje oraz inne iglaki. Ziemię najlepiej jest wymieszać z torfem oraz korą. Dzięki temu nie będzie dochodzić do zalegania wody w ziemi.
Niestety często przez nieuwagę kupujemy już porażone sadzonki. Dlatego przy wyborze iglaków należy zwracać szczególną uwagę na to, czy są one na pewno zdrowe. Unikniemy choroby iglaków, jeżeli zadbamy o właściwe podlewanie i nawożenie krzewów i drzew. Istotne jest także zakwaszanie gleby, które możemy przeprowadzić przy pomocy specjalnych nawozów lub podsypując rośliny korą. Jeżeli tylko zauważymy pierwsze objawy fytoftorozy iglaków, to należy zastosować odpowiednie środki ochrony roślin. W przypadku zarażenia całej rośliny jedynym sposobem będzie jej całkowite usunięcie. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.
Zwalczanie fytoftorozy
Jeżeli nie pomogą żadne zabiegi pielęgnacyjne, aby uchronić iglaki przed wystąpieniem fytoftorozy, należy sięgnąć po dedykowane środki ochrony roślin. Do najczęściej polecanych zaliczymy takie preparaty jak:
- Scorpion 325 SC - jest to środek ochrony roślin, który zwalcza nie tylko choroby grzybowe iglaków, ale również warzyw i owoców. Preparat dostępny jest w postaci koncentratu przeznaczonego do rozcieńczania. Środek ten zapewnia nie tylko zwalczanie fytoftorozy, ale również takich chorób jak rdza, plamistość liści, czy też mączniak prawdziwy.
- Proplant 722 SL - kolejny preparat polecany, jako skuteczne rozwiązanie na zwalczanie fytoftorozy, a także innych chorób dopadających rośliny ozdobne. Oprysk należy zastosować w momencie, gdy pojawią się pierwsze objawy. Zaleca się, aby środek zastosować maksymalnie 3-krotnie w okresie wegetacyjnym. Przerwa pomiędzy zabiegami powinna wynosić 10 dni.
- Aliette S - środek zwalczający fytoftorozę Aliette można stosować zarówno, gdy zaobserwujemy pierwsze objawy, jak i również interwencyjnie. Preparat gwarantuje zwalczanie fytoftorozy, a także mączniaka rzekomego dyniowatych. Aliette należy stosować w odstępach nie mniejszych niż tygodniowe. Oczywiście należy zapoznać się dokładnie z kartą produktu Aliette, aby dowiedzieć się, jakie zastosować dawkowanie.
Jeżeli chcemy dowiedzieć się, jak pozbyć się choroby iglaków w naturalny sposób, to niestety nie znajdziemy żadnych innych rozwiązań oprócz pozbywania się martwych pędów lub całych roślin. W przypadku, gdy cała roślina została porażona przez fytoforozę, należy ją jak najszybciej usunąć, a następnie spalić. Zaleca się również, aby przez pięć kolejnych lat w miejscu wcześniejszych krzewów nie sadzić nowych roślin. Patogen grzybowy wykazuje się bardzo dużą zdolnością przetrwania, przez co młode sadzonki zostałyby natychmiast zainfekowane.
Fytoftoroza u innych roślin
Najpopularniejszym problemem ogrodników jest oczywiście fytoftoroza iglaków. Jednak należy pamiętać, że ta choroba dotyka również inne rośliny. Fytoftoroza różanecznika jest bardzo częstą przypadłością. Przyczyną jest nie tylko nieprawidłowa pielęgnacja, ale również niestworzenie odpowiednich warunków uprawowych. Trzeba przyznać, że rododendrony zaliczają się do bardzo wymagających roślin.
Fytoftoroza różanecznika objawia się przede wszystkim po brązowieniu pędów. Liście zaczynają matowieć, a później również przebarwiają się na brązowo. Choroby grzybowe ostatecznie prowadzą do usychania liści. Fytoftoroza różanecznika nie jest możliwa do pomylenia z innymi chorobami. Podstawy pędów zaczynają gnić, co pokazuje, że przez patogeny grzybowe został zaatakowany system korzeniowy. Tak jak w przypadku iglaków, porażone części rośliny należy natychmiast usuwać. Natomiast, aby zapobiec rozwojowi choroby, należy zastosować dedykowane opryski. Fytoftoroza różanecznika jest możliwa do zwalczania przy pomocy naturalnych preparatów. Do polecanych środków zalicza się m.in. Biosept Active.
Fytoftoroza iglaków jest bardzo trudna do zwalczenia. Jednak trzeba jak najszybciej uporać się z chorobą krzewów ozdobnych, aby nie doszło do zarażenia innych roślin. Ta przypadłość, w zależności od gatunku grzyba, atakuje również braki, kasztanowce, rośliny wrzosowate, czy też forsycje. Jednak najtrudniej jest zwalczać zarazę warzyw. Patogen grzybowy Phytophthora infestans jest odpowiedzialny za fytoftorozę ziemniaków oraz pomidorów. Ze względu na wieloletnią wytrzymałość przetrwalników, należy uważać z nowymi uprawami w miejscach, które były wcześniej porażone przez fytoftorozę. Warto działać zapobiegawczo, a także dobrze przyglądać się wszystkim roślinom w ogrodzie. Im wcześniej wykryjemy chorobę, tym większe szanse mamy na uratowanie roślin.