Zaraza ziemniaczana – krótka charakterystyka

Phytophthora infestans to patogen wywołujący choroby ziemniaka i choroby pomidorów. Zaraza ziemniaka to przypadłość nazywana fytoftorozą, która charakterystyczna jest dla wybranych roślin psiankowatych. Bardzo ważne jest jej zwalczanie, ponieważ choroba ta doprowadza rocznie do utraty około 10 % plonów w skali całego świata. Równie ważna jest ochrona i używanie środków na zarazę ziemniaka na całej powierzchni plantacji.

Zaraza ziemniaczana znana jest już od wielu lat. Choroby pomidorów czy choroby ziemniaka doprowadzają do ogromnych strat finansowych. W XIX wieku ziemniak był jednym z głównym produktów spożywczych, dlatego tez epidemie choroby doprowadzały do śmierci głodowej czy konieczności migracji. Dlatego tak ważne jest właściwe reagowanie i zwalczanie nawet najmniejszych objawów zarazy ziemniaka. Phytophthora infestans przenoszony jest z łatwością przez wiatr na inne uprawy.

Niedoświadczeni hodowcy mogą sobie pomylić chorobę wywoływaną przez phytophthora infestans z szarą pleśnią. Początkowe objawy obu tych przypadłości są bardzo podobne. Z czasem jednak szara pleśń manifestuje się występowaniem charakterystycznego nalotu na ziemniakach. Ostatecznie doprowadzają do gnicia plonów. Natomiast zaraza ziemniaczana atakuje podczas wykopków czy zbierania pomidorów. Zarodki patogenu niszczą rośliny i bulwy znajdujące się nad ziemią. Dlatego też do zakażenia dochodzi przy kontakcie ziemniaka z nadziemnymi częściami rośliny.

Objawy zarazy na ziemniakach czy pomidorach

Zaraza ziemniaka na początkowym etapie charakteryzuje się żółto-brunatnymi plamami na brzegach liści. Z czasem powiększają się one zmieniając kolor na ciemniejszy. Długo utrzymująca się wilgoć w powietrzu doprowadza do rozwoju białego nalotu na dolnej części liści. Deszczowa pogoda zdecydowanie bardziej sprzyja chorobom ziemniaka czy chorobom pomidorów. Kiedy jednak powietrze jest suche, nie zawsze można ujrzeć biały nalot, ale charakterystyczne jest za to usychanie liści.

Zaraza na ziemniaku czy na pomidorze objawia się nie tylko niszczeniem liści. Podobne plamy i naloty pojawiają się również na łodygach. Dlatego tak ważna jest ochrona przed chorobą wszystkich części rośliny. Jak już wcześniej zostało wspomniane bulwy zostają zakażone dopiero podczas zbioru czy w trakcie przechowywania po wcześniejszym kontakcie z patogenem na liściach czy na łodygach.

Zaraza ziemniaczana na pomidorach, a także zaraza ziemniaka, objawy i zwalczanie
Jak wygląda zaraza ziemniaczana, czyli zaraza ziemniaka, jej objawy i zwalczanie

Zakażone bulwy ziemniaka i pomidora pełne są szarych plam o nieregularnym kształcie. Natomiast miąższ zaczyna gnić oraz zmienia swój kolor na rdzawobrunatny. Przebieg zarazy ziemniaczanej może być bardzo szybki, jeśli występują sprzyjające do tego warunki. W ciągu kilku dni choroba może się pojawić nie tylko na pojedynczych liściach czy na łodydze, ale może także doprowadzić do obumarcia całego plonu i ogromnych strat. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.

Środki na zarazę ziemniaka – czym opryskać?

Odpowiednie wykorzystanie środków ochrony jest zdecydowanie tańszą opcją niż późniejsze zwalczanie choroby. Profilaktycznie używane środki na zarazę ziemniaka skutecznie jej zapobiegną. W celach ochrony uprawy można również zwrócić uwagę na to, czy wszystkie sadzonki są zdrowe oraz czy w otoczeniu nie ma upraw zakażonych. Można także wybierać odmiany ziemniaka i pomidora, które wegetują przez krótki czas.

Wśród środków ochrony i preparatów na zwalczanie zarazy ziemniaka znaleźć można zarówno chemiczne, jak i ekologiczne propozycje. Warto zastanowić się nad tym, czym opryskać rośliny. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie fungicydów. Stosowane są nie tylko do walki z zarazą ziemniaczaną, ale także z alternariozą. Preparaty te są wysoce skuteczne. Poniżej podane zostały sprawdzone środki przeciwdziałające zarazie ziemniaczanej.

Wybrane środki ochrony i preparaty na zwalczanie zarazy ziemniaczanej

Nazwa preparatu

Przykładowa cena

Miedzian 50 WP - na choroby bakteryjne i grzybowe - Sumin - 15 g

6,90 zł

Revus 250 SC - na choroby grzybowe pomidorów i ziemniaków - Sumin - 15 ml

22,20 zł

Ridomil Gold MZ Pepite 67,8 WG - zwalcza zarazę ziemniaka - Target - 100 g

25,90 zł

Ridomil Gold MZ Pepite 67,8 WG - zwalcza fytoftorozę - Target - 100 g

26,90 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły