Zaraza ogniowa gruszy i jabłoni - przyczyny, zwalczanie
Choroby gruszy, jabłoni, pigwy, wiśni a także innych drzew i krzewów owocowych, niestety bardzo często sieją bardzo duże spustoszenie w uprawach. Do jednych z najczęstszych przypadłości zalicza się zaraza ogniowa. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób objawia się zakażenie bakteryjne drzew, a także w jaki sposób powinno następować jej zwalczanie.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zaraza ogniowa - objawy
Zaraza ogniowa jest chorobą bakteryjną wywoływaną przez bakterię Erwinia amylovora. Bakterie najczęściej atakują jabłonie, grusze, pigwy, wiśnie, a także głóg, ognik bądź irgę. Bakteria atakuje rośliny praktycznie na wszystkich kontynentach. Z pierwszymi objawami najczęściej mamy do czynienia wiosną. W czasie kwitnienia możemy zaobserwować gwałtowne więdnięcie kwiatów, a następnie ich brunatnienie. Zazwyczaj nie opadają, za to pozostają na drzewach nawet do późnej jesieni.
Kolejnym objawem, jaki możemy zaobserwować jest zwijanie liści gruszy, wiśni i jabłoni. Wcześniej jednak na ich powierzchni zaczynają pojawiać się brunatne przebarwienia. Jeżeli zwalczanie choroby pigwy, gruszy i jabłoni nie zostanie rozpoczęte, to plamy na liściach zaczną się powiększać, aż w końcu całe liście zmienią barwę na brunatną, a ostatecznie na czarną. Zaraza ogniowa jabłoni oraz innych drzew i krzewów owocowych zaczyna atakować zawsze od najmłodszych pędów. Najczęściej objawia się to ich więdnięciem, a także zmianą kształtu. Postępujące bakteryjne choroby gruszy powodują zarażenie młodych zawiązków owoców. Poznamy to po ich przebarwieniu lub pojawienia się plam. Nierozwinięte owoce, tak jak kwiaty mogą pozostawać na pędach nawet do sezonu jesiennego.
Zaraza ogniowa jabłoni i gruszy - przyczyny
Ryzyko zarażenia zarazą ogniową jest zdecydowanie większe w nieprawidłowo prowadzonych uprawach. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym gwałtownemu rozmnażaniu się bakterii, jest pogoda. Przy wysokiej wilgotności powietrza, a także temperaturze wahającej się w przedziale od 20 do 24 stopni Celsjusza, możemy zauważyć szybki przyrost zarażonych drzew, krzewów owocowych i ozdobnych, takich jak ognik.
Do kolejnych warunków sprzyjających, zalicza się także zbyt gęste nasadzenie drzew i krzewów. Przez to, nie tylko pędy oraz liście mają mniejszą możliwość wysychania po opadach atmosferycznych, ale również patogen szybciej rozprzestrzenia się po całym sadzie lub szkółce. Do czynników powodujących, że zaraza ogniowa jabłoni nie ma możliwości rozwoju, zaliczają się niska wilgotność powietrza, a także wystawienie drzew na bezpośrednie promienie słoneczne. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.
Choroby gruszy, jabłoni i wiśni - zwalczanie
Niestety, gdy już pojawią się bakteryjne choroby pigwy, wiśnie, gruszy lub jabłoni, to należy jak najszybciej reagować. Zwalczanie zarazy ogniowej odbywać się może w sposób interwencyjny, jak i również przy użyciu środków chemicznych. W pierwszym przypadku, w okresie wiosennym powinniśmy przeprowadzić radykalne zabiegi pielęgnacyjne. Do nich zalicza się usuwanie wszystkich dziko rosnących roślin, które mogą być zarażone zarazą ogniową. Jeżeli będziemy zauważać zwijanie liści gruszy, najlepszym rozwiązaniem będzie usunięcie całego drzewa. Dzięki temu w sadzie lub ogrodzie, nie będzie dochodziło do porażenia innych gatunków. Jeżeli porażenie jest naprawdę niewielkie, wtedy można spróbować usunąć gałęzie lub pędy, jednak pamiętając o przynajmniej półmetrowym zapasie. Czyli usunięciu także zdrowej części gałęzi. Przed każdym użyciem narzędzi ogrodniczych należy je zdezynfekować.
Oczywiście takie zabiegi pielęgnacyjne mogą okazać się niewystarczające. Wtedy też należy sięgnąć po chemiczny oprysk, który zatrzyma rozwój choroby gruszy oraz innych drzew. Należy mieć na uwadze, iż oprysk gruszy i jabłoni wykonujemy czasami innymi środkami, a także po ujrzeniu nieco innych objawów. Jabłonie powinniśmy opryskać, gdy tylko na sąsiednich drzewach zacznie pojawiać się zaraza ogniowa. Natomiast oprysk gruszy należy zaplanować w momencie nabrzmiewania pąków. Zatem nie powinniśmy czekać na zwijanie liści gruszy, ponieważ może się okazać to zbyt późny termin.
Jeżeli chodzi o polecane preparaty, to tutaj warto sięgnąć po:
- Champion 50 WP - oprysk wykonujemy przy pomocy zawiesiny wodnej. Przy pomocy tego preparatu zwalczana może być zaraza ogniowa jabłoni, choroby pigwy, czy też zaraza ogniowa dotykająca roślin ozdobnych, takich jak ognik. Jeżeli nadal będziemy widzieć objawy zarazy ogniowej, zabieg powtarzamy przy opadaniu płatków.
- Miedzian Extra 350 SC - substancją aktywną tego preparatu jest tlenochlorek miedzi. W przypadku zarazy ogniowej, stosujemy do opryskania gruszy. Preparat powinien zapobiec problemowi, jakim jest zwijanie liści gruszy.
- Streptomycyna - jest to antybiotyk, który zaczęto stosować w Stanach Zjednoczonych w latach 50-tych ubiegłego wieku. Natomiast w Europie Streptomycyna na dobre zadomowiła się w latach 90-tych. Okazuje się, że ten środek wykazuje się najlepszą skutecznością w walce z bakteriami E. amylovora. Streptomycyna przenika do liści, a następnie dociera do innych zarażonych miejsc. W Polsce składnik ten dostępny jest jedynie w formie siarczanu streptomycyny. Znajduje się on w preparacie Hortocyna 18 SP. Okazuje się, że środek ten można zastosować tylko po otrzymaniu zgody od IORiN. Niestety skuteczność tego preparatu nie jest tak wysoka. Streptomycyna potrafi całkowicie zwalczyć choroby pigwy, gruszy i jabłoni. Zarażony ognik, wiśnia oraz czereśnia, także mają większe szanse na wyzdrowienie. Jednak należy korzystać z preparatów udostępnionych przez polskie prawo.