Czereśnia Vega - opis

Czereśnia Vega jest to odmiana karłowa, która przywędrowała do nas z Kanady. Drzewko jest wynikiem skrzyżowania odmian Bing oraz Victor. Przyrost drzewka jest bardzo szybki, przez co już po kilku latach osiąga swoją maksymalną wysokość wynoszącą od 3 do 4 metrów. Pora kwitnienia tej odmiany przypada na kwiecień.

Ta odmiana czereśni owocuje na początku lipca. Opis pokazuje nam niezwykle słodkie owoce o żółtym zabarwieniu, które oblane są czerwonym rumieńcem. Każdy owoc osiąga wagę od 7 do 8 gramów. Zatem mamy do czynienia z naprawdę dużymi owocami, które idealnie nadają się nie tylko do jedzenia na surowo, ale również do przygotowywania przetworów.

Ciekawe odmiany czereśni

Czereśnia Vega nie jest jedyną odmianą, którą możemy uprawiać w swoim ogrodzie w celu zbiorów słodkich owoców. Oprócz niej warto wspomnieć o takich okazach jak:

  • Czereśnia Burlat - jest to odmiana wczesna, która owocuje już nawet na początku sierpnia. W tym czasie możemy zbierać bardzo duże, ciemnoczerwone owoce o sercowatym kształcie. Jest to karłowa odmiana dorastająca maksymalnie do 2-3 metrów wysokości.
  • Czereśnia Drogana żółta - opis tej odmiany wskazuje na czereśnię, która owocuje dopiero w lipcu. Jej żółte owoce są bardzo dobre i słodkie. Doskonale nadają się do przetworów. Wysokość maksymalna drzewa wynosi 5 metrów.
  • Czereśnia kolumnowa Silva - jest to niezwykła odmiana czereśni, która osiąga do 2,5 metra wysokości. Ta karłowa odmiana przybiera kolumnowy pokrój, dzięki czemu idealnie sprawdzi się nawet do uprawy pojemnikowej. Czerwonych i słodkich w smaku owoców możemy doczekać się na przełomie lipca i sierpnia.
  • Czereśnia Rivan wczesna - odmiana, która osiąga maksymalną wysokość wynoszącą 4-5 metrów. Opis tej odmiany wskazuje, iż możemy doczekać się owoców już na początku czerwca. Drzewko pochodzące ze Szwecji, wyróżnia się czerwonymi, miękkimi owocami o kwaskowym posmaku.

Czereśnia Vega - ceny i opinie

Żółta czereśnia dość mocno wyróżnia się na tle innych, czerwonych czereśni. W związku z tym, jeżeli interesuje Cię jej uprawa, to z pewnością chcesz sprawdzić również ceny sadzonek. Dla porównania w zestawieniu znajdują się również ceny innych odmian czereśni wyróżniających się różnym pokrojem, a także odmienną porą owocowania.

Ceny czereśni Vega, a także innych odmian tego drzewa owocowego

Nazwa odmiany

Cena

Czereśnia Vega żółta, bardzo dobre opinie

34,90 zł

Czereśnia kolumnowa Silva

80,00 zł

Czereśnia Kunzego żółta

36,28 zł

Czereśnia karłowa Samopłodna Lapins

54,90 zł

Czereśnia Kasandra, wczesna odmiana

55,00 zł

Czereśnia Jacinta półkarłowa, wczesna odmiana

39,91 zł

Czereśnia Burlat, drzewko owocowe

34,90 zł

Czereśnia Burlat ok. 150 cm

27,90 zł

Czereśnia Burlat Prunus avium

26,90 zł

Czereśnia kolumnowa z doniczki SAM

55,00 zł

Czereśnia kolumnowa ukraińska wysokość 120-150 cm

24,90 zł

Czereśnia kolumnowa Queen Marry

56,80 zł

Krzewy kwitnące na biało Jaśminowiec Belle Etoile

16,00 zł

Krzewy kwitnące na biało Żylistek różowy Campanulata

16,00 zł

Krzewy kwitnące na biało Tawuła van Houtte’a

16,00 zł

Krzewy kwitnące na biało kolkwicja chińska Pink Cloud

24,00 zł

Jak wygląda sadzenie i uprawa czereśni Vega?

Uprawa czereśni Vega jest bardzo łatwa, jeżeli zapewnimy jej odpowiednie stanowisko. Najlepiej rośnie ona na słonecznym stanowisku, na żyznym i przepuszczalnym podłożu. Warto również zapewnić jej glebę, która będzie wyróżniała się odczynem obojętnym. Natomiast sadzenie drzewka jest odradzane na glebach ciężkich oraz piaszczystych. Ponieważ w takich miejscach czereśnia Vega rośnie bardzo słabo, a także skąpo owocuje.

Opinie pokazują, że jest to doskonała odmiana do uprawy amatorskiej. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę, że owocowanie bez oprysków się nie uda, zatem odradzana jest przy tej odmianie uprawa ekologiczna. Sadzenie czereśni Vega najlepiej jest zaplanować na okres wiosenny lub jesienny. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej rozstawy, która będzie wynosić przynajmniej 3-4 metry. Warto jest przed posadzeniem drzewko zasilić kompostem. Sprawdź także ten artykuł: Czereśnia kolumnowa - opis, wymagania, pielęgnacja, cięcie, choroby.

Pielęgnacja czereśni Vega

Opinie na temat czereśni Vega, są bardzo pozytywne, ponieważ jej pielęgnacja także nie zalicza się do zbyt wymagających. Oczywiście jednym z zabiegów pielęgnacyjnych, o których koniecznie należy pamiętać, jest przycinanie. Pierwsze cięcia zawsze wykonujemy w celu formowania korony, dlatego zaleca się przycinanie drzewa do wysokości 3 metrów. W kolejnych latach przycinanie wykonujemy zaraz po zbiorach.

Nawożenie warto przeprowadzać raz w roku przy pomocy naturalnych nawozów takich jak kompost, czy też obornik. Warto mieć na uwadze, że jest to odmiana mrozoodporna, dlatego drzewa nie będą wymagały okrywania na zimę. Zebrane owoce doskonale sprawdzają się do spożycia na surowo, a także do przygotowania przetworów takich jak kompoty. Należy jednak pamiętać o tym, aby owoców nie zbierać zbyt późno, ponieważ wtedy są bardzo miękkie. Dodatkowo owoce są bardzo podatne na pękanie w wyniku deszczu. Natomiast drzewo jest bardzo odporne na choroby.

Zapylacze czereśni Vega

Opis odmiany czereśni Vega wskazuje, iż jest to drzewo, do którego potrzebne są zapylacze. Dlatego w sąsiedztwie tej czereśni należy posadzić inne drzewo, które pozwoli na zapylenie kwiatów. Najlepsze zapylacze do czereśni Vega to Ulster, czereśnia Karesowa, Kordia, Hedelfińska, czy też Buttnera Czerwona.

Oczywiście najlepszym sposobem będzie posadzenie jednej ze wspomnianych odmian. Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie z jakichś powodów mieć drugiej czereśni w swojej ogrodzie, to ciekawym rozwiązaniem będzie po prostu przywiązanie do naszego drzew kwitnącej gałęzi z odmian, które są uznawane za zapylacze.

ikona podziel się Przekaż dalej