Kiedy pryskać czereśnie? - terminy, preparaty, skuteczność, porady
Co robić, jeśli twoje drzewko czereśniowe opanowały robaki? Czereśnie są łatwe w uprawie, obficie owocują, dlatego są często wybierane do uprawy amatorskiej w ogródkach przydomowych i na działkach. Jednak są to drzewka owocowe często atakowane przez choroby i szkodniki. Jak chronić drzewka owocowe przed szkodnikami i jak pryskać czereśnie od robaka? Wyjaśniamy jak i czym pryskać czereśnie. Przedstawiamy odpowiednie terminy oprysku czereśni przeciw robakom w owocach.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Uprawa i choroby czereśni
Uprawa czereśni w ogrodzie lub na działce
Uprawa owoców i warzyw w przydomowym ogrodzie lub na działce wymaga wiedzy i doświadczenia. Mimo że, niektóre drzewa owocowe i warzywa wybieramy ze względu na łatwość uprawy, warto wiedzieć kiedy przycinać czereśnie, czym pryskać ogórki, czy też kiedy pryskać czereśnie. Drzewa czereśni są popularnym drzewem owocowym w uprawie amatorskiej. Jednak problemem są choroby i szkodniki. Dlatego też należy wiedzieć jak robić oprysk na robaki.
Czereśnie stanowią jedne z najpopularniejszych drzew owocowych uprawianych w ogrodach przydomowych i na działkach. Obficie owocują i wydają smaczne, słodkie owoce. Owoce czereśni są słodkie, soczyste i jadane są najczęściej na surowo. Sezon na czereśnie ma miejsce od czerwca do lipca, kiedy to na rynku pojawiają się różne odmiany tych owoców, od żółtych, poprzez czerwone, do prawie czarnych.
Czereśnie jada się na surowo, jako przysmak letni. Owoc nadaje się na przetwory, jednak robimy je rzadko, z uwagi na wysoką cenę owoców. Kandyzowane czereśnie używa się do dekoracji ciast i deserów. Zaś drylowane czereśnie w occie dodaje się do potraw mięsnych.
Czereśnia jest jednym z gatunków wiśni, czyli wiśnią ptasią, która naturalnie występuje w naszym klimacie. Drzewo to porasta lasy liściaste i mieszane, zaś jego owoce są chętnie zjadane przez ptaki. Owoce czereśni dzikiej mają 1 cm średnicy, mało miąższu i są gorzkawe. Natomiast owoce czereśni hodowlanej mają dużo słodkiego i soczystego miąższu i są duże, o średnicy do 2,5 cm.
Drzewa czereśni są łatwe w uprawie i niewymagające. Nadają się do uprawy amatorskiej w przydomowym ogrodzie. Drzewka sadzimy na wiosną lub jesienią w zależności od odmiany.
Jak i kiedy pryskać czereśnie na robaki - choroby i szkodniki czereśni
Czereśnie należą do drzewek łatwych w uprawie. Są one jednak wrażliwe na choroby i szkodniki. Obecnie w sklepach ogrodniczych dostępne są odmiany odporne na szkodniki i choroby. Warto jednak wiedzieć jakie są choroby czereśni i jak robić oprysk od robaka.
Choroby czereśni:
- brunatna zgnilizna drzew pestkowych,
- rak bakteryjny drzew pestkowych,
- parch czereśni,
- drobna plamistość drzew pestkowych,
- dziurkowatość liści drzew pestkowych,
- zwójka koróweczka,
- nasionnica trześniówka,
- śluzowica ciemna,
- mszyca wiśniowo-przytuliowa.
Na choroby grzybicze stosuje się oprysk fungicydami, zaś na choroby bakteryjne preparatami miedziowymi. Natomiast przeciwko szkodnikom stosuje się sposoby profilaktyczne, czyli grabienie opadłych liści i owoców, usuwanie porażonych liści i pędów. Stosujemy również chemiczne opryski na robaki. Sprawdź także ten artykuł: Choroby drzew owocowych - 5 najczęściej spotykanych chorób.
Kiedy pryskać czereśnie - sposoby i terminy
Oprysk przeciw szkodnikom czereśni
Jak i kiedy robić oprysk od robaka czereśni? Największym problemem ogrodników hodujących czereśnie w ogrodzie lub na działce są robaki w owocach. Piękne, duże i dorodne owoce nie zachęcają do jedzenia, gdy w każdym znajduje się biała gąsienica. Robaki w owocach niszczą plony sadowników, gdyż zaatakowany owoc nie nadaje się do sprzedaży.
Najbardziej niebezpiecznym szkodnikiem czereśni jest nasionnica trześniówka. Jest to nieduża muchówka, która składa jaja w miąższu czereśni. Larwy żerują w miąższu, najpierw pod skórką, a następnie zbliżają się do pestki.
Najważniejszy jest oprysk wiosenny po kwitnieniu czereśni. Ważne jest, aby zauważyć wylot muchówek i kilka dni potem dokonać oprysku. Najlepiej wykonać oprysk preparatem Mospilan 20. Oprysk wiosenny wykonujemy 7 dni po zauważeniu latających muchówek. Następnie powtarzamy oprysk 2 lub 3 razy w odstępie 14 dni.
Nie zawsze łatwo jest zauważyć nalot muchówek. Dlatego też ogrodnicy i sadownicy stosują różne, sprytne sposoby na poznanie terminu wylotu owadów. Jednym ze sposobów, aby odpowiednio ustalić terminy oprysków jest zakopanie otwartego pojemnika, najlepiej doniczki, z robaczywymi czereśniami. Pojemnik zostawiamy na zimę, a wiosną przykrywamy go włókniną. Jeśli zauważymy pojawienie się owadów pod włókniną, mamy kilka dni na przygotowanie oprysku.
Dla drzewek czereśni niebezpieczne są również mszyce, które powodują zahamowanie wzrostu pędów i liści. Na mszyce wykonujemy oprysk przed kwitnieniem drzew.
Jak i kiedy wykonujemy oprysk przeciw chorobom czereśni
Czereśniom zagrażają nie tylko szkodniki, lecz także choroby grzybowe i bakteryjne. Wiosenny oprysk przed kwitnieniem czereśni przeprowadzamy przeciw rakowi drzew pestkowych, brunatnej zgniliźnie, parchowi czereśni i dziurkowatości liści. Natomiast przeciwko drobnej plamistości drzew pestkowych robimy opryski po kwitnieniu. Ogrodnik, który chce ustrzec swoje drzewa przed chorobami i szkodnikami powinien zapoznać się z kalendarzem oprysków.
Do najczęściej stosowanych preparatów należy Miedzian. Jednak nie powinien być on stosowany częściej niż je den raz w czasie sezonu. Przeciw chorobom czereśni możemy również zastosować preparaty ekologiczne, które sami zrobimy na bazie chwastów.