Uprawa i cięcie czereśni

Czereśnie w ogródku i na działce

Czereśnie stanowią jedne z najbardziej popularnych drzew owocowych, które nadają się do uprawy amatorskiej. Mają małe wymagania uprawowe i są łatwe do prowadzenia. Ponadto pięknie kwitną i obficie owocują. Są to drzewa owocowe nie wymagające i łatwe w uprawie. Ich uprawa wymaga jednak zabiegów pielęgnacyjnych, do których należy cięcie gałęzi. Dlatego też, jeśli wybieramy te drzewa do ogrodu, należy wiedzieć jak i kiedy przycinać czereśnie.

Czereśnia jest gatunkiem wiśni, a właściwie wiśnią ptasią. Drzewa wiśni ptasiej są rodzimym gatunkiem, który porasta lasy liściaste i mieszane Europy i Azji Zachodniej. Występuje w stanie dzikim w lasach, zaś jej owoce są chętnie zjadane przez ptaki. Owoce dzikiej czereśni są małe i gorzkawe, zaś czereśni hodowlanej duże, soczyste i słodkie. Owoce czereśni jada się zwykle w postaci świeżej. Pojawiają się one na rynku od czerwca do lipca, kiedy to następuje sezon na te owoce. Nadają się one doskonale na przetwory, jednak rzadko są one w ten sposób wykorzystywane. Cena czereśni jest znacznie wyższa niż cena wiśni, które stanowią zwykle surowiec do przetworów.

Uprawa czereśni w ogrodzie przydomowym lub na działce

Uprawa drzewek czereśniowych nie nastręcza trudności nawet początkującym czy amatorskim ogrodnikom. Drzewo to uchodzi za “żarłoczne”, czyli wymaga żyznej gleby bogatej w składniki odżywcze oraz odpowiedniego nawożenia. Gleba powinna być żyzna o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie. Drzewa czereśni wymagają podlewania, nawożenia i cięcia.

Ogrodnik, który decyduje się na uprawę czereśni powinien wiedzieć kiedy sadzić czereśnie. Na rynku dostępne są sadzonki szczepione na pniu, z odkrytym systemem korzeniowym lub w doniczkach. Sadzonki z odkrytym korzeniem najlepiej jest sadzić jesienią. Temperatura podłoża nie może jednak spaść poniżej 4 stopni Celsjusza. Zaś sadzonki w doniczkach sadzimy na wiosnę przed nabrzmieniem pąków. Dołek pod sadzonkę warto wzbogacić obornikiem lub kompostem. Drzewka należy sadzić ostrożnie, tak aby korzenie się nie podwijały, zaś po posadzeniu obficie podlać. Obecnie do uprawy w ogrodzie dostępne są niskie odmiany szczepione na pniu, które osiągają do 3 metrów wysokości i łatwo jest z nich zbierać owoce. Drzewa dzikie lub stare odmiany osiągały do 25 metrów wysokości.

Niezbędna jest również wiedza, jak pryskać czereśnie. Drzewa te są podatne na choroby i szkodniki. Szczególnie nieprzyjemne są muchówki nasionnicy trześniówki. Muchy te składają jaja w miąższu czereśni. Wylęgają się z nich larwy, które żerują w miąższu. Zakażone owoce nie nadają się do sprzedaży, ani do spożycia, dlatego też sadownicy narażeni są na straty finansowe. Prócz szkodników drzewa czereśniowe narażone są również na choroby grzybicze i bakteryjne. W przypadku szkodników i chorób stosuje się opryski wiosenne.

Jak i kiedy przycinać czereśnie

Jak i dlaczego należy przycinać czereśnie

Przycinanie czereśni jest jednym z ważnych zabiegów pielęgnacyjnych, który przyczynia się do zdrowia drzewa, prawidłowego wzrostu i plonowania. Nie przycinanie gałęzi powoduje nadmierne zagęszczenie i dziczenie drzewa. Zaniedbane czereśnie słabiej plonują i są bardziej narażone na choroby i ataki szkodników.

Wiedza o tym jak i kiedy przycinać czereśnie jest bardzo ważna, gdyż nie można tego robić przypadkowo. Inaczej wygląda przycinanie młodych, a inaczej starszych drzew. O ile wiśnia owocuje na pędach tegorocznych, to czereśnia wydaje największy plon na pędach 2 - 3 letnich. Dlatego też cięcie gałęzi musi być tak wykonane, aby zachować jak najwięcej tego typu gałęzi.

Czereśnie w sadzie, a także kiedy przycinać czereśnie i terminy cięcia czereśni
Przycinanie czereśni, czyli kiedy przycinać czereśnie, najlepsze terminy cięcia

Podstawowe cięcie czereśni wykonujemy po owocowaniu, czyli pod koniec lipca lub w pierwszej połowie sierpnia. Cięcie po owocowaniu jest najbardziej bezpieczne, gdyż miejsca cięcia gałęzi najlepiej się goją. Należy zabezpieczyć dodatkowo miejsca cięcia maścią ogrodniczą. Sprawdź także ten artykuł: Choroby drzew owocowych - 5 najczęściej spotykanych chorób.

Jak przycinać młode i stare czereśnie

Przycinanie młodych sadzonek po posadzeniu decyduje o tym, jaki drzewo przybiera pokrój. Zalecane są dwa sposoby cięcia młodych czereśni:

  • pokrój wrzecionowaty,
  • cięcie na hiszpański krzew.

Pokrój wrzecionowaty sprawie, że drzewka będą strzeliste i będą zajmowały mało miejsca. W tym celu nie przycina się głównego pnia przewodnika, lecz gałęzie boczne. Cięcie na koronę wrzecionowatą jest dość trudne, gdyż należy kontrolować boczne pędy rosnące do góry, które mogą konkurować z przewodnikiem. Należy te pędy przyginać, tak aby gałęzie rosły poziomo.

Innym sposobem cięcia jest uzyskanie rodzaju krzewu. W rezultacie skracamy, a w późniejszym czasie całkiem wycinamy pień przewodnik, zaś gałęzie formujemy w rodzaj krzewu wyrastającego z krótkiego pnia.

Zupełnie inaczej wygląda cięcie starych, zaniedbanych drzew. Drzewo nie przycinane może dorosnąć do 10 metrów wysokości. Zbiór owoców z górnych partii jest praktycznie niemożliwy. Dlatego cięcie starych i zaniedbanych drzew polega na zmniejszeniu ich wysokości, przerzedzeniu oraz wycięciu gałęzi rosnących zbyt nisko przy ziemi.

ikona podziel się Przekaż dalej