Drzewo czereśni - uprawa, sadzenie i zastosowanie

Uprawa i sadzenie czereśni

Czereśnie należą do jednych z najpopularniejszych drzew owocowych, wybieranych do uprawy w przydomowych ogrodach i na działkach. Nadają się zarówno dla profesjonalnych sadowników, jak i dla upraw amatorskich w ogródku i na działce.

Czereśnie są ulubionymi owocami do spożycia bezpośrednio. Są słodkie, soczyste. Sezon na czereśnie ma miejsce od początku czerwca do końca lipca. Wtedy też pojawiają się w sprzedaży różne odmiany czereśni od żółtych po ciemnoczerwone. Czereśnie jada się na świeżo, jako pyszną przekąskę. Owoce te nadają się na przetwory, lecz rzadko wykorzystuje się je inaczej niż do bezpośredniego spożycia. Owoce czereśni nie odchodzą od pestki, zaś ich cena jest wysoka. Drylowane i marynowane czereśnie w occie stanowią dodatek do mięs. Do dekoracji deserów wykorzystuje się kandyzowane czereśnie.

Czereśnia jest owocem wiśni ptasiej, czyli pospolitego drzewa występującego w Europie i Azji zachodniej. Jest to nieduże drzewo dorastające do wysokości 25 metrów. Wiśnia ptasia występuje w lasach liściastych i mieszanych. Od kwietnia do maja pokrywa się pięknymi, białymi kwiatami. Drzewo to wydaje owoce zwane czereśniami, które są chętnie zjadane przez ptaki. U drzew dzikich czereśnie mają 1 cm średnicy, cienką warstwę miąższu i są gorzkawe. Natomiast u odmian hodowlanych owoce mają do 2,5 cm średnicy, są słodkie i soczyste z grubą warstwą miąższu.

Gatunki czereśni

Czereśnie wykorzystywane są głównie w sadownictwie, dla smacznych owoców. Drzewo czereśni jest cenione w meblarstwie do wyrobu elementów toczonych oraz intarsji. Wiśnia ptasia jest jednym z gatunków wiśni. W Polsce występuje:

  • wiśnia ptasia - drzewo owocowe rodzące czereśnie,
  • wiśnia pospolita - drzewo owocowe rodzące wiśnie,
  • wiśnia karłowata - chroniony gatunek występujący dziko,
  • wiśnia wonna - drzewo ozdobne.

Wiśnie i czereśnie uprawiane są głównie ze względu na smaczne owoce. Wiśnie są mniej słodkie, lecz owoce są tańsze i częściej wykorzystywane do przetworów, jak: kompoty, dżemy, soki i nalewki. Co ciekawe, drzewa wiśni mogą stanowić także ozdobę ogrodu.

Mało kto wie, że wiśnie i czereśnie sadzi się także w celach ozdobnych. Przykładem jest wiśnia wonna czy też wiśnia japońska. Ciekawym gatunkiem drzewa ozdobnego jest wiśnia umbraculifera o ozdobnej, kulistej koronie. Wiśnia umbraculifera jest mieszańcem szczepionym na pniu wiśni ptasiej. Pięknie kwitnie na wiosnę, lecz jej owoce rzadko dojrzewają. Jest to roślina niewymagająca i łatwa w uprawie. Jej kulista korona świetnie wygląda w ogrodach, gdzie wykorzystuje się geometryczne kształty. Drzewo to dobrze znosi miejskie zanieczyszczenia powietrza i świetnie nadaje się do nasadzeń w parkach i przy ulicach.

Warto wiedzieć, że pestki czereśni są trujące. Spożycie większej ilości pestek czereśni może doprowadzić nawet do śmierci. Jednak do zatruć dochodzi bardzo rzadko.

Kiedy sadzić czereśnie

Uprawa czereśni

Czereśnia jest drzewem łatwym w uprawie. Jest to drzewo obcopylne. Dlatego też, jeśli chcemy uprawiać te drzewa w przydomowym ogrodzie, warto zdecydować się na co najmniej dwa okazy. Czereśnia owocuje dopiero 3 - 5 lat po posadzeniu.

Sadzonka czereśni, a także kiedy sadzić czereśnie, najlepsze terminy sadzenia krok po kroku
Porady, kiedy najlepiej sadzić czereśnie oraz najlepsze terminy, wymagania i sadzenie krok po kroku

Czereśnia lubi żyzne gleby o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Nie znosi ani podłoża suchego, ani podmokłego. Czereśnie są mrozoodporne, lecz wrażliwe na wiosenne przymrozki. Sprawdź także ten artykuł: Choroby drzew owocowych - 5 najczęściej spotykanych chorób.

Sadzenie czereśni - termin i metody

Jeśli decydujemy się na uprawę czereśni na działce lub w ogrodzie, warto wiedzieć kiedy sadzić czereśnie. W zależności od odmiany czereśnie sadzimy na wiosnę lub jesienią. Sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym sadzi się na jesieni, zanim temperatura spadnie do 4 stopni Celsjusza. Można sadzić czereśnie także wiosną, lecz ważne, aby zrobić to przed napęcznieniem pąków. Na sadzenie należy wybrać dzień pogodny, bez deszczu i bez przymrozków.

W zależności od odmiany sadzonki sadzimy w odległości 5 - 7 metrów od siebie. Odległość zależy od korony drzew. W naturze drzewa te dorastają do 25 metrów wysokości i mają rozłożystą koronę. Natomiast odmiany hodowlane są niskopienne w kształcie krzewów i dorastają do wysokości około 3 metrów.

Przed posadzeniem drzewek należy użyźnić glebę przy pomocy odpowiednich nawozów mineralnych i naturalnych. Warto od strony wschodniej posadzić rośliny zimozielone, które ochronią czereśnie przed mroźnym wiatrem. Pielęgnacja młodych drzewek polega na nawożeniu nawozami zawierającymi azot i magnez. Należy glebę wokół drzewek odchwaszczać i spulchniać.

Przed posadzeniem czereśni wykopujemy dołek większy od bryły korzeniowej sadzonki. Przedtem glebę należy spulchnić i odchwaścić. Otwór na sadzonkę najlepiej wzbogacić obornikiem lub kompostem. Dołek pod sadzonkę powinien być tak głęboki, aby drzewko zostało posadzone na takiej głębokości jak rosło w szkółce. Warto zwrócić uwagę na zgrubienie pnia oznaczające miejsce szczepienia. Miejsce to powinno znaleźć się kilka cm nad powierzchnią ziemi. Warto na dnie uformować kopczyk, który sprawi, że łatwiej będzie tak umieścić korzenie, aby się nie pozawijały. Za długie korzenie można przyciąć. Dokładnie obsypujemy sadzonkę ziemią. Po przysypaniu tworzymy płytkie zagłębienie w kształcie misy, tak aby woda nie odpływała. Sadzonkę obficie podlewamy.

Łatwą do sadzenia i niewymagającą jest ozdobna wiśnia umbraculifera, którą kupujemy w postaci sadzonek w pojemnikach. Ten rodzaj wiśni możemy sadzić od czerwca do października. Warto jednak wybierać okres wczesno wiosenny lub jesienny, kiedy gleba jest najbardziej wilgotna. Wtedy oszczędzimy regularnego podlewania, którego wymagają młode sadzonki.

ikona podziel się Przekaż dalej