Dereń biały (cornus alba) - uprawa, wymagania, pielęgnacja, kwiaty
Jednym z ozdobnych krzewów, jakie chcemy uprawiać w naszym ogrodzie, jest dereń biały. Rzeczywiście ten gatunek krzewu jest niezwykle dekoracyjny niemalże o każdej porze roku. Dlatego właśnie warto dowiedzieć się, w jaki sposób o niego dbać, a także jak wygląda prawidłowa pielęgnacja.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dereń biały krok po kroku
Cornus alba i nie tylko
Dereń biały (Cornus alba) jest jednym z gatunków krzewów zaliczających się do rodziny dereniowatych. Przywędrował on do Polski z Azji. Zazwyczaj dorasta do 3 metrów wysokości. Dość duże liście w kolorze ciemnozielonym oraz eliptycznym kształcie, jesienią przebarwiają się na jasnoczerwono. Natomiast w okresie wiosennym największą dekoracją są białe kwiaty, które pojawiają się od maja do czerwca. Natomiast pod koniec lata krzew owocuje. Krzewy ozdobne wydają białe jagody, które są dla ludzi niejadalne. Jednak stanowią one doskonałe pożywienie dla ptaków.
Oczywiście krzewy ozdobne derenia białego to nie są jedyne z licznych i ciekawych gatunków zaliczających się do rodziny dereniowatych. Ponieważ oprócz nich występują takie gatunki jak:
- Dereń kousa (Cornus kousa) - jest to dość wysokie drzewo, które dorasta nawet do 6 metrów wysokości. Jest to gatunek, który wyróżnia się pięknymi białymi kwiatami pojawiającymi się na przełomie maja i czerwca. Natomiast wczesną jesienią pojawiają się pierwsze owoce derenia, które swoim wyglądem przypominają truskawki lub maliny. Dereń kousa wyróżnia się tym, że jego owoce są jadalne. Ponadto dereń kousa jest krzewem, którego uprawa w ogrodzie i pielęgnacja nie stwarzają większych problemów. Chociażby dlatego, iż cięcie tego gatunku nie jest konieczne.
- Dereń jadalny (Cornus mas) - jeden z najpopularniejszych gatunków derenia, który w zależności od odmiany rośnie jako drzewo lub krzew. Okres kwitnienia przypada już na przełomie marca i kwietnia. W tym czasie pojawiają się drobne kwiaty o żółtym zabarwieniu. Natomiast pod koniec lata dereń jadalny owocuje. W tym czasie możemy zbierać czerwone i dość cierpkie w smaku owoce derenia. Warto wspomnieć o tym, że dereń jadalny jest wykorzystywany jako roślina lecznicza przy wielu przypadłościach.
Krzewy ozdobne derenia białego - odmiany
Decydując się na krzewy ozdobne cornus alba, dobrze jest dowiedzieć się, jakie są najpopularniejsze odmiany tego gatunku. Różnią się one przede wszystkim wielkością oraz zabarwieniem liści. Ponadto niektóre z odmian cieszą się wyjątkowym kolorytem pędów, co jest wyjątkowo widoczne w czasie zimowego sezonu. Zapoznając się z wymaganiami poszczególnych odmian, dowiemy się, które z nich nadają się do uprawy w ogrodzie, a które na balkon.
Popularne odmiany derenia białego:
- Dereń biały Elegantissima - krzewy ozdobne tej odmiany dorastają średnio do 3 metrów wysokości. Wyróżnia się pięknymi zielonymi liśćmi z wyraźnie zarysowanym obrzeżem w kolorze białym. Okres kwitnienia przypada na czerwiec. W tym czasie pojawiają się drobne kwiaty o białym zabarwieniu. Natomiast owoce derenia zaczynają dojrzewać we wrześniu. Odmiana ta jest bardzo łatwa w uprawie. Elegantissima lubi cięcie, jak i również nie potrzebuje żadnej dodatkowej ochrony przed ujemnymi temperaturami.
- Dereń biały Ivory Halo - jest to odmiana, która powstała w oparciu o odmianę Elegantissima. Jednak te krzewy ozdobne są dużo niższe, ponieważ dorastają maksymalnie do 1,5 metra wysokości. Oprócz dekoracyjnych liści z białą obwódką, a także eliptycznym kształcie, wyjątkową ozdobą stanowią również czerwone pędy jednoroczne, które pięknie kontrastują z zimowym krajobrazem. Dereń Ivory Halo dobrze znosi niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym również zanieczyszczenia miejskie.
- Dereń biały Aurea - są to krzewy ozdobne, które dorastają maksymalnie do 2 metrów wysokości. Ta odmiana dobrze znosi praktycznie wszystkie warunki uprawowe, w tym również doskonale radzi sobie z zanieczyszczeniami miejskimi. Krzewy ozdobne tej odmiany wyróżniają się eliptycznymi liśćmi o zabarwieniu żółtozielonym.
Dereń biały w uprawie
Krzewy ozdobne derenia białego w ogrodzie i na balkon
Chociaż krzewy ozdobne derenia białego dorastają do dość dużych rozmiarów, to jednak nie ma najmniejszych przeszkód, aby sadzonki odnalazły się w uprawie pojemnikowej. Gatunek ten bardzo lubi cięcie. Dzięki temu możemy go formować nie tylko do dowolnych rozmiarów, ale również dbać o jego elegancki pokrój. Natomiast cornus alba w ogrodzie sprawdzi się jako soliter na trawniku, jak i również przy grupowych nasadzeniach, tworząc na przykład oryginalne żywopłoty.
Uprawa derenia jadalnego nie powinna nam stwarzać większego problemu. Warto jednak zadbać o jak najlepsze warunki, dzięki czemu będziemy mogli doczekać się obfitego kwitnienia oraz owocowania. Krzewy ozdobne sprawdzają się w uprawie w pobliżu aglomeracji miejskich, ponieważ wykazują się bardzo wysoką odpornością na zanieczyszczenia powietrza. Derenie białe w ogrodzie warto sadzić na słonecznych oraz półcienistych stanowiskach. Krzewy ozdobne nie mają zbyt dużych wymagań, jeżeli chodzi o podłoże. Ważne, żeby gleba była przynajmniej umiarkowanie żyzna, a także wilgotna. Chociaż dereń biały poradzi sobie w czasie kilkudniowej suszy. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach ozdobnych.
Pielęgnacja derenia białego
Pielęgnacja krzewów ozdobnych obejmuje przede wszystkim cięcie. Jest to roślina, która bardzo szybko się regeneruje. Krzewy ozdobne możemy przycinać nawet na wysokość 15-20 cm, dzięki czemu roślina ma większe predyspozycje do lepszego rozkrzewienia się. Cięcie wykonujemy zawsze wczesną wiosną. W tym czasie usuwamy wszystkie stare i zniszczone pędy, a także takie, które są chore. Jeżeli co kilka lat będziemy odmładzać krzew, to zachowamy jego dekoracyjne pędy w czerwonym kolorze.
Pielęgnacja derenia białego nie wymaga specjalnego nawożenia. Oczywiście dobrze jest przed posadzeniem odpowiednio przygotować podłoże, jednak gatunek ten doskonale poradzi sobie również na bardziej wyjałowionych glebach. Jeżeli zależy nam na rozszerzeniu uprawy derenia białego, to możemy spróbować samodzielnego rozmnażania krzewu. W tym celu pobieramy półzdrewniałe pędy, które traktujemy ukorzeniaczem, a następnie wsadzamy do podłoża przygotowanego z piasku. Po ukorzenieniu przesadzamy roślinę do wybranego stanowiska.
Porady na temat derenia białego
Dereń biały - co warto wiedzieć przed zakupem?
Jednym z ważniejszych elementów przy wyborze sadzonek jest oczywiście kondycja całej rośliny. Pędy powinny być zdrowe i nie wykazywać żadnych objawów chorób. Dobrze jest sprawdzić również bryłę korzeniową. Chociaż nie zawsze jest to możliwe, ponieważ krzewy ozdobne są bardzo często sprzedawane w pojemnikach. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup sadzonek w sprawdzonym sklepie ogrodniczym.
Po zakupie derenia białego nie zwlekajmy z jego posadzeniem do gruntu. Oczywiście istnieje możliwość uprawy pojemnikowej. Wtedy należy sadzonkę umieścić w odpowiednio dużej donicy, w której wcześniej zadbamy o prawidłowy drenaż wody. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie w tym celu keramzytu, który zapobiega zatrzymywaniu się wody na dnie donicy.
Choroby derenia białego
Jeżeli nie jesteśmy zwolennikami roślin wrażliwych na szkodniki i choroby, to dereń biały będzie idealnym egzemplarzem, który warto mieć w swoim ogrodzie. Jest to gatunek wyjątkowo odporny na różne schorzenia, ale oczywiście mogą się one zarazić patogenami grzybowymi od innych gatunków roślin. W takim razie dobrze jest zachować czujność i w razie potrzeby zastosować jak najszybciej dedykowane preparaty.
Przy uprawie derenia białego, najczęściej możemy zmierzyć się m.in. z mączniakiem prawdziwym, który jest wywołany patogenem grzybowym. Chorobę rozpoznamy po pojawieniu się specyficznego nalotu na liściach. Ponadto dereń biały może zostać zaatakowany przez mszyce oraz opuchlaka.