Dereń biały - charakterystyka

Dereń biały Elegantissima (Cornus alba “Argenteomarginata”) jest krzewem ozdobnym zaliczającym się rodziny dereniowatych. Jest krzew o rozłożystym pokroju, dorastający aż do 3 metrów wysokości. Jego największą ozdobą są eliptyczne liście o biało-zielonym wybarwieniu. Zazwyczaj wyróżniają się jasnym obrzeżem bądź białymi plamkami. W odróżnieniu od innych gatunków dereni, w okresie jesiennym ich powierzchnia zaczyna matowieć, nie zmieniając przy tym kolorytu.

Dekoracyjną częścią rośliny są również pędy, które wyróżniają się czerwonym wybarwieniem kory. Jest to widoczne szczególnie na młodych pędach, dlatego ważne jest regularne cięcie starych gałązek. Dereń Elegantissima kwitnie w maju. W tym czasie pojawiają się niewielkie kwiaty o kremowym kolorze. Chociaż kwiaty są rzeczywiście niepozorne, to jednak stanowią ogromną atrakcję dla owadów zapylających. Często już w lipcu krzew derenia białego zaczyna owocować. Pojawiają się na pędach białe jagody, które stanowią szczególny przysmak dla ptaków.

Dereń biały - pozostałe odmiany

Dereń Elegantissima rzeczywiście jest najpopularniejszą odmianą derenia białego. Jednak nie zapominajmy również o tym, że możemy z powodzeniem zdecydować się również na uprawę innych odmian, które różnią się między sobą przede wszystkim pokrojem, jak i również wybarwieniem liści. Oczywiście można zdecydować się na kilka odmian jednocześnie, dzięki czemu tak naprawdę można utworzyć niezwykle ciekawą kompozycję w swoim ogrodzie.

Do pozostałych odmian derenia białego zalicza się m.in.:

  • Dereń biały Sibrica Variegata - jest to odmiana, która również dorasta do 3 metrów wysokości. Cechą charakterystyczną, jaką posiada ten krzew derenia, są nie tylko czerwone pędy, ale jednocześnie zielone liście z cieniutkim obrzeżu w jasnym odcieniu.
  • Dereń biały Spaethii - krzew derenia o mocno rozłożystym pokroju. Odmiana również wyróżnia się pędami o czerwonej korze. Na uwagę zasługują dekoracyjne liście, które początkowo przybierają brązowy kolor wpadający w pomarańczowy odcień. Natomiast później przeobrażają się w zielone liście z żółtym, nieregularnym obrzeżeniem.
  • Cornus alba Aurea - niezbyt wysoka odmiana, która dorasta średnio do 2 metrów. Cechą charakterystyczną są liście w odcieniu żółto zielonym. Uprawa tej odmiany jest wyjątkowo łatwa, ponieważ krzew Aurea poradzi sobie praktycznie na każdym typie podłoża.
  • Cornus Alba Ivory Halo Bailhalo PBR - jest to zmutowana odmiana Elegantissima, która wyróżnia się przede wszystkim czerwonymi pędami, a także zielonymi liśćmi z jasnym, nieregularnym marginesem.

Dereń elegantissima - sadzenie i uprawa

Dereń Cornus Alba jest gatunkiem, który nie będzie sprawiał większych problemów w uprawie. Sadzonki przyjmą się w ogrodzie na praktycznie każdym podłożu. Jednak najefektowniej te krzewy i drzewka owocowe będą rozwijać się na podmokłych terenach. Jeżeli chodzi o stanowisko, to zaleca się sadzenie dereni białych w pełnym słońcu. Należy mieć na uwadze, że dereń Elegantissima posadzony w półcieniu, również będzie bardzo dobrze rósł, ale wybarwienie liści nie będzie już tak intensywne, jak przy pełnej ekspozycji na promienie słoneczne.

Uprawa derenia Elegantissima w ogrodzie jest możliwa praktycznie w każdych warunkach. Dereń biały tej odmiany doskonale radzi sobie w miejscach, w których występuje bardzo wysokie zanieczyszczenie powietrza. W takim razie krzew doskonale nadaje się na żywopłot nie tylko w ogrodzie, ale również do dekoracyjnych obsadzeń w parkach i skwerach miejskich. Ponadto sadzonki są odporne na ujemne temperatury, dlatego ich uprawa w najzimniejszych regionach Polski jest jak najbardziej możliwa. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dereniach.

Dereń biały elegantissima i zbliżenie na jego liście, a także uprawa, sadzie i porady
Jak wygląda dereń biały elegantissima , a także jego uprawa, sadzenie i porady ogrodnicze

Sadzenie derenia białego Elegantissima warto zaplanować w pobliżu iglaków, a także hortensji bukietowych. Jest to krzew, który bardzo dobrze czuje się na glebach o odczynie lekko kwaśnym, zatem sąsiedztwo roślin o podobnych upodobaniach jest jak najbardziej wskazane. Sadzonki derenia białego ze względu na swój gęsty i rozłożysty pokrój, doskonale nadają się na żywopłot. Ponadto krzewy doskonale będą komponować się z innymi roślinami o kontrastującym zabarwieniu.

Krzew derenia - cięcie i pozostałe zabiegi pielęgnacyjne

Chociaż drzewka owocowe oraz krzewy derenia dobrze znoszą suszę, którą mogą zastać w ogrodzie z racji upałów, to jednak warto zadbać o podlewanie w trudnym dla roślin czasie. Niezwykle ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne cięcie krzewu. Pierwsze cięcie przeprowadzamy, kiedy planujemy sadzenie dereni. Zaraz po tej czynności, sadzonki powinny być przycięcie nawet do długości 2 pąka. Natomiast regularne cięcie starszej sadzonki wykonujemy zawsze wiosną, przycinając wtedy pędy, zostawiając do ⅓ długości.

Krzewy i drzewka owocowe z rodziny dereniowatych są gatunkami, które wyróżniają się bardzo dużą odpornością na różne szkodniki oraz choroby. Oczywiście, jeżeli tylko pojawią się pierwsze oznaki zainfekowania, należy reagować, stosując odpowiednie preparaty. Jedną z najczęściej występujących chorób jest mączniak prawdziwy, który jest wywołany patogenem grzybowym. Jeżeli zależy nam na tym, aby wzmocnić żywopłot lub pojedyncze krzewy derenia białego, poleca się stosowanie nawozów uniwersalnych. Sadzenie roślin jest pierwszym momentem, w którym można zastosować nawóz sypki. Kolejne nawożenie zaleca się, aby wykonać 2 lub 3 lata po posadzeniu krzewu.

Cornus alba - cena

Wiedząc już, jak przebiega sadzenie derenia białego, a także to, iż z sadzonek z powodzeniem można zasadzić gęsty żywopłot, warto dowiedzieć się, jaki jest koszt tej rośliny. W poniższym zestawieniu znajdują się przykładowe ceny na krzewy i drzewka owocowe z rodziny dereniowatych, a szczególnie zaliczające się do gatunku derenia białego.

Ceny na sadzonki dereni białych, a także na pozostałe odmiany drzewek i krzewów ozdobnych

Odmiana sadzonki

Cena

Dereń Elegantissima, rozmiar donicy C2

Cena od 19,90 zł

Cornus Alba Dereń Eegantissima

Cena od 23,90 zł

Dereń biały Aurea

Cena od 19,99 zł

Dereń biały Gouchalutii

14,99 zł

Dereń biały Variegata

21,38 zł

Dereń jadalny 8-letni owocujący

320,00 zł

Dereń biały Hessei

15,40 zł

Dereń biały Miracle C5

46,90 zł

Dereń rozłogowy Kelseyi Cornus serica

62,90 zł

Dereń świdwa Midwinter Fire Cornus sunguinea

39,90 zł

Dereń świdwa Compressa Cornus sanguinea

62,90 zł

Dereń jadalny Cornys mas

22,90 zł

Dereń kousa Cornus kousa Teutonia

99,90 zł

Dereń jadalny Bolestraszycki

75,00 zł

Dereń jadalny Jantrarnyj, żółte owoce

63,00 zł

Dereń Kresowiak, owoce nadające się na przetwory

50,00 zł

Dereń jadalny Kotula, szczepiony, duże owoce

50,00 zł

Dereń Aurea, żółte liście i czerwone owoce

63,80 zł

ikona podziel się Przekaż dalej