Dereń czerwony - krzew ozdobny w ogrodzie

Dereń czerwony to krzew ozdobny zaliczający się do rodziny dereniowatych. W naturalnych warunkach można spotkać gatunki te na terenie Europy oraz Ameryki Północnej. Natomiast odmiany uprawiane w ogrodzie rozprzestrzenione są już praktycznie na całym świecie. Krzew derenia najczęściej dorasta do 2-3 metrów wysokości. Większość gatunków wyróżnia się rozłożystym pokrojem.

W przypadku wielu odmian, mamy do czynienia z jadalnymi owocami, które wyróżniają się nieco kwaskowatym i cierpkim smakiem. Jednak ze względu na zawartość dużej ilości witamin, szczególnie witaminy C, uznawane są za bardzo zdrowe. Dereń czerwony nie jest żadnym konkretnym gatunkiem. Taka nazwa określa grupę krzewów z tej rodziny, które wyróżniają się charakterystycznym zabarwieniem pędów w kolorze czerwonym. Ich dekoracyjność odznacza się szczególnie w okresie zimowym, kiedy to czerwona kora kontrastuje na tle białego śniegu.

Krzew ozdobny derenia czerwonego - popularne gatunki

Jeżeli chcemy się dowiedzieć, które konkretnie gatunki derenia posiadają czerwoną korę, to warto prześledzić polecane odmiany. Warto mieć na uwadze, że pozostałe gatunki wyróżniają się korą o zielonym lub żółtym zabarwieniu. Do nich zalicza się między innymi dereń świdwa, który charakteryzuje się brunatnymi gałązkami. Dereń świdwa jest gatunkiem dziko rosnącym na terenie praktycznie całej Polski.

Do dereni czerwonych zaliczymy takie gatunki jak:

  • Dereń Kousa (Cornus Kousa) - jest to jeden z najpopularniejszych gatunków derenia, który cechuje się czerwonymi pędami. Dereń Kousa może dorastać nawet do 5 metrów wysokości. Wyróżnia się dość sporymi eliptycznymi liśćmi, wśród których w okresie czerwca pojawiają się liczne drobne kwiaty o białym zabarwieniu. Natomiast pora owocowania obfituje w mdłe owoce, które swoim wyglądem przypominają truskawki. Dereń Kousa jest gatunkiem, którego uprawa nie stanowi większego kłopotu. Warto mieć na uwadze, że ten gatunek derenia często określany jest również jako dereń japoński ze względu na swoje pochodzenie. Jednak prawdziwy dereń japoński (Cornus officinalis) tak naprawdę wyróżnia się brązowymi pędami, a także żółtym zabarwieniem drobnych kwiatów.
  • Dereń biały (Cornus alba) - jest to krzew ozdobny, który wyróżnia się nie tylko czerwonymi pędami, ale jednocześnie dekoracyjnymi liśćmi o zaznaczonym białym marginesie. Okres kwitnienia przypada na przełomie maja i czerwca. W tym czasie pojawiają się drobne, jasne kwiaty zebrane w kilkucentymetrowe baldachy. Natomiast jesienią na pędach pojawiają się owoce przypominające dość spore jagody o białym zabarwieniu.

Krzew derenia czerwonego - uprawa

Krzew derenia w ogrodzie jest gatunkiem, który nie ma większych wymagań uprawowych. Okazuje się, że jest to krzew, który poradzi sobie praktycznie w każdych warunkach. Jeżeli jednak zależy nam na pięknym rozwoju czerwonych odmian, to dobrze jest zasadzić je na stanowisku słonecznym lub ewentualnie półcienistym. Zarówno dereń Kousa, jak i dereń biały, najlepiej będą rosły na żyznej glebie o lekko kwaśnym odczynie.

Większość odmian, takich jak dereń jadalny bądź dereń skrętolistny, najlepiej rozwijają się na wilgotnym podłożu. Dlatego dziko rosnące odmiany często spotykane są na terenach biagiennych. Chociaż z drugiej strony dereń czerwony doskonale radzi sobie z kilkudniową suszą. Bardzo dużym atutem w uprawie derenia w ogrodzie, jest jego wysoka odporność na mrozy. Dlatego często nawet młode sadzonki nie wymagają zabezpieczania przed sezonem zimowym. Jednak takie informacje trzeba zawsze dokładnie zweryfikować przy zakupie poszczególnych odmian. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dereniach.

Pielęgnacja derenia czerwonego

Dereń czerwony jest krzewem ozdobnym, który również nie jest zbyt wymagający pod względem stosowanych względem niego zabiegów pielęgnacyjnych. Trzeba zaznaczyć, że jest to gatunek, który doskonale znosi cięcie. Dereń Kousa, jak i również inne odmiany o czerwonych pędach, warto regularnie przycinać wczesną wiosną. Oczywiście pierwsze cięcie wykonujemy zaraz po posadzeniu derenia do gruntu. Wtedy zostawiamy pędy na długości nad 2-3 pąkiem. Natomiast w kolejnych sezonach przycinamy pędy nawet do ⅓ długości.

Warto mieć na uwadze to, iż intensywne zabarwienie pędów występuje na młodych gałązkach. Dlatego, jeżeli zależeć nam będzie na utrzymaniu dekoracyjnego charakteru krzewu, to dobrze jest regularnie pozbywać się starszych pędów. Krzew derenia nie potrzebuje specjalnego nawożenia. Chociaż można z powodzeniem stosować uniwersalne preparaty, którymi zasilimy sadzonki co drugi sezon w okresie wiosennym.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy dereń japoński, czy też krzew o innym zabarwieniu kory (np. dereń skrętolistny, dereń kwiecisty, dereń jadalny), to mamy pewność bardzo niskiej zachorowalności tych gatunków. Krzewy z rodziny dereniowatych bardzo rzadko zapadają na choroby grzybowe, a także nie są zbyt często atakowane przez szkodniki. Oczywiście, jeżeli już do tego dojdzie, to koniecznie należy zastosować odpowiednie preparaty.

Cennik dereni czerwonych

Gdy będziemy zainteresowani posiadaniem sadzonek dereni czerwonych w swoim ogrodzie, to na pewno będziemy chcieli dowiedzieć się, ile będą one kosztować. W poniższym zestawieniu znajdują się przykłady odmian nie tylko derenia czerwonego, ale również gatunków wykazujących się innymi odcieniami pędów.

Przykładowe ceny sadzonek dereni czerwonych

Nazwa odmiany

Cena

Krzew derenia Kousa China, 120 cm

120,00 zł

Krzew derenia Kousa Ed Mezitt, 140 cm

120,00 zł

Dereń jadalny 8-letni w donicy 20-litrowej

320,00 zł

Dereń jadalny Jolico

35,00 zł

Dereń jadalny Florianka

73,56 zł

Dereń jadalny Jantarnyj, żółte owoce

75,00 zł

Dereń jadalny szczepiony Elegantnyj, 90 cm

45,00 zł

Dereń jadalny Kotula, szczepiony

50,00 zł

Dereń jadalny Cornus mas, 40 cm

16,00 zł

Dereń jadalny Wydubieckij, szczepiony

29,99 zł

Dereń skrętolistny, 90 cm

36,50 zł

Dereń skrętolistny Argentea Cornus alternifolia, 60 cm

112,00 zł

Dereń skrętolistny 120 cm

36,50 zł

Dereń japoński Kousa, 120 cm

120,00 zł

Dereń japoński Kousa Gold Star

120,00 zł

Dereń pagodowy, 130 cm

60,00 zł

Dereń Celestial Shadow, 200 cm

150,00 zł

Dereń Kousa Satomi, 130 cm

180,00 zł

Dereń biały Gouchaultii, 80 cm

15,00 zł

Dereń Kousa Nicole, 80 cm

120,00 zł

Dereń błękitny jedwabny

16,00 zł

Dereń błękitny Blue Cloud

14,00 zł

Dereń błękitny Schuetzeana

16,00 zł

Dereń świdwa Cornus sanguinea

12,50 zł

Dereń świdwa Compressa

16,00 zł

Dereń świdwa Midwinter Fire

18,00 zł

Dereń kwiecisty Cherokee Daybreak

39,00 zł

Dereń kwiecisty Rainbow

35,00 zł

Dereń kwiecisty Double White

35,00 zł

Dereń kwiecisty White Cloud

35,00 zł

Dereń kwiecisty Royal Red

35,00 zł

Dereń kwiecisty Sunset

39,00 zł

ikona podziel się Przekaż dalej