Dereń kousa (japoński) - odmiany, wymagania, uprawa, cięcie
Krzewy ozdobne z rodziny dereniowatych zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością. Nie tylko ze względu na swoje owoce wyróżniające się właściwościami zdrowotnymi, ale także przez niesamowitą dekoracyjność swoich liści, kwiatów, a nawet pędów. Dlatego dobrze jest dowiedzieć się, jak wygląda uprawa derenia kousa, a także jakie są popularne gatunki i odmiany tych krzewów owocowych.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dereń kousa krok po kroku
Krzewy ozdobne dereniowate
Dereń kousa (Cornus kousa) jest krzewem ozdobnym, który przywędrował do nas ze Wschodniej Azji. Te krzewy owocowe dorastają średnio do 3-5 metrów wysokości. Roślina wyróżnia się ciemnozielonymi liśćmi o eliptycznym kształcie, które jesienią przebarwiają się na pomarańczowo lub czerwono. Okres kwitnienia przypada na przełom maja i czerwca. W tym czasie pojawiają się piękne białe kwiaty, które później są zastępowane jadalnymi owocami przypominającymi truskawki.
Okazuje się, że dereń kousa nie jest jedynym gatunkiem krzewów ozdobnych zaliczających się do rodziny dereniowatych. Oprócz niego warto wspomnieć również o takich gatunkach dereni jak:
- Dereń jadalny (Cornus mas) - są to bardzo popularne krzewy, które uprawiane są przede wszystkim dla cennych owoców o cierpkim smaku, ale za to licznych właściwościach leczniczych. Dereń biały w zależności od odmiany może dorastać nawet do 10 metrów wysokości. Okres kwitnienia najczęściej przypada na marzec. W tym czasie pojawiają się drobne żółte kwiaty.
- Dereń biały (Cornus alba) - krzewy ozdobne, które wyróżniają się białymi kwiatami, a także często zielonymi liśćmi z zaznaczoną obwódką w kolorze białym lub kremowym. Dereń biały, tak samo, jak dereń jadalny również owocuje, w tym jednak przypadku owoce przypominają białe jagody, które jednak nie zaliczają się do jadalnych. Ponadto dereń biały posiada bardzo dekoracyjne pędy. Są one w czerwonym kolorze. Należy pamiętać o tym, że takim zabarwieniem wyróżniają się wyłącznie młode pędy, dlatego zaleca się wycinać starsze gałęzie.
Cornus kousa - odmiany
Cornus kousa dostępny jest w kilku popularnych odmianach. Różnią się one przede wszystkim pokrojem, a także wyglądem liści. Warto w takim razie dowiedzieć się, jakimi cechami dokładnie się wyróżniają, dzięki czemu łatwiej będzie nam ocenić, jakie krzewy ozdobne chcemy mieć w swoim ogrodzie. Ponadto dobrze jest zainteresować się cenami poszczególnych odmian.
Jeżeli chodzi o najczęściej wybierane owocowe krzewy derenia kousa, które posiadamy w uprawie, to do nich zaliczymy przede wszystkim:
- Dereń kousa China Girl - jest to odmiana pochodząca z Chin. Wyróżnia się ona pięknymi białymi kwiatami, których średnica dochodzi nawet do 7 cm. Okres kwitnienia tej odmiany rozpoczyna się pod koniec maja.
- Dereń kousa Milky Way - krzewy owocowe dorastają średnio do 3 metrów wysokości. Okres kwitnienia rozpoczyna się w czerwcu i trwa on do lipca. W tym czasie na pędach pojawiają się białe kwiaty przypominające swoim kształtem gwiazdki. Za dekoracyjne uważa się również liście, których zielony koloryt wpada w odcień jasnego różu.
- Dereń korusa (Satomi) - przepiękna odmiana, która wyróżnia się białoróżowymi kwiatami pojawiającymi się na przełomie maja i czerwca. Sam krzew dorasta nawet do 4 metrów wysokości. Po okresie kwitnienia się czerwone, kuliste owoce. Za dekoracyjne uznaje się również liście, które na jesieni przebarwiają się na czerwono.
Owocowe krzewy w uprawie
Dereń kousa - uprawa
Największą zaletą, jaką wyróżniają się krzewy owocowe z gatunku dereni kousa, to przede wszystkim brak większych wymagań, jeżeli chodzi o ich uprawę. Okazuje się, że ten krzew bez problemu dostosowuje się do większości panujących warunków. Oczywiście dobrze jest dowiedzieć się, na co najlepiej zwrócić uwagę, dzięki czemu krzewy owocowe będą kwitły i owocowały znacznie obficiej.
Warto posadzić krzew na stanowisku słonecznym, chociaż równie dobrze sprawdzi się półcień. Najważniejsze jest jednak to, aby krzewy owocowe były osłonięte od wiatru. Dereń kousa jest odporny na mróz. Jednak w ten sposób drzewo będzie chronione przed połamaniem. Jeżeli chodzi o podłoże, to powinno ono być przynajmniej średnio żyzne. Nie ma jednak najmniejszego problemu, aby dereń kousa poradził sobie także na nieurodzajnych glebach. Istotne jest to, aby nie były one bogate w wapń. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach ozdobnych.
Jak pielęgnować dereń kousa?
Jak już wspomniano, sadzonki dereni kusa są odporne na mróz, dzięki czemu nie musimy ich w jakichś sposób przygotowywać na sezon zimowy. Natomiast w uprawie krzew wymaga przycinania. Pwinniśmy robić to wczesną wiosną, aby w ten sposób pozbyć się wszystkich uszkodzonych, chorych lub ewentualnie przemarzniętych pędów. Pamiętajmy także o odmładzaniu krzewów poprzez wycinanie bardzo starych gałęzi.
Dereń kousa świetnie sprawdzi się jako soliter. Chociaż może być obsadzany również na żywopłot. W jego sąsiedztwie warto sadzić trawy ozdobne. Raczej warto wybierać niewysokie odmiany, które nie przyćmią samego krzewu. Ponadto trawy wysokie można wybrać w kontrastujących kolorach do dereni kousa. Raczej jest to gatunek, który nie do końca odnajduje się w towarzystwie innych krzewów ozdobnych.
Co warto wiedzieć o uprawie dereni?
Krzewy ozdobne - rozmnażanie
Wiedząc już, że dereń kousa wymaga przycinania, a także doskonale radzi sobie w pozostałych warunkach, dobrze jest spróbować samodzielnego rozmnażania. Dzięki temu możemy uzyskać więcej sadzonek. Okazuje się, że ten zabieg wcale nie jest taki skomplikowany. Najlepiej rozmnażać krzew ozdobny poprzez pobieranie oraz ukorzenianie pędów. Jesienią ucinamy zdrewniałe sadzonki, które umieszczamy w ukorzeniaczu, a następnie wsadzamy do podłoża z piasku. Takie sadzonki przenosimy do docelowego miejsca dopiero wiosną.
Istnieje również możliwość rozmnażania derenia przy pomocy nasion. W tym celu musimy poczekać, aż krzew zaoowocuje. Po zbiorze owoców, wyjmujemy z nich potrzebne nasiona, które następnie przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu. Dzięki temu łatwiej zakiełkują. Wysiew planujemy dopiero w przyszłym roku. Jednak nie umieszczamy nasion bezpośrednio w gruncie, ale najpierw musimy wysiać je w inspekcie.
Choroby i szkodniki derenia kousa
Dereń kousa nie tylko praktycznie nie wymaga naszej interwencji w uprawie, to jeszcze dodatkowo jest bardzo odporny na różnego rodzaju choroby grzybowe i bakteryjne, a także szkodniki. Warto jednak dowiedzieć się, jakie schorzenia mogą się przytrafić naszym krzewom, a także w jaki sposób należy reagować, aby choroba lub szkodniki się dalej nie rozprzestrzeniały.
Do najczęściej występujących przypadłości w przypadku derenia kousego zalicza się:
- Zgorzel derenia - jest to choroba grzybowa, która objawia się plamami na liściach. Należy jak najszybciej zastosować odpowiednie opryski grzybobójcze. W innym przypadku postępująca choroba ostatecznie prowadzi do uśmiercenia krzewu.
- Mszyce - raczej pojawiają się rzadko. Jeżeli już jednak zaatakują krzew, to zauważymy zwijające się liście. Mszyce możemy próbować traktować naturalnymi preparatami. Jednak przy większej pladze zaleca się stosowanie profesjonalnych oprysków.