Dereń świdwa - uprawa i zastosowanie krzewu ozdobnego o jadalnych owocach
Krzewy ozdobne w naszych ogrodach stają się coraz częstszym gościem. Nic dziwnego zatem, że chętnie poszukujemy ciekawe gatunki, które uświetnią nasz przydomowy pejzaż. Do takich krzewów godnych uwagi zalicza się dereń świdwa. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób uprawiać ten krzew, a także jakie odmiany i inne gatunki dereni są godne uwagi.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dereń świdwa - charakterystyka
Dereń świdwa (Cornus sanguinea) określany jest również jako dereń pospolity. Jest rodzimym gatunkiem, który naturalnie występuje w Polsce, a dokładniej w północnym regionie naszego kraju. Krzewy ozdobne tego gatunku dorastają maksymalnie do 5 metrów wysokości. Za dekoracyjne uważa się liście o eliptyczno-jajowatym kształcie, które jesienią przebarwiają się na jasnoczerwony odcień.
W okresie wiosennym, na pędach pojawiają się liczne białe kwiaty, które skupiają się w dość spore baldachy. Po okresie kwitnienia, dereń pospolity owocuje. Jednak wytwarzane czarne jagody są dla człowieka trujące. Warto zdecydować się na uprawę tego krzewu, ze względu na jego niesamowitą dekoracyjność przez cały rok. Mianowicie zimą często na pędach pozostają owoce, które zresztą stanowią pokarm dla ptaków. Natomiast na tle zimowego krajobrazu uwagę skupiają również same pędy, ponieważ przybierają one czerwony kolor.
Krzewy ozdobne derenia - odmiany
Dereń świdwa wydaje się być jednym z najpopularniejszych i jednocześnie dość mało wyrazistym krzewem na tle pozostałych dereni. Okazuje się, że warto zainteresować się jego odmianami, które będą stanowić prawdziwą ozdobę w naszym ogrodzie. Poszczególne odmiany uprawiane w Polsce różnią się między sobą przede wszystkim pokrojem, tym jak jesienią przebarwiają się liście, a także sposobem kwitnienia.
Wśród dostępnych odmian, zalicza się między innymi:
- Cornus sanguinea Winter Flame - dereń pospolity dorastający mniej więcej do 2,5 metra wysokości. Okres kwitnienia przypada na maj. W tym czasie pojawiają się białe kwiaty, które ciekawie przyozdabiają jasnopomarańczowe pędy. Liście jesienią przebarwiają się na czerwono. W tym czasie również pojawiają się czarne owoce, które są trujące, ale stanowią one pożywienie dla ptaków.
- Cornus sanguinea Compressa - jest to odmiana, która ostatecznie dorasta maksymalnie do 4 metrów wysokości. W odróżnieniu od pozostałych odmian, jest to krzew, który nie kwitnie. Za dekoracyjne uznaje się pofałdowane liście, które jesienią przebarwiają się na ładne odcienie fioletu.
- Cornus sanguinea Midwinter Fire - jest to holenderska odmiana, która osiąga maksymalnie do 2 metrów wysokości. Zielone liście jesienią przebarwiają się na pomarańczowo i żółto. W przypadku tej odmiany nie rosną również owoce.
Krzew świdwa - uprawa w Polsce
Krzewy ozdobne, które nie mają większych wymagań uprawowych, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jest to doskonała alternatywa szczególnie dla zapracowanych. Dereń pospolity jak najbardziej zalicza się do grupy właśnie takich krzewów. Możemy być spokojni o to, że nawet praktycznie o niego nie dbając, będziemy mogli cieszyć się jego pięknem. Przede wszystkim cornus sanguinea jest gatunkiem, który radzi sobie praktycznie na każdym typie podłoża. Oczywiście będzie zdecydowanie lepiej rozwijał się na glebach lekkich, aniżeli na ciężkiej glinie.
Warto zadbać o słoneczne stanowisko dla naszego krzewu. Krzew świdwa doskonale poradzi sobie także w praktycznie każdych warunkach atmosferycznych. Chociaż warto pamiętać o podlewaniu krzewu w czasie suszy. Krzewy ozdobne z rodziny dereniowatych doskonale odnajdują się jako solitery. Chociaż krzewy te mogą być wykorzystywane również do obsadzenia żywopłotu.
Teoretycznie okres sadzenia dereni pospolitych zaczyna się wiosną i trwa aż do późnej jesieni. Jeżeli jednak nie chcemy zbyt często podlewać, to najlepiej sadzonki umieszczać w gruncie na przełomie marca i kwietnia, a także od początku września aż do pierwszej połowy listopada. Ważne jest to, aby przed posadzeniem rośliny na wybrane stanowisko dobrze spulchnić podłoże. Wtedy na pewno sadzonka dobrze się przyjmie. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach ozdobnych.
Dereń pospolity - pielęgnacja
Krzew świdwa nie tylko nie ma większych wymagań uprawowych, ale również jego pielęgnacja nie zajmuje zbyt wiele czasu. Owoce tego gatunku są trujące, dlatego też niekoniecznie zależy nam na ich obecności. Ponadto ze względu na łatwe przystosowywanie się krzewu do różnych warunków atmosferycznych i glebowych, jego nawożenie nie jest wcale konieczne. Oczywiście nie ma najmniejszego problemu z tym, aby wspomóc co kilka lat roślinę. W tym celu warto wybierać naturalne preparaty wieloskładnikowe. Natomiast samo nawożenie należy wtedy przeprowadzać wczesną wiosną lub wczesną jesienią.
Natomiast niezwykle istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie krzewu. Cięcie wykonujemy na przełomie lutego i marca, czyli jeszcze przed rozwinięciem się liści. Jest to zabieg, w którym należy pozbyć się wszystkich uszkodzonych, przemarzniętych oraz połamanych pędów. Nie zapomnijmy także o usunięciu pędów, które są bardzo stare. Dzięki temu utrzymamy niebywały koloryt krzewu w sezonie zimowym, czyli zaraz po opadnięciu wszystkich liści.
Dereń o białych korzeniach i białych owocach
Oczywiście dereń pospolity nie jest jedynym gatunkiem z rodziny dereniowatych, który uprawia się w Polsce. Do ciekawych i jednocześnie poszukiwanych gatunków zalicza się między innymi dereń o białych korzeniach i białych owocach. Jeżeli mamy na myśli taki krzew, to chodzi tutaj o dereń biały. Rzeczywiście jest to krzew wyjątkowo dekoracyjny, ponieważ również kwitnie na biało, a jego zielone liście przyozdabia biała otoczka.
Dereń o białych korzeniach i białych owocach, tak samo, jak krzew świdwa nie ma większych wymagań uprawowych. Ponadto mogą one razem znaleźć się w bliskim sąsiedztwie. Ponieważ dereń o białych korzeniach i białych owocach będzie pięknie prezentował się na tle zielonych lub przebarwionych liści derenia pospolitego. Jak widzimy wybór krzewów do naszego ogrodu jest naprawdę spory. Ważne jest przede wszystkim znalezienie dla nich odpowiedniego miejsca w swoim przydomowym azylu.