Kwiaty domowe dla ozdoby i świeżego powietrza

Wilec (Ipomoea) – bliski krewny batatów

Roślina z rodziny powojowatych nie tylko piękna, ale i pożyteczna – doskonale oczyszcza powietrze. Specjalnie nadaje się do pomieszczeń dla palaczy jako dekoracja i źródło świeżego powietrza. Specjalnością wilca są rozpuszczalniki: benzol, formaldehyd, ksylol i inne składniki farb i klejów. Bywa nazywany „księżycowym kwiatem”, ponieważ jego jaskrawobiałe kwiaty świecą niczym księżyc w wieczornym zmroku. Rodzaj botaniczny Ipomoea obejmuje wiele gatunków, głównie pnączy, które otwierają swoje kwiaty, kiedy zachodzi słońce i zamykają je po wschodzie. Nocą roztaczają słodkawy zapach. Stanowisko dla wilca powinno być od wiosny do jesieni jasne i słoneczne. Podlewać należy umiarkowanie, aby nie powstawały zastoje wody, szkodliwe dla korzeni.

Anturium Andrego (Anthurium andraeanum) – niepowtarzalny urok lasów równikowych

Piękna roślina z rodziny obrazkowatych o zachwycających połyskujących liściach i oryginalnych kwiatach z efektownym liściem przykwiatkowym (spatha). Kwiatostan składa się z niepozornych kwiatków tworzących wydłużoną kolbę, a otacza go rzucający się w oczy, barwny liść. Połyskujący, mięsisty, sercowaty przykwiatek jest koloru jasnoczerwonego. Anturium jest szczególnie skuteczne w oczyszczaniu powietrza z amoniaku, formaldehydu, toluenu i ksylenu. Nadaje się do domu i do biura, gdzie działa wiele urządzeń elektrycznych. Te bardzo ozdobne rośliny pokojowe wnoszą do pomieszczenia powiew Karaibów, a jednocześnie poprawiają jakość powietrza. Miejsca powinno być jasne do półzacienionego, bez przeciągów. Jako roślina tropikalna lubi anturium klimat wilgotny; trzeba je regularnie podlewać i utrzymywać wysoką wilgotność powietrza.

Anturium w doniczce oraz inne polecane i ciekawe rośliny doniczkowe i kwiaty doniczkowe, czyli najlepsze kwiaty domowe krok po kroku
Jakie są polecane i ciekawe rośliny doniczkowe i kwiaty doniczkowe, czyli najlepsze kwiaty domowe krok po kroku

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) – całoroczny oczyszczacz powietrza

Skrzydłokwiat albo skrzydłolist z rodziny obrazkowatych znany jest ze swojej zdolności do filtrowania powietrza i pochłaniania szkodliwych substancji. Usuwa on z otoczenia aceton, benzol, formaldehyd i wiele innych szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych. Szczególnie skuteczny jest w zwalczaniu trójchloroetylenu, substancji występującej w środkach czyszczących, odtłuszczających i w produkcji tekstyliów. Wiecznie zielony skrzydłokwiat ze swoimi dużymi liśćmi i kolbiastym kwiatostanem z białą spathą przypomina anturium, jest jednak od tamtej rośliny mniej wymagający, bardziej odporny i wytrzymały. Jasne stanowisko w półcieniu i oszczędne podlewanie wystarczą, aby przez długi czas cieszyć się pięknem skrzydłokwiatu. Jedynie alergicy powinni zwracać uwagę, ponieważ roślina może powodować podrażnienia. Należy do rzadkich roślin kwiatowych, które mogą stać nawet w ciemnym miejscu. Nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia, ale za to nie przeszkadza mu sztuczne oświetlenie. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach doniczkowych.

Skrzydłokwiat w doniczce oraz inne polecane i ciekawe rośliny doniczkowe i kwiaty doniczkowe, czyli najlepsze kwiaty domowe krok po kroku
Polecane i ciekawe rośliny doniczkowe i kwiaty doniczkowe, czyli najlepsze kwiaty domowe krok po kroku

Złocień (Chrysanthemum) – kolorowy filtr powietrza

Złocienie należą do najbardziej efektywnych i pięknych oczyszczaczy powietrza. Te kwiaty doniczkowe są w stanie pochłaniać prawie wszystkie szkodliwe dla zdrowia substancje od amoniaku do ksylenu i umożliwiają swobodne oddychanie. Wiosną i jesienią rozmaite gatunki i odmiany Chrysanthemum z rodziny astrowatych zakwitają we wszystkich możliwych kolorach. Jedyna wada tych pięknych roślin, to konieczność ustawiania ich poza zasięgiem zwierząt domowych, ponieważ dla psów i kotów mogą być trujące. Aby złocienie dobrze się rozwijały i bujnie kwitły, potrzebują regularnego nawożenia.

Złocień w doniczce oraz inne polecane i ciekawe rośliny doniczkowe i kwiaty doniczkowe, czyli najlepsze kwiaty domowe krok po kroku
Jakie są polecane i ciekawe rośliny doniczkowe i kwiaty doniczkowe, czyli najlepsze kwiaty domowe krok po kroku

Liściaste rośliny doniczkowe jako zielone oczyszczacze powietrza

Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) – łagodzi podrażnienia oczu

Chociaż przypomina wyglądem bluszcz, to jednak należy do rodziny obrazkowatych i z naszym pnączem nie ma więzi rodzinnych. Obie rośliny łączy jednak zdolność poprawiania klimatu w pomieszczeniach. Epipremnum złociste pochłania formaldehyd, benzol, trójchloroetylen, toluen i ksylen, oczyszczając z tych szkodliwych związków powietrze. Poza tym usuwa nieprzyjemne zapachy i ma pozytywny wpływ na zdrowie oczu. Łagodzi podrażnienia i skutki wysokiego ciśnienia w oczach. Egzotyczna roślina, pochodząca z wysp wschodniej Polinezji, jest łatwa w uprawie i dobrze sobie radzi w pomieszczeniach z małą ilością światła. Musi być tylko regularnie podlewana. Nie jest odpowiednia do dziecinnego pokoju, ponieważ może powodować podrażnienia skóry.

Epipremnum w doniczce oraz inne polecane i ciekawe rośliny doniczkowe i kwiaty doniczkowe, czyli najlepsze kwiaty domowe krok po kroku
Polecane i ciekawe rośliny doniczkowe i kwiaty doniczkowe, czyli najlepsze kwiaty domowe krok po kroku

Bluszcz pospolity (Hedera helix) – wiecznie zielone pnącze o wielu odmianach hodowlanych

Jedyny gatunek z rodziny araliowatych występujący dziko w naszych lasach, w formie rozmaitych kultywarów jest popularną rośliną ozdobną w ogrodach i mieszkaniach. Bluszcz należy do najbardziej efektywnych oczyszczaczy powietrza. Ta roślina potrafi w ciągu dnia usunąć z powietrza w pomieszczeniu do 90% benzolu, który wchodzi w skład między innymi spalin samochodowych. Dodatkowo zapewnia stałe dostawy tlenu. W mieszkaniu powinien mieć wilgotne podłoże, ale bez nadmiaru wody. Źle znosi suche powietrze przy centralnym ogrzewaniu.

Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) – cudowny filtr powietrza

Zielistka z rodziny szparagowatych jest prawdziwą gwiazdą pośród roślin oczyszczających powietrze. Jest w stanie usunąć z powietrza do 95% szkodliwych związków chemicznych jak formaldehyd, benzol albo tlenek węgla. Zawarte w liściach rośliny enzymy rozkładają te substancje i unieszkodliwiają je. Poza tym zielone rośliny doniczkowe regulują dodatkowo wilgotność powietrza w mieszkaniu. Zielistka Sternberga jest też odpowiednia dla alergików i szczególnie łatwa w uprawie, przeżyje nawet w pomieszczeniu z małą ilością światła.

Liście zielistki są przeważnie podłużnie lancetowate o długości do 40 cm i szerokości około 2,5 cm i tworzą rozetę. W zależności od odmiany są zielone, zielono-białe albo zielono-żółte. Małe, białe, gwiazdkowate kwiaty pojawiają się przez cały rok. Zielistka preferuje jasne stanowiska, chociaż może rosnąć też w cieniu. W takim przypadku odmiany o barwnych liściach mają jednak tendencję do przebarwiania się na zielono. W okresie wzrostu od wiosny do jesieni wymaga regularnego podlewania. Ze względu na zdolność korzeni zielistki Sternberga do gromadzenia wody, roślin może znieść okres suszy. Zaszkodzić jej może natomiast zastój wody.

Zielistka w doniczce oraz inne polecane i ciekawe rośliny doniczkowe i kwiaty doniczkowe, czyli najlepsze kwiaty domowe krok po kroku
Jakie są polecane i ciekawe rośliny doniczkowe i kwiaty doniczkowe, czyli najlepsze kwiaty domowe krok po kroku

Sansewieria walcowata (Sansevieria cylindrica) – roślina doniczkowa odpowiednia do sypialni

Różne gatunki sansewierii z rodziny myszopłochowatych (należy do niej między innymi dracena, kokoryczka i konwalia) zaliczają się do bardzo popularnych roślin doniczkowych, a zarazem najbardziej efektywnych oczyszczaczy powietrza. Pochłania prawie cały formaldehyd z powietrza, pomaga też w zadymionych pomieszczeniach palaczy. W przeciwieństwie do wielu innych roślin doniczkowych, liście sansewierii produkują tlen także nocą. Z tego względu jest ona bardzo odpowiednia do sypialni. Tylko dzieci i zwierzęta domowe należy trzymać z dala, ponieważ może być dla nich trująca.

Sansevieria cylindrica pochodzi z suchych i gorących regionów Angoli. Smukłe, cylindryczne liście nadają roślinie oryginalny wygląd. Wyrastają niczym wysokie kolumny gęsto obok siebie i mogą osiągać wysokość 60-150 cm. Liście są ciemnozielone z jaśniejszymi pierścieniami. Sansewieria preferuje stanowiska jasne do półzacienionych i najlepiej czuje się temperaturze 15-30°C. Jako sukulent znosi nawet stanowisko w pełnym słońcu. Jako podłoże można stosować ziemię do kaktusów i sukulentów. Jako jedna z nielicznych roślin doniczkowych wybacza brak podlewania nawet przez cztery tygodnie urlopu. Więcej szkody może wyrządzić nadmiar wilgoci.

Difenbachia (Dieffenbachia) – roślina do oglądania, a nie do dotykania

Duże, oryginalnie zabarwione liście difenbachii są nie tylko ozdobą mieszkania, ale dbają też o czystość powietrza i klimat w mieszkaniu. Pochodząca z Amazonii piękność należy do najbardziej popularnych roślin ozdobnych. Tyle tylko, że nie jest całkowicie bezpieczna dla otoczenia: wszystkie części rośliny zawierają igiełkowate kryształy szczawianu wapnia i inne substancje, które mogą wywołać stany zapalne skóry, oraz silne podrażnienie błon śluzowych. Spożycie części rośliny prowadzi do zatruć z wieloma przykrymi dolegliwościami.

Difenbachia w doniczce oraz inne polecane i ciekawe rośliny doniczkowe i kwiaty doniczkowe, czyli najlepsze kwiaty domowe krok po kroku
Polecane i ciekawe rośliny doniczkowe i kwiaty doniczkowe, czyli najlepsze kwiaty domowe krok po kroku

Difenbachia jako roślina tropikalna potrzebuje dużo ciepła (20-30°C) i wysokiej wilgotności powietrza. Optymalnym stanowiskiem może być jasna łazienka. Jeśli stanowisko nie jest dostatecznie jasne, roślina szybko straci swoje barwne urozmaicenie liści. Podłoże powinno być stale wilgotne, bez zastoju wody.

Figowiec benjamina (Ficus benjamina) – popularny gatunek pośród tysiąca różnych figowców

Ten gatunek figowca uchodzi za szczególnie łatwy w uprawie, wymagający tylko regularnego podlewania. Ale ta roślina jest czymś więcej niż tylko ozdobą mieszkania: redukuje szkodliwe substancje jak ksylen, toluen i formaldehyd, które są stosowane przykładowo w produkcji klejów i lakierów. W mieszkaniu ulatniają się i stanowią zagrożenie dla zdrowia. Figowiec pochłania je i poprawia tym samym jakość powietrza.

Figowiec w doniczce oraz inne polecane i ciekawe rośliny doniczkowe i kwiaty doniczkowe, czyli najlepsze kwiaty domowe krok po kroku
Jakie są polecane i ciekawe rośliny doniczkowe i kwiaty doniczkowe, czyli najlepsze kwiaty domowe krok po kroku

Jako drzewo rosnące w naturze na polanach i obrzeżach lasów, potrzebuje w okresie wegetacyjnym jasnego i ciepłego, ale nie nazbyt słonecznego stanowiska. Na wahania temperatury, przeciągi i ochłodzenie podłoża reaguje figowiec zrzucaniem części liści. Podobne objawy wywołuje niedobór światła. Suche powietrze centralnego ogrzewania znosi natomiast stosunkowo dobrze.

Dlaczego warto mieć w domu niektóre kwiaty doniczkowe?

Pył, spaliny, dwutlenek węgla, benzol, formaldehyd i inne substancje można znaleźć w mieszkaniu, zwłaszcza w dużym mieście. Liczne szkodliwe związki chemiczne uwalniają się z farb ściennych, dywanów i mebli, inne przenikają do wnętrza przez okna. Skutkiem tego są bóle głowy, zawroty, nudności i w skrajnych przypadkach choroby dróg oddechowych.

Można zastosować technicznie zaawansowane oczyszczacze powietrza, albo wprowadzić do domu naturalne, zielone i liściaste filtry w doniczkach. Niektóre popularne rośliny doniczkowe z powodzeniem pochłaniają szkodliwe substancje i wzbogacają powietrze w tlen. Nadają się zarówno do salonu i sypialni, jak i do pomieszczeń biurowych.

ikona podziel się Przekaż dalej