Anturium w doniczce - podlewanie, choroby, pielęgnacja, rozmnażanie
Anturium to wyjątkowa roślina doniczkowa, która tak jak żurawka, guzmania i kalia doniczkowa, często znajduje się w naszych domach i ogrodach. Natomiast musimy pamiętać o tym, że jeśli chcemy, by kwiat anturium znalazł się w naszym domu, powinniśmy wiedzieć, jak wygląda jego uprawa, w tym, jak powinna być przeprowadzana pielęgnacja anturium, przesadzanie anturium, podlewanie anturium i na jakie choroby anturium powinniśmy się przygotować.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Anturium - czym charakteryzują się rośliny doniczkowe
Anturium - Anthurium, znane jest jako kitnia. Roślina należy do rodziny obrazkowatych - Araceae, będącą rodziną roślin zielnych, a czasami nawet krzewów. Anturium to bardzo szeroki rodzaj roślin, do którego zaliczanych jest około 850 gatunków roślin neotropikalnych. Poza tymi gatunkami wyróżnia się także inne, dzięki którym całkowita liczba gatunków tego rodzaju zwiększa się na około 1000.
Warto wiedzieć, że to właśnie rodzaj anturium - Anthurium, określa się jako najbogatszy w całej rodzinie obrazkowatych. Jest to spowodowane dużą liczbą gatunków i największym zróżnicowaniem morfologicznym. Decydując się na anturium w doniczce, poza tym, jaka jest jego cena, powinno nas zainteresować to, czym charakteryzuje się ta roślina. Otóż anturium może mieć wzniesione, pnące lub zwisające pędy. Jego łodyga rozgałęzia się sympodialnie, a na każdym międzywęźlu występuje jeden liść właściwy i kwiatostan. Pamiętajmy o tym, że z biegiem wieku skórka łodygi pomału brązowieje i obsycha.
Anturium ma korzenie, które wyrastają z każdego węzła łodygi. Warto również pamiętać o tym, że często możemy spotkać się z różnymi funkcjami korzeni, ponieważ dzielą się one na takie, które wspierają roślinę, a także takie, które rosną pionowo w górę i pełnią funkcję asymilacyjną. Jednak by korzenie i roślina dobrze się rozwijały, istotne jest to, jak będzie przebiegała pielęgnacja anturium, podlewanie anturium, całkowita uprawa, a także to, żeby choroby anturium nie wystąpiły na roślinie.
Jednak najważniejszymi elementami rośliny są jej liście i kwiaty. Katafile anturium, również anturium Scherzera, są lancetowate, głównie zielone. Charakterystyczne jest to, że dość szybko wysychają, przy czym żółkną, brązowieją i stają się czerwone. Liście właściwe skupione są na łodydze wierzchołkowo, a ich ogonki są elastyczne lub sztywne i zakończone są kolankiem.
Z kolei kwiaty anturium są pojedyncze i wyrastają z węzłów łodygi. Całkowita budowa pędu kwiatostanowego jest różnorodna i zależy od danego gatunku, natomiast zazwyczaj pędy te mają przekrój cylindryczny, spłaszczony, kanciasty, trójkątny i kwadratowy. Pochwa kwiatostanu typu kolbiastego wyrasta ukośnie z wierzchołków pędów i z reguły jest ona lancetowata, płaska, sercowata lub jajowata. Jeśli chodzi natomiast o kolor kwiatów, jest on bardzo zróżnicowany. Kwiaty mogą być zielone, czerwone, a nawet fioletowo-purpurowe. W przypadku wielu gatunków możemy spotkać się również ze zmianą koloru w fazie dojrzewania. Jeśli szukasz inspiracji i porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach domowych.
Uprawa anturium w doniczce - jak przebiega uprawa i pielęgnacja anturium
Anturium - jakie wymagania ma kwiat anturium
Jeśli chcemy, by nasze rośliny doniczkowe rozwijały się prawidłowo, powinniśmy wiedzieć, jak przebiega podlewania anturium, przesadzanie anturium, cały proces uprawy, jakie choroby anturium mogą pojawić się na naszych roślinach, a także, jak przebiega późniejsza ochrona roślin. Jednak w pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się, jakie wymagania mają anturium Scherzera i inne gatunki.
Cena za anturium nie jest wcale aż tak niska, ponieważ waha się w granicach około 50 zł za roślinę. Oczywiście wszystko zależy także od danego gatunku, odmiany, miejsca zakupu oraz i producenta. Dlatego, jeśli już kupimy tę roślinę, warto wiedzieć, w jakim miejscu powinna być umiejscowiona w naszym domu lub w ogrodzie, a także, jakiej gleby wymaga.
Zacznijmy więc od tego, że możemy kupić gatunki anturium, które mają atrakcyjne kwiaty, ale dostępne są również takie, których ozdobne są liście. Do uprawy pokojowej lepiej jest zakupić właśnie te drugie, ponieważ anturium bardzo rzadko kwitnie w domu, a jeśli już zakwita, tworzy wtedy zdeformowane i niepozorne kwiatostany. Dzieje się tak dlatego, że anturium naturalnie rośnie w obszarach o dużej wilgotności powietrza, a także wysokiej temperaturze, co niestety w domu ciężko jest zapewnić. Dlatego, decydując się na anturium, powinniśmy postawić na ozdobne z liści gatunki, które są mniej wymagające.
Pielęgnacja anturium i podlewanie anturium, nie będzie dla nas problemem, jeśli zadbamy o to, by roślina rozwijała się w odpowiednio przygotowanej glebie, a dokładniej w mieszance torfu, kompostu, ziemi liściowej i kawałków rozkładającego się węgla drzewnego lub drewna z odrobiną piasku. Dodatkowo, by uniknąć choroby anturium, warto postawić roślinę w nasłonecznionym, ciepłym, osłoniętym od wiatru miejscu. Pamiętajmy jednak, że anturium nie znosi dobrze bezpośredniego nasłonecznienia, dlatego musimy zapewnić mu rozproszone światło. Nie zapominajmy też o tym, że gatunki epifityczne muszą być uprawiane jedynie w spękanej korze bez podłoża.
Jak pielęgnować rośliny doniczkowe - co powinniśmy wiedzieć o uprawie
Uprawa anturium w ogrodzie w Polsce jest niemożliwa, ponieważ nie są to rośliny odporne na mróz. Możemy je ewentualnie wystawiać latem na ogród, natomiast jest to jednoznaczne z pewnym ryzykiem. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie uprawa ich w domu jako rośliny pokojowe.
Przejdźmy więc do tego, jak powinna wyglądać uprawa i pielęgnacja tych roślin doniczkowych. Otóż anturium to roślina, która do prawidłowego rozwoju wymaga obfitego podlewania. Podlewanie anturium i zraszanie ich liści, powinniśmy wykonywać przy użyciu miękkiej wody o temperaturze pokojowej. Pamiętajmy jednak, że gdy pielęgnacja anturium zostanie przeprowadzona nieprawidłowo, a dokładniej, kiedy zroszone zostaną też kwiaty, wtedy zauważymy na nich brązowe plamy.
Uprawa anturium w doniczce to nie tylko podlewanie i zraszanie anturium, ale również nawożenie. Tutaj warto pamiętać o tym, że sposób nawożenia anturium zależy od tego, w jakim podłożu ono rośnie. Dawki nawozu nie powinny być duże, ponieważ w przeciwnym razie na naszych roślinach mogą wystąpić choroby anturium, wynikające z przenawożenia.
Te rośliny doniczkowe na okres jesieni i zimy, powinny być także wprowadzone w stan spoczynku. Dlatego w tym okresie ograniczamy podlewanie, nawożenie i zraszanie rośliny, a temperaturę powietrza zmniejszamy do około 16-20oC. Jeśli chodzi natomiast o przesadzanie anturium, powinno się je wykonywać co około 3-4 lata.
Kwiat anturium - zastosowanie i choroby anturium
Zastosowanie anturium - do czego nadaje się roślina
Cena anturium w stosunku do innych roślin, jest dość wysoka, natomiast roślina ta wprowadza do naszego domu lekko egzotyczny element zieleni, który doskonale wygląda w aranżacji nowoczesnych, ale i klasycznych mieszkań. Zobaczmy więc, gdzie najlepiej sprawdzi się ta roślina.
Anturium charakteryzuje się trwałymi i atrakcyjnymi kwiatostanami, nadającymi się na kwiat cięty. Taki kwiat cięty idealnie sprawdza się w kompozycjach florystycznych i w bukietach, które kupujemy w kwiaciarniach. To właśnie anturium jest najczęściej wykorzystywaną rośliną z rodziny obrazkowatych, która nadaje się na kwiat cięty.
Nie zapominajmy także o uprawie w domu, do której nadają się mieszańce anturium Scherzera i Andrego, które mają pochwy kwiatostanowe w kolorze białym, łososiowym, różowym i bordowym. Natomiast ich uprawa jest popularna również przez wzgląd na ozdobne liście, a także na dekoracyjne owoce niektórych odmian.
Choroby anturium - o czym warto wiedzieć
Bardzo często, jeśli pielęgnacja anturium lub też podlewanie anturium i uprawa, prowadzone są nieprawidłowo, możemy spotkać się z komplikacjami, które w efekcie powodują choroby anturium. Zobaczmy więc, na co powinniśmy uważać, uprawiając te rośliny.
Ochrona roślin jest bardzo istotna, jeśli zależy nam na prawidłowym wzroście i rozwoju roślin. Dlatego, tak bardzo ważne jest dbanie o odpowiednie nasłonecznienie, bo zbyt duża ilość światła powoduje, że pojawiają się brązowe plamy na liściach, będące efektem poparzenia.
Brunatne i brązowe plamy na liściach pojawiają się również, gdy woda używana do zraszania i podlewania roślin jest chlorowana, wapienna i zimna. Z kolei brązowe plamy na liściach, które są jedynie przy ich krawędziach, są oznaką przenawożenia azotem i niedoborem potasu.