Dichodnra srebrzysta - opis

Dichondra srebrzysta - charakterystyka

Dichondra srebrzysta (Dichondra argenta) jest rośliną zaliczającą się do rodziny powojowatych. Jako roślina wieloletnia spotykana jest w warunkach naturalnych na terenie Meksyku. Gatunek ten wyróżnia się kaskadowym, zwisającym pokrojem. Pędy dorastają nawet do 2 metrów długości. Chociaż w swojej ojczyźnie nierzadko roślina osiąga imponujące rozmiary, nawet do 6 metrów długości.

Największą dekoracją dichondry srebrzystej są sercowate listki, których powierzchnia pokryta jest srebrzystym nalotem. W okresie kwitnienia, który trwa przez całe lato, pojawiają się niepozorne kwiaty o żółtym kolorze. Jednak są one na tyle małe, iż nie są w stanie przykryć blasku ozdobnych liści. Jeżeli chcemy, aby nasza srebrna roślina była wieloletnia, powinniśmy umiejętnie ją przezimować. Dlatego właśnie najczęściej sadzonki dichondry srebrzystej traktowane są jako jednoroczne.

Popularne odmiany dichondry srebrzystej

Dichondra srebrzysta nie ma zbyt wielu odmian. W Polsce najczęściej dostępne są dwie odmiany:

  • Dichondra Silver Falls - odmiana, która posiada liście w kolorze zielonym z charakterystycznym srebrnym odcieniem
  • Dichondra Emerald Falls - odmiana wyróżniająca się zielonymi liśćmi. Jej nazwa oznacza w języku polskim “Szmaragdowy wodospad”.

Dichondra srebrna nie jest jedynym gatunkiem, który zalicza się do rodzaju dichondra. Oprócz niej warto wspomnieć o dichondrze repens. Jest to roślina mające liście w kształcie nerki. To właśnie z tego powodu nazywana jest ona potocznie trawą nerkową. Roślina ta jest wieloletnia i z powodzeniem wysiewa się ją z nasion. Osiąga wysokość do 15 cm, jednak nie wymaga ona koszenia. Dlatego warto wysiać ją nie tylko zamiast tradycyjnej murawy, ale na przykład na schodach w ogrodzie, czy też na skalniakach.

Jak wygląda uprawa dichondry srebrzystej?

Wymagania, jakie mają sadzonki dichondry srebrzystej

Sadzonki dichondry srebrzystej nie są zbyt wymagające w swojej uprawie. Jest to roślina, która najlepiej będzie rosła na słonecznym stanowisku. Możemy ją również trzymać w donicy w półcieniu, jednak może wyróżniać się ona wtedy nieco słabszym wzrostem. Dichondra srebrna powinna być posadzona na żyznym i przepuszczalnym podłożu. Dlatego dobrze jest wysypać dno donicy żwirem, tak aby nadmiar wody był systematycznie odprowadzany.

Jeżeli chcemy aby dichondra srebrzysta była wieloletnią rośliną, powinniśmy koniecznie spróbować ją przezimować. Niestety sadzonki są bardzo wrażliwe na ujemne temperatury, które spadają poniżej 10 stopni Celsjusza. Dlatego jej uprawa sprawdzi się głównie na tarasach i balkonach w letnich miesiącach. W sezonie, gdy temperatury spadają poniżej niekorzystnej wartości, dobrze jest sadzonki przenieść do jasnego pomieszczenia, w której będzie panować temperatura na poziomie kilkunastu stopni Celsjusza. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie jest to łatwe, dlatego wieloletnia dichondra srebrna jest raczej rzadko spotykana w naszych warunkach. Sprawdź także ten artykuł: Jakie kwiaty na balkon wybrać?

Dichondra srebrna - pielęgnacja

Wiedząc już, że dichondra srebrzysta uprawiana jest jedynie w donicach, powinniśmy skupić się szczególnie na jej właściwej pielęgnacji. Ważne jest regularne podlewanie, ponieważ ta wieloletnia roślina nie jest odporna na suszę. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne, jednak nie mokre. W innym przypadku możemy doprowadzić do gnicia korzeni, a także pojawienia się chorób grzybowych.

Dichondra srebrzysta jest rośliną dość żarłoczną jeżeli chodzi o składniki mineralne. Dlatego w okresie wegetacyjnym powinniśmy pamiętać o jej regularnym zasilaniu nawozami wieloskładnikowymi. Bardzo ważne jest to, aby nasza dichondra srebrna była zasilana bezpośrednio do gleby, w innym przypadku kontakt rozcieńczonego nawozu z liśćmi może doprowadzić do ich nieestetycznego przebarwiania.

Dichondra srebrzysta - choroby i szkodniki

Warto zdecydować się na dichondrę srebrzystą nie tylko ze względu na jej wyjątkowy wygląd, ale również na to, iż roślina jest odporna na choroby i szkodniki. Oczywiście powinniśmy zadbać o jej właściwą uprawę oraz pielęgnację, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się pięknie rozwijającymi się sadzonkami. Jeżeli roślinę będziemy nadmiernie podlewać, to niestety możemy w ten sposób przyczynić się do rozwoju chorób grzybowych. Obecność patogenu poznamy po brązowych przebarwieniach na liściach, a także późniejszym ich zamieraniu.

Jeżeli przeniesiemy nasze uprawy do pomieszczenia, to sadzonki mogą być zaatakowane przez tarczniki bądź bawełnice. Jeżeli inwazja nie jest zbyt duża, to możemy spróbować pozbyć się ich fizycznymi metodami, czyli usuwaniem przy pomocy np. płynu do mycia naczyń. Jednak w przypadku namnożenia się szkodników, powinniśmy zastosować dedykowane preparaty. Na balkonie dichondra srebrzysta może zostać zaatakowana mączlikiem, który najczęściej jest wynikiem nadmiernego podlewania rośliny.

Co warto wiedzieć o dichondrze srebrzystej?

Dichondra srebrzysta - ceny

Zwisająca roślina o srebrnym zabarwieniu liści jest na tyle atrakcyjna, iż z pewnością chcemy sprawdzić, w jakich cenach możemy zakupić jej sadzonki. Dobrze jest porównać je z cenami innych roślin ogrodowych lub domowych. Wtedy będziemy wiedzieli, które z nich będą dla nas najbardziej opłacalne.

Przykładowe ceny sadzonek dichondry srebrzystej, a także innych roślin ozdobnych

Nazwa gatunku

Cena

Dichondra srebrzysta Silver Falls

Cena od 12,00 zł

Dichondra Emerald Falls

Cena od 12,00 zł

Dichondra srebrzysta, nasiona 40 szt.

Cena od 50,00 zł

Zroślicha Syngonium Arrow, sadzonka 25 cm

Cena od 9,99 zł

Zroślicha, sadzonka

Cena od 24,99 zł

Mech na ścianę, wymiary 50x50 cm

Cena od 400,00 zł

Mech na ścianę, szarłat stabilizowany, chrobotek

Cena od 22,99 zł

Peperomia zwisająca

Cena od 22,50 zł

Maranta zwisająca

Od 22,50 zł

Lobelia przylądkowa różowa, nasiona

3,49 zł

Pelargonia bluszczolistna, 10 szt. sadzonek

15,99 zł

Bratek Cool Wave 40 cm

29,99 zł

Begonia Bonfire

59,90 zł

Stokrotka afrykańska

39,99 zł

Pelargonia angielska

16,99 zł

Dichodnra srebrzysta - rozmnażanie

Dichondrę srebrzystą możemy rozmnażać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest rozmnażanie dichondry z nasion. Pobieramy je po przekwitnięciu. Następnie możemy je bezpośrednio wysiać do inspektu już w styczniu lub lutym. Oczywiście sadzonki, które wyrosły z nasion będziemy mogli posadzić do donicy dopiero w drugiej połowie maja. Inaczej będziemy mogli spodziewać się, że dichondra srebrzysta nam przemarznie.

Znacznie szybciej pozyskamy sadzonki z młodych pędów, które możemy pobierać już od drugiej połowy maja, niemalże do końca lata. Dla przyśpieszenia przyrostu korzeni możemy skorzystać z ukorzeniacza, ale nie jest to konieczne. Wystarczy w zupełności, iż takie sadzonki umieścimy w wodzie, a po kilku dniach będziemy mogli je przesadzić do donicy. Rozmnażanie dichondry srebrzystej jest tak łatwe, iż nawet nie musimy jej uprawiać jako rośliny wieloletniej, ponieważ bez problemu pozyskamy sadzonki na kolejny sezon.

Zastosowanie dichondry srebrzystej

Dichondra srebrzysta ze względu na swój kaskadowy pokrój, doskonale prezentuje się w wysokich lub wiszących donicach. Ponadto możemy posadzić ją w pojemnikach zawieszonych na pergoli, tworząc w ten sposób zielony parawan. Innym pomysłem jest uprawa jej w gazonach, dzięki czemu w ciekawy sposób oznaczymy granice w naszym ogrodzie.

Wieloletnia dichondra srebrzysta ze względu na swoje charakterystyczne ulistnienie, z powodzeniem może stanowić doskonałe tło dla innych kwitnących roślin. Na “zielonej ścianie” idealnie będą prezentować się między innymi begonie, petunie, czy też pelargonie. Ciekawą propozycją okaże się również lobelia przylądkowa, wyróżniająca się drobnymi, niebieskimi kwiatami. Krzaczasty pokrój wznoszących się pędów idealnie połączy się ze zwisającymi pędami dichondry srebrzystej.

ikona podziel się Przekaż dalej