Diffenbachia - ozdobna roślina doniczkowa

Diffenbachia (Diffenbachia Schott) jest rodzajem roślin zaliczającym się do rodziny obrazkowatych. Rodzaj ten obejmuje aż 57 różnych gatunków. Chociaż występują one w stanie naturalnym głównie na terenie Ameryki Południowej oraz Środkowej, to ta roślina doniczkowa zawdzięcza swoją nazwę austriackiemu ogrodnikowi. W zależności od gatunku diffenbachia może dorastać nawet do 2 metrów wysokości. Jednak z reguły okazy są dużo niższe.

Diffenbachia posiada niezwykle dekoracyjne liście, które mogą osiągać nawet do kilkudziesięciu centymetrów długości. W zależności od gatunku, a nawet konkretnej odmiany, wyróżniają się one jasnymi przebarwieniami, czy też bardziej wyrazistym unerwieniem. W okresie kwitnienia pojawiają się kwiaty w postaci kolbiastego pseudancjum. Zatem kwiaty nie są zbyt dekoracyjne, jednak nadają roślinie egzotycznego charaktery. Na ich miejscu następnie pojawiają się owoce w postaci dość wyrazistych jagód.

Popularne odmiany

Spośród blisko 60 gatunków difenbachii, które zostały odkryte oraz opisane, tylko nieliczne znajdują zastosowanie jako ozdobna roślina doniczkowa. Do takich przedstawicieli zalicza się m.in.:

  • Diffenbachia Seguiny (Dieffenbachia seguine) - jest to gatunek, który przywędrował do nas z Brazylli. Roślina dorasta nawet do 1,2 metra wysokości. Jego cechą charakterystyczną są spore liście, na których znajdują się jaśniejsze przebarwienia.
  • Diffenbachia Fourniera (Dieffenbachia fournieri) - gatunek wywodzący się z Kolumbii. Wyróżnia się on jasnymi przebarwieniami wzdłuż nerwów na ciemnozielonych liściach.

W sprzedaży dostępne są liczne odmiany diffenbachii. Do najpopularniejszych z nich zalicza się:

  • Diffenbachia ‘Camilla’ - odmiana dorastająca maksymalnie do 90 cm wysokości. Jej cechą charakterystyczną są kremowe liście z ciemnozielonym nieregularnym obrzeżem.
  • Diffenbachia ‘Tropic Snow’ - odmiana dorastająca nawet do 2 metrów wysokości. Intensywnie zielone liście są przyozdobione kremowymi plamkami.
  • Diffenbachia ‘Vesuvius’ - roślina doniczkowa dorastająca do 1 metra wysokości. Liście wyróżniają się jasnozielonymi i ciemnozielonymi przebarwieniami na tle kremowej powierzchni.
  • Diffenbachia ‘Summer Style’ - roślina doniczkowa dorastająca do niespełna 1 metra wysokości o dość rozłożystym pokroju. Okazałe liście o jasnozielonym, wręcz prawie żółtym zabarwieniu wyróżniają się zielonym obrzeżem, a także białym nerwem przebiegającym przez środek.
  • Diffenbachia Rudolph Roehrs - odmiana wyróżniająca się jasnymi liśćmi, które na swojej powierzchni posiadają zielone przebarwienia

Diffenbachia - uprawa

Uprawa diffenbachii nie powinna stanowić dla nas większego wyzwania. Ponieważ jest to roślina o niezbyt dużych wymaganiach. Przede wszystkim jest to roślina, która najlepiej będzie czuła się w jasnym miejscu, jednak nie na bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne. Warto zadbać o żyzne i przepuszczalne podłoże.

Dobrze jest, aby uniwersalną ziemię wymieszać z torfem, a na dnie doniczki wsypać keramzyt. Dzięki temu zapobiegniemy zastojowi wody w donicach. Ważne jest, aby w pomieszczeniu, w którym będzie znajdować się diffenbachia, temperatura utrzymywała się na poziomie ok. 20-25 stopni Celsjusza. Jeżeli nasza roślina będzie wystawiona na działanie słońca, możemy zauważyć poparzenia na liściach. Natomiast uprawa diffenbachii w zbyt ciemnym miejscu, doprowadzi do zazielenienia się liści.

Jak pielęgnować diffenbachię?

Chcąc się dowiedzieć, jak pielęgnować diffenbachię, powinniśmy sprawdzić w pierwszej kolejności jak ją podlewać. Okazuje się, że roślinę należy podlewać dość obficie, ale nie powinniśmy doprowadzić do tego, aby podłoże było cały czas mokre. Dlatego nawadnianie wykonujemy po wcześniejszym przeschnięciu podłoża. Diffenbachię należy zdecydowanie rzadziej podlewać zimą.

Oczywiście, aby prawidłowo pielęgnować diffenbachię, powinniśmy również pamiętać o jej nawożeniu. Roślinę zasilamy nawozami do kwiatów ozdobnych przez cały okres wegetacyjny. Nie zapominajmy również o tym, że nie wystarczy tylko podlewać naszą egzotyczną sadzonkę, ale należy ją często zraszać. Jeżeli będziemy odpowiednio pielęgnować diffenbachię, to będziemy mogli spodziewać się intensywnego wzrostu rośliny, a także bardzo ładnego wybarwienia liści. Sprawdź także ten artykuł: Difenbachia krok po kroku - uprawa, pielęgnacja, kwitnienie.

Diffenbachia - cena

Jeżeli wiemy, już jak pielęgnować, a także podlewać diffenbachię, to zapewne chcemy się również dowiedzieć, w jakiej cenie zakupimy poszczególne odmiany. W ten sposób będziemy mieli porównanie, czy koszt jednej sadzonki diffenbachii jest dużo tańszy, czy może droższy od pozostałych ozdobnych gatunków roślin.

Ceny diffenbachii, a także innych roślin ozdobnych

Nazwa rośliny

Cena

Diffenbachia ‘Summer Style’

58,99 zł

Diffenbachia ‘Compacta’

25,99 zł

Diffenbachia ‘Camilla’

29,99 zł

Diffenbachia 40 cm

11,90 zł

Diffenbachia mix 55 cm

29,99 zł

Alstromeria 60 cm

49,99 zł

Alstromeria ‘Lucas’

32,90 zł

Alstromeria Summer Break ‘Tesumbreak’

45,90 zł

Alstromeria Valley Girl ‘Tesvalgirl’

49,90 zł

Alstromeria Summer Saint ‘Tesumsaint’

44,90 zł

Czy diffenbachia jest trująca?

Jeżeli ktoś ma małe dzieci lub zwierzaki domowe, to zanim zacznie uprawiać i pielęgnować konkretną roślinę, wcześniej musi sprawdzić, czy jest ona trująca. Tak samo jest w przypadku diffenbachii. Niestety należy mieć na uwadze, że jest to trująca roślina, która po spożyciu może spowodować nie tylko nieprzyjemne, ale również nawet groźne dla życia skutki.

Trująca diffenbachia powoduje przede wszystkim objawy ze strony układu pokarmowego. Po spożyciu tej rośliny mogą doskwierać nam wymioty lub biegunka. Ponadto jest to roślina, która może nawet wywołać niepłodność. Trzeba jednak pamiętać, że roślina jest trująca również po kontakcie ze skórą. Wtedy możemy nabawić się podrażnień, a nawet bolesnych pęcherzy. Niestety jeżeli trujący sok dostanie się do oczu, również możemy sobie poważnie uszkodzić ten narząd, a objawy mogą utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy.

Jaka ziemia do sansewierii będzie najlepsza?

Inną rośliną, która cieszy się bardzo dużą popularnością, jest język teściowej. Dlatego, zanim zdecydujemy się na tę roślinę, chcemy się dowiedzieć, jaka ziemia do sansewierii będzie najlepsza. Okazuje się, że pod żadnym pozorem nie powinno to być zwykłe, uniwersalne podłoże. Jeżeli interesuje nas to, jaka ziemia do sansewierii będzie najlepsza, to warto wybrać dedykowaną glebę do sukulentów oraz do kaktusów.

To, jaka ziemia do sansewierii będzie użyta, ma duży wpływ na rozwój rośliny. W końcu ziemia powinna być przepuszczalna, ale także umiarkowanie żyzna. W okresie wegetacyjnym podłoże może być regularnie zasilane przy pomocy nawozów wieloskładnikowych. Wiedząc już, jaka ziemia do sansewierii jest optymalnym rozwiązaniem, nie zapominajmy pod żadnym pozorem o tym, że podlewamy naszą ozdobną roślinę dopiero po przesuszeniu podłoża.

ikona podziel się Przekaż dalej