Dypsis lutescens - charakterystyka

Dypsis lutescens jest palmą zaliczającą się do rodziny arekowatych. Jest to gatunek endemiczny, który w naturalnych warunkach występuje wyłącznie na Madagaskarze. Tam może dorastać nawet do 20 metrów wysokości, natomiast w warunkach mieszkaniowych najczęściej osiąga wysokość powyżej 1 metra.

To, co wyróżnia palmę Areka, to oczywiście okazałe, pierzaste liście o zielonym zabarwieniu. Wiedząc, jak dbać o palmę Areka, aby stworzyć jej identyczne warunki do tych panujących na Madagaskarze, będziemy mogli doczekać się zawiązania kwiatów. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że jest to bardzo trudne, ponieważ nie jesteśmy praktycznie w stanie utrzymać w mieszkaniu bardzo wysokiej temperatury, a także wysokiej wilgotności powietrza. Kwiaty, które się pojawiają, przybierają żółty kolor. Zebrane są też w bardzo długie kwiatostany.

Uprawa palmy w warunkach mieszkaniowych

Uprawa dypsis lutescens zalicza się do średnio trudnych. Należy palmie stworzyć odpowiednie warunki, aby mieć pewność, że roślina będzie prawidłowo rosła. Palma Areka nie potrzebuje zbyt dużych donic, co na pewno jest bardzo wygodne. Najlepiej jest się zdecydować na specjalne podłoże przeznaczone do palm. Ewentualnie może to być uniwersalna ziemia.

Dypsis lutescens jest rośliną wymagającą jasnego stanowiska. Jednak roślina nie może być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najlepiej jest także, aby temperatura w pomieszczeniu utrzymywała się na poziomie ok. 20-22 stopni Celsjusza. Nie powinna jednak ona spadać poniżej 15 stopni Celsjusza, ponieważ wtedy uprawa palmy Areka będzie zaburzona. Mając na uwadze, jak dbać o dypsis lutescens, powinniśmy mieć na uwadze, że nadaje się ona nie tylko do mieszkań, ale także z powodzeniem możemy obecnością palmy przyozdobić każdą przestrzeń biurową lub o użytkowym charakterze.

Jak wygląda pielęgnacja dypsis lutescens?

Pierwszym pytaniem, które pojawia się najczęściej w kontekście tego, jak dbać o palmę Areka jest to, jak podlewać roślinę, aby jej pielęgnacja była prawidłowa. Zatem należy zadbać o to, aby podłoże było cały czas wilgotne. Jednak to będzie wymagało od nas regularnego nawadniania. Odpowiadając na pytanie, jak podlewać dypsis lutescens, odpowiedź brzmi, aby robić to najlepiej w odstępach kilkudniowych, ale pamiętając o małych porcjach wody. Zarówno zbyt sucha, a także zbyt mokra ziemia nie będzie sprzyjać naszej palmie.

Wiedząc już, jak podlewać palmę Areka, nie powinniśmy zapominać także o częstym zraszaniu jej liści. Nie może do tego służyć zwykła woda z kranu. Najlepiej, aby była ona przegotowana lub destylowana. W innym przypadku będziemy mogli doczekać się przebarwień na liściach. W okresie wiosenno-letnim, bardzo pomocnym zabiegiem będzie nawożenie. Pielęgnacja poprzez zasilanie rośliny spowoduje bujniejszy przyrost liści. Dodatkowo zaleca się stosowanie specjalnych preparatów dedykowanych palmom. Jeżeli zdecydujemy się na uniwersalne nawozy, to koniecznie powinny one być rozcieńczone z wodą. Sprawdź także ten artykuł: Palma areka - opis, wymagania, pielęgnacja, szkodniki, porady.

Dypsis lutescens - ceny

Palma Areka pozwala na stworzenie wyjątkowego zakątka w mieszkaniu lub biurze. Uprawa kilku sadzonek pozwoli na stworzenie naturalnej, zielonej ściany, którą możemy wydzielić prywatną przestrzeń. Dobrze jest oczywiście poznać również ceny innych sadzonek kwiatów ozdobnych, przez co będzie nam zdecydowanie łatwiej określić, które z nich są o wiele korzystniejsze dla naszego budżetu.

Przykładowe ceny dla sadzonek dypsis lutescens, a także dla porównania innych roślin ozdobnych

Nazwa rośliny

Cena

Dypsis lutescens, Areka żółtawa

19,99 zł

Palma Areka, duża sadzonka

100,50 zł

Areka palma Baby

19,00 zł

Starzec Rowleya Senecio rowleyanus

15,99 zł

Starzec Rowleya Sznur Pereł, 30 cm

64,00 zł

Starzec Rowleya sznur korali, łatwa uprawa

21,00 zł

Starzec Rowleya, sztuczna roślina wisząca

99,00 zł

Starzec Rowleya Senecio Rowleyanus, koraliki, łatwa pielęgnacja

18,25 zł

Starzec Rowleya Mały, średnica 9 cm

29,00 zł

Mimoza wstydliwa, Pudica, łatwa uprawa

32,00 zł

Mimoza wstydliwa, zestaw uprawy dla dzieci, łatwa pielęgnacja

26,20 zł

Mimoza wstydliwa

42,49 zł

Mimoza wstydliwa, nasiona

13,49 zł

Mimoza wstydliwa, tanie nasiona

3,14 zł

Kawa arabska Coffea Arabica

10,99 zł

Mimoza wstydliwa czułek wstydliwy, Mimosa pudica, nasiona 0,2 g

3,24 zł

Ficus Elstica ‘Robusta, Fikus sprężysty

21,01 zł

Ficus Benjamina ‘Exotica’

199,99 zł

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) -  wys. 45-55 cm

28,99 zł

Begonia wyniosła (Begonia elatior)

19,99 zł

Szeflera Gold Capella (Schefflera)

8,00 zł

Dypsis lutescens - choroby

Chociaż palma Areka nie jest trudna w uprawie, to jednak powinniśmy wiedzieć, jak podlewać, a także, jak dbać o tę roślinę, aby przestrzec ją przed atakiem chorób oraz szkodników. Do najczęściej występujących chorób zalicza się plamistość liści, która jest wywołana m.in. patogenami grzybowymi Gliocladium vermoeseni. Niestety najczęściej przyczyniamy się do tego, że choroba grzybowa atakują z powodu nadmiernego zraszania rośliny, szczególnie w czasie chłodniejszych dni. Dlatego powinniśmy dokładnie wiedzieć, jak podlewać, aby nie doszło do pojawienia się patogenów grzybowych.

Jeżeli już zauważymy, że na liściach pojawiają się plamy, należy jak najszybciej zastosować odpowiednie opryski. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednia pielęgnacja rośliny, czyli nie stwarzanie warunków do rozmnażania pasożytniczych grzybów. Kolejną chorobą, jaka może zaatakować naszą palmę Areka, jest zasychanie liści. Ponownie powinniśmy wiedzieć, jak podlewać roślinę, aby nie dochodziło do takich sytuacji. Jeżeli zauważymy, że liście zaczynają usychać, to oznacza, zbyt niską wilgotność powietrza oraz za małe nawodnienie sadzonki. Gdy już jednak zauważymy zasychające końcówki liści, należy je obciąć, a także pamiętać o jak najszybszym powrocie do odpowiedniej pielęgnacji dypsis lutescens.

Szkodniki atakujące palmę Areka

Jak dbać o dypsis lutescens, aby roślina nie została zaatakowana przez szkodniki? Chcąc się uchronić przed tarcznikami, powinniśmy pamiętać o odpowiednim nawilżaniu powietrza, szczególnie w sezonie grzewczym. Obecność tych szkodników zauważymy przede wszystkim po żółknących liściach, które z czasem zaczynają odpadać. Niestety są to szkodniki, które wymagają fizycznego pozbywania się przy pomocy detergentów takich ja mydło, płyn do mycia naczyń, czy denaturat.

Kolejnym szkodnikiem, który bardzo często atakuje palmę Areka, jest przędziorek chmielowiec. Na tego typu insekty najlepiej działają opryski. Natomiast jeżeli jest ich niezbyt dużo, możemy skorzystać z domowych sposobów. Obecność przędziorka rozpoznamy po żółtych plamkach pojawiających się na liściach. Następnie niestety liście zaczynają najczęściej opadać.

Rozmnażanie palmy Areka

Z powodzeniem będziemy mogli wykonać samodzielne rozmnażanie dypsis lutescens. Jest to roślina niezwykle łatwa do rozmnożenia, nawet bez większego doświadczenia. Najlepiej zrobić to poprzez podział pędów, które uzyskamy w czasie przesadzania roślin do większych doniczek. Bez trudu rozróżnimy takie pędy. Najważniejsze jest to, aby osiągały one wysokość przynajmniej 30 cm. Następnie taki młody pęd przesadzamy do doniczki z przygotowanym podłożem.

Jest to właściwie jedyny sposób na rozmnażanie dypsis lutescens. Ponieważ niemożliwe jest praktycznie samodzielne zebranie nasion. Oczywiście możemy zakupić takie gotowe nasiona, jednak wtedy trzeba wykazać się bardzo dużą cierpliwością. Każdy na pewno znajdzie dla siebie metodę, która pozwoli mu cieszyć się większą ilością sadzonek palmy Areka. Jeżeli jednak nie chcemy jej samodzielnie rozmnażać, zawsze możemy zakupić nowe rośliny, które jak się okazuje, wcale nie są takie drogie. Wtedy stworzymy w swoim mieszkaniu niesamowity, tropikalny klimat.

ikona podziel się Przekaż dalej