Epipremnum pinnatum - opis, wymagania, uprawa, ciekawostki
Epipremnum pinnatum to jedna z ciekawszych roślin doniczkowych. Jest uprawiana ze względu na wspaniałe, ciekawe liście. Kwiat wygląda bardzo egzotycznie, a do każdego pomieszczenia wnosi wiele świeżości. Dowiedz się, jak wygląda pielęgnacja epipremnum.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Epipremnum pinnatum a epipremnum złociste
Epipremnum pinnatum było bardziej popularne jakiś czas temu. Obecnie jest zdaje się, że skutecznie wypiera je epipremnum złociste (Epipremnum aureum). Czy są to te same rośliny? Okazuje się, że nie!
Dawniej błędnie sądzono, że złociste epipremnum jest tylko jedną z niewielu odmian Epipremnum pinnatum. Okazuje się jednak, że biologicznie są to dwa różne gatunki, które mają trochę inną budowę liści i nieco inne wymagania w uprawie. Epipremnum pinnatum pochodzi z Azji, Australii i Oceanii. Rośnie także w Stanach Zjednoczonych, między innymi na Florydzie, gdzie wręcz stanowi uporczywy chwast. Epipremnum złociste natomiast wywodzi się z Wysp Towarzystwa, ale rozprzestrzeniło się na całym świecie poza Antarktydą i Europą.
Epipremnum pinnatum – charakterystyka i odmiany
Epipremnum pinnatum to egzotyczna, piękna roślina doniczkowa. Jest uprawiana jako roślina pnąca lub zwisająca – jego pędy zwisają swobodnie, ale z odpowiednimi podporami mogą piąć się do góry. Ma wydłużone liście o lancetowatym zakończeniu. Ich urok polega na tym, że mogą przyjmować nieregularne kształty. Urody dodają im także mocno powcinane brzegi. Są ciemnozielone i błyszczące. Nic dziwnego, że epipremnum jest tak lubianą rośliną pokojową. Świetnie sprawdza się w klasycznych wnętrzach, ale w tych eleganckich i nowoczesnych także można znaleźć dla niego miejsce.
Odmiany tej wyjątkowej rośliny nie są zbyt liczne. Najlepiej przyjęła się odmiana ‘Variegata’. Ma ona jaśniejsze, prawie białe plamy na liściach. Są one piękne, ale niestety jest to odmiana kapryśna i o wiele bardziej wymagająca. Na dodatek rośnie znacznie wolniej niż podstawowy gatunek. Epipremnum pinnatum ‘Blue Form’ ma ciemnozielone liście. Jedyną różnicą od podstawowego gatunku jest to, że liście są całobrzegie i nie mają ozdobnych nacięć. Jest to odmiana kolekcjonerska, rzadziej dostępna niż inne.
Epipremnum pinnatum – cena i zakup rośliny
Epipremnum pinnatum jest mniej popularne niż to złociste, dlatego raczej trudno będzie go znaleźć w marketach ogrodniczych i tym podobnych miejscach. Poszukiwania warto zacząć od dobrych sklepów ogrodniczych, czy to stacjonarnych, czy to online. Powinny w nim być i zielone, i białe odmiany rośliny. Kupując epipremnum, trzeba sprawdź, w jakim stanie jest roślina. Warto obejrzeć środek sadzonki – jeśli są w nim suche liście, prawdopodobnie egzemplarz jest przesuszony. Trzeba także sprawdzić, czy na spodniej stronie blaszek nie ma owadów lub śladów ich żerowania: ciemniejszych kropeczek, nadgryzionych części, większych lub mniejszych plam.
Epipremnum należy do dość drogich roślin. Sprzedaje się zarówno małe sadzonki (w doniczkach do 12 cm, których pędy mają około 20-30 cm), jak i dorosłe, duże osobniki, prowadzone na podporach. Cena małej doniczki oscyluje w okolicach 50-60 zł. Dorosłe epipremnum to koszt przeważający 100 zł.
Uprawa Epipremnum pinnatum
Uprawa Epipremnum nie jest trudna, roślina jest wręcz zalecana dla początkujących amatorów ogrodnictwa. Aby jednak się udała, trzeba zapewnić jej odpowiednie miejsce. Kwiat lubi miejsca jasne, jednak stroni od bezpośredniego nasłoneczniania. W mocnym słońcu liście nie wybarwiają się tak ładnie.
Aby uniknąć choroby grzybowej, trzeba zastosować odpowiednio przepuszczalne podłoże. Musi być także żyzne, próchnicze i, co najważniejsze, lekko kwaśne. Najlepiej poszukać odpowiedniego podłoża specjalistycznego, które będzie miało odpowiedni odczyn pH. W przeciwnym razie roślina może być bardziej podatna na choroby. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także: 10 najciekawszych kwiatów domowych – idealnie sprawdzają się w każdym domu.
Epipremnum pinnatum – pielegnacja i podlewanie
Epipremnum pinnatum ma specjalne wymagania co do podlewania. Powinno być ono lekko wilgotne przez dłuższy czas. Jednak za wszelką cenę trzeba unikać długotrwałego stania wody w korzeniach – to może prowadzić do ich gnicia. Dlatego raz na jakiś czas warto pozwolić roślinie nieco przeschnąć między kolejnymi podlewaniami. Warto także zastosować warstwę drenażu na dno doniczki, ponieważ przemoczone korzenie mają tendencję do gnicia.
W okresie letnim epipremnum potrzebuje nawożenia. Stosuje się uniwersalny nawóz do roślin zielonych. Można sięgnąć po preparat w formie płynnej, dodawany do wody do podlewania lub po pałeczkę nawozową o przedłużonym działaniu albo aplikator z żelem. Wszystkie sposoby są dobre, a roślina będzie wdzięczna za dawkę składników odżywczych. Można także zastosować naturalne środki, na przykład biohumus dżdżownic kalifornijskich, który sprawdza się do wszystkich roślin ozdobnych z liści. W przypadku małych, młodych roślin i sadzonek, należy nawozić połową dawki zalecanej przez producenta.
Epipremnum dobrze znosi przycinanie i formowanie. Z uciętych fragmentów pędów roślinę można rozmnażać, ukorzeniając ją w wodzie.