Epipremnum złociste - opis, wymagania, zdjęcia, pielęgnacja
Wśród wszystkich domowych pnączy, epipremnum złociste jest zdecydowanie najbardziej popularne. Być może to łatwość w uprawie, być może efektowne, ciekawie wybarwione liście. W każdym razie, roślina jest naprawdę powszechna. Masz ochotę zaprosić ją do swojego domowego kącika roślinnego? To świetny pomysł! Dowiedz się, jak wygląda uprawa epipremnum złocistego.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Epipremnum złociste – ciekawa roślina doniczkowa
Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) ma bardzo ciekawy pokrój. Pnące pędy pokrywają się efektownymi liśćmi, które wspaniale się prezentują. Jak przystało na roślinę z rodziny obrazkowatych, epipremnum ma wspaniałe blaszki liściowe – grube, gładkie i pięknie lśniące. Niektóre odmiany mają ciekawe kolory, plamki i prążki, co naprawdę przepięknie wygląda.
Epipremnum rośnie bardzo szybko. Już po kilku sezonach pędy mają około 5 m długości! Są bardzo długie i mają dość gęsto osadzone, sercowate liście o ostrym zakończeniu. Pędy można pozostawić zwisające, ale mają organy pnące, więc można także prowadzić je po podporach, na przykład po bambusowym kijku lub ozdobnej drabince. Zwisające z podwieszanej lub makramowej doniczki epipremnum także wspaniale się prezentuje. Pnące czy zwisające kwiaty doniczkowe są raczej mało popularne, a epipremnum cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Jest po prostu naprawdę atrkacyjne.
Epipremnum złociste może także pojawiać się pod nazwą scindapsus. Rośliny są do siebie bardzo podobne, na dodatek do niedawna botanicy przypisywali epipremnum do rodzaju scindapsus.
Odmiany epipremnum
Jest co najmniej kilka ciekawych odmian epipremnum. Cieszą się powodzeniem ze względu na nietypowe prążki i plamki na blaszkach liściowych. Wyglądają bardzo dekoracyjnie, więc te kwiaty doniczkowe w odmianach można kupić w wielu sklepach ogrodniczych czy nawet marketach. Czasami nazwa odmianowa nie pojawia się na doniczkach w sprzedaży, jednak w sklepach internetowych lub u hodowców można szukać roślin właśnie po ich nazwach.
Epipremnum ‘Marble Queen’ ma na blaszkach liściowych wyraźne, białe rozmazane plamy w górnej części liści, co wygląda naprawdę pięknie. ‘Snow Queen’ to także biała odmiana, z tym, że tłem dla nieregularnych plamek jest ciemnozielony kolor blaszki liściowej. ‘N’Joy’ jest jeszcze ciekawsze – liście mają bardzo jasne, niemal białe obwódki przy brzegach, które bardzo rzucają się w oczy. Miłośnicy intensywnych kolorów zakochają się w odmianie ‘Neon’. Jest bardzo wyrazista, liście mają wyraźny, wręcz limonkowy kolro.
Niektóre odmiany mają liście w standardowym, zielonym kolorze. Ich elementem dekoracyjnym jest faktura blaszki liściowej. ‘Cebu blue’ ma nietypowe dziurki w liściach, które są dłuższe i bardziej spiczasto zakończone. Mogą trochę przypominać młode liście monstery. Niewielkie dziurki ma także odmiana ‘Variegata’, która dodatkowo także ma białe, nieregularne plamki.
Doniczka do epipremnum
Epipremnum złociste to kwiaty doniczkowe, które najpiękniej wyglądają w wiszących pojemnikach. Doniczka dla nich nie musi być zbyt duża, więc bez problemu znajdziesz odpowiednią do ściennego kwietnika lub do sznurkowej ozdoby. Wtedy pnące pędy zwisają efektownie i są ogromną ozdobą każdego mieszkania.
Doniczka do epipremnum prowadzonego na palikach musi być już odpowiednio większa. W końcu musi być w niej miejsce także dla podpory. Może to być dekoracyjna drabinka lub gruby palik, wokół którego można owijać roślinę. System korzeniowy epipremnum nie jest zbyt rozbudowany, dlatego pojemnik nie musi być duży. Doniczka musi być wyposażona w otwory na dnie, by odprowadzać nadmiar wody. Warto, by doniczka miała specjalną podstawkę, na przykład wbudowaną od dołu. Dzięki temu woda nie będzie się przelewać z ustawionego wysoko kwiatka. Zwisające zielone pędy dobrze komponują się z ceramicznymi lub glinianymi doniczkami.
Epipremnum złociste – stanowisko temperatura
Doniczkowe epipremnum ma opinię łatwego w uprawie i tak faktycznie jest. Kwiat nie ma szczególnych wymagań, na dodatek dobrze przystosowuje się do warunków, jakie zastanie w stałym miejscu. Dlatego dobrze sprawdzi się dla początkujących lub jako kwiat doniczkowy do biura, podobnie jak grubosz, czy popularna palma Areka. Uprawa epipremnum lepiej się udaje, jeśli roślina ma zapewnione jasne stanowisko o rozproszonym świetle. Wtedy rośnie najbardziej intensywnie i najpiękniej wybarwiają się jego liście. W półcieniu te rośliny doniczkowe także będą rosły, ale wolniej i niestety nie są tak pstrokate.
Roślina ma małe wymagania co do warunków temperaturowych. Najlepsza jest dla niego standardowa temperatura pokojowa w zakresie 18-24 stopnie Celsjusza. Uprawa w okresie zimowania jest jednak trudniejsza. Jak niemal wszystkie kwiaty doniczkowe, epipremnum złociste potrzebuje okresu spoczynku. Wtedy przenosi się go do pomieszczeń gdzie jest około 16-18 stopni. W przeciwnym razie liście mogą być mniejsze. Epipremnum jednak i tak się utrzyma w ładnym, zwartym pokroju. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat roślin doniczkowych.
Epipremnum złociste – uprawa i podłoże
Uprawa epipremnum jest o tyle prosta, że te kwiaty pnące mają małe wymagania jeśli chodzi o podłoże. Ziemia do doniczki powinna być przepuszczalna i optymalnie żyzna. Roślina najlepiej sprawdza się w lekko kwaśnym podłożu, ale uniwersalna ziemia ogrodowa będzie jak najbardziej wystarczająca.
Doniczka na dnie powinna zostać uzupełniona warstwą drenażu, który będzie odprowadzał nadmiar wody. Podłoże trzeba wymieniać co 2-3 lata. Wtedy nie trzeba robić przesadzania do większego pojemnika, ponieważ korzenie epipremnum nie rozwijają się za bardzo. Trzeba jednakże lekko rozluźnić bryłę korzeniową i dać nową warstwę ziemi.
Uprawa epipremnum: podlewanie i nawożenie
Pnące epipremnum ma bardzo dużą masę zieloną, więc jak łatwo się domyślić, potrzebuje wielu składników odżywczych. I chociaż wiszące pędy nie pokrywają się kwiatami, roślina najlepiej reaguje na preparaty przeznaczone dla gatunków kwitnących. Ze względu na kolorowo wybarwione liście, większa zawartość fosforu i potasu bardzo się przydaje. Preparaty z większą zawartością azotu, na przykład do roślin zielonych, sprawiają że kwiat rośnie szybko, ale liście są rzadkie.
W uprawie epipremnum bardzo ważne jest także podlewanie. Roślina nie jest jak grubosz, któremu wystarczy tylko odrobina wody. Epipremnum, podobnie jak popularne palmy doniczkowe, na przykład palma Areka czy cibora papirusowa, nie toleruje ani przelania, ani przesuszenia. W pierwszym przypadku jej wiszące liście brzydko żółkną i padają, w drugim – zasychają i marszczą się. Dlatego tak ważne jest częste (co 4-5 dni) i mało obfite podlewanie epipremnum. Warto także regularnie zraszać liście miękką, odstaną wodą. Zimą epipremnum podlewa się mniej więcej raz w tygodniu, pod warunkiem, że wierzchnia warstwa podłoża dobrze przeschnie.
Epipremnum złociste – przycinanie i rozmnażanie
Ten kwiat doniczkowy bardzo dobrze znosi cięcie, więc jeśli chcesz ograniczyć jego rozrost, możesz podciąć wiszące pędy. Robi się to wiosną, a zebrane wierzchołki mogą posłużyć do rozmnażania rośliny.
Do rozmnażania rośliny konieczne są sadzonki pędowe z dwoma węzłami. Odrywa się dolne liście, a pędy wkłada do wody, by puściły korzenie. Sadzonki umieszcza się w słonecznym miejscu, w temperaturze pokojowej. Epipremnum szybko się rozmnaża, już po kilku dniach powinny pojawić się korzenie. Kiedy podrosną, roślinę można wsadzić do ziemi, do małej doniczki.
Możesz także zastosować od razu podłoże rozsadowe w doniczce produkcyjnej – chociaż w ten sposób trudniej kontrolować stan korzeni. Doniczkę z podłożem można owinąć folią, by zapewnić jej odpowiedni poziom wilgotności. Ale trzeba zachować ostrożność i dość często wietrzyć roślinę, ściągając folię, by zapobiec rozwojowi pleśni. Rozmnażanie tym epipremnum złocistego tym sposobem zazwyczaj trwa około 3 tygodni.