Gardenia krok po kroku - odmiany, wymagania, uprawa, pielęgnacja, kwitnienie
Gardenia doniczkowa to niesamowicie atrakcyjna roślina, która bardzo często pojawia się w naszych domach. Jej uprawa w domu jest jak najbardziej możliwa, o ile wiemy, jak pielęgnować gardenię, jak przebiega jej podlewanie, a także, jakie ma wymagania, w tym również, jaka jest najbardziej odpowiednia wilgotność powietrza. Zobaczmy więc, czym charakteryzuje się ten kwiat, a także, jak wygląda pielęgnacja gardenii.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kwiat gardenii - czym charakteryzują się rośliny doniczkowe
Gardenia - Gardenia, rodzaj roślin, które zaliczane są do rodziny marzanowatych - Rubiaceae. Do tej rodziny zaliczane są aż 611 rodzaje roślin, w których wyróżnia się blisko 13000 gatunków roślin. Warto wiedzieć, że do samego rodzaju gardenia, zaliczanych jest około 200 gatunków roślin.
Decydując się na to, by kwiat gardenii znalazł się w naszym domu, powinniśmy także wiedzieć, że te rośliny doniczkowe naturalnie występują na obszarach tropikalnych, przede wszystkim w Azji, a także południowej Afryce. Jednym z najpopularniejszych gatunków tego rodzaju, jest gardenia jaśminowata - Gardenia jasminoides, ta swoją łacińską nazwę zawdzięcza temu, jaką woń wydzielają jej kwiaty, ponieważ jest ona bardzo podobna do zapachu jaśminu.
Gardenia jaśminowata - Gardenia jasminoides, to bardzo atrakcyjna roślina, która w sprzedaży dostępna jest w postaci niewielkich krzewów. Krzewy te mogą dorastać do około 1,2 m wysokości i około 1 m szerokości, natomiast pamiętajmy o tym, że zależy to od tego, jak będzie prowadzona gardenia doniczkowa i jak będzie przebiegała pielęgnacja gardenii.
Dodatkowym elementem dekoracyjnym, poza tym najważniejszym, jakim jest kwiat, są błyszczące i ciemnozielone liście gardenii. Skórzaste liście są wąskie i ostro zakończone. Ich długość sięga z reguły do około 10 cm przy szerokości 5 cm. Gardenia doniczkowa rozpoczyna swoje kwitnienie już w maju i ciągnie je aż do września. Jej kwiaty są białe, woskowe, a w późniejszych etapach rozwoju robią się kremowe. Ich charakterystyczną cechą jest silny zapach, który do złudzenia przypomina zapach jaśminu. Z reguły gardenia wytwarza pojedyncze kwiaty, natomiast jej odmiany mogą mieć również pełne kwiaty. Jeśli szukasz inspiracji i porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach domowych.
Gardenia doniczkowa krok po kroku - jakie ma wymagania i jak powinna przebiegać jej uprawa
Rośliny doniczkowe - jakie mają wymagania
Gardenia doniczkowa to bardzo atrakcyjna roślina, która często staje się ozdobą naszych domów. Pamiętajmy jednak o tym, że jest to dość wymagający kwiat, dlatego tak ważne jest, by zapewnić mu jak najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju. Tylko dzięki temu kwiaty gardenii będą duże, a jej liście i cały pokrój będzie rozwijał się prawidłowo. Dlatego zadbajmy o odpowiednią wilgotność powietrza, podłoże i stopień nasłonecznienia.
W pierwszej kolejności powinniśmy zacząć od tego, jak bardzo nasłonecznione ma być stanowisko do uprawy tej pięknej rośliny. Otóż uprawa w domu powinna przebiegać w stanowisku nasłonecznionym, natomiast pamiętajmy o tym, że gardenia doniczkowa to roślina, która nie powinna rosnąć w bezpośrednim nasłonecznieniu, a jedynie ma do niej docierać rozproszone światło.
Kolejnym elementem, który zaliczany jest pod wymagania, jest to, w jakim podłożu posadzić nasz kwiat. Wszelkie rodzaje gardenii najlepiej czują się w podłożu dla roślin kwasolubnych, które możemy zakupić w sklepach ogrodniczych. Oczywiście możemy je przygotować także samemu, poprzez zmieszanie ze sobą kompostu, torfu i piasku w stosunku 1:1:1. Co więcej, jeśli chcemy, by roślina rozwijała się prawidłowo, musimy zadbać o to, by wilgotność powietrza była nieco wyższa, zwłaszcza gdy temperatura powietrza wzrośnie do ponad 18oC.
Gardenia doniczkowa - uprawa krok po kroku
Sasanki, gardenie, czy inne rośliny, mają swoje wymagania dotyczące uprawy, które musimy zapewnić. Jeśli już wiemy, jakie wymagania ma gardenia, możemy przejść do tego, jak wygląda uprawa i pielęgnacja gardenii. Zobaczmy więc, jak powinna być prowadzona uprawa w domu.
Uprawa rośliny w domu nie będzie tak skomplikowana, jeśli zastosujemy się do wszystkich wskazówek, dotyczących tego, jak uprawiać i jak pielęgnować gardenię. Co więcej, warto pamiętać o tym, że gardenia doniczkowa to roślina, która może być rozmnażana przez sadzonki wierzchołkowe.
Wtedy właśnie z rośliny pobiera się około 13 cm długości pędy, które następnie można umieścić w ukorzeniaczu lub wsadzić do podłoża, będącego mieszaniną piasku i torfu w stosunku 1:1. By nasze sadzonki się ukorzeniły, musimy zapewnić dość dużą wilgotność powietrza i temperaturę około 24oC, a po 4 tygodniach zmniejszać ją stopniowo do 18oC.
Gardenia doniczkowa - pielęgnacja gardenii i problemy, z którymi możemy się spotkać
Kwiat gardenia - pielęgnacja
Decydując się na uprawę gardenii, powinniśmy pamiętać, że jej pielęgnacja powinna być przeprowadzana bardzo starannie. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest jej podlewanie, które powinno być przeprowadzane regularnie, ale umiarkowanie, by podłoże cały czas było wilgotne.
Do podlewania używa się deszczowej lub przegotowanej i ostudzonej do temperatury pokojowej wody. Co więcej, kwiat wymaga tego, by co około 2 tygodnie, był nawożony płynnymi nawozami do roślin kwitnących. Dzięki temu kwiaty roślin będą większe i lepiej rozwinięte.
Dodatkowo nie możemy też zapominać o tym, że w okresie kwietnia lub nawet i marca, powinno się usunąć z rośliny wszystkie pędy, na których występuje skąpe ulistnieni. Warto też wiedzieć, że przekwitnięte kwiaty, które wybarwiły się na żółtobrązowy kolor, możemy usuwać.
Gardenia doniczkowa - jakie problemy pojawiają się w trakcie uprawy
Jeśli cała uprawa i pielęgnacja są przeprowadzane odpowiednio, a dodatkowo zapewniliśmy odpowiednie stanowisko, podłoże i wilgotność powietrza roślinie, wtedy istnieje mniejsze prawdopodobieństwo na to, że możemy spotkać się z jakimiś chorobami lub innymi problemami.
Jednak czasami na naszych roślinach może pojawić się delikatna pajęczynka, która jest znakiem, że na gardenii pojawiły się przędziorki. Z tego względu powinno się codziennie zraszać liście wodą deszczową, a przy poważniejszym porażeniu, musimy zastosować insektycydy.
Dodatkowo możemy spotkać się z lepkimi liśćmi, które są oznaką mszyc, przez co będziemy zmuszeni do ponownego zastosowania insektycydów. Innym schorzeniem są żółkniejące liście, które mogą być spowodowane zbyt twardą wodą używaną przy podlewaniu. Dlatego w tym przypadku będziemy zmuszeni do zmienienia wody lub zastosowania chelatu żelazowego do podłoża.