Gerbera w doniczce - charakterystyka

Kwiat gerbera to bardzo popularna roślina doniczkowa. Jednak zanim zdecydujemy się na jej uprawę, powinniśmy wiedzieć, czym się charakteryzuje. Otóż gerbera - Gerbera, to rodzaj byliny cebulowej, zaliczanych do rodziny astrowatych - Asteraceae. Warto wiedzieć, że te byliny cebulowe występują w około 22-29 gatunkach.

Naturalnie spotkać je możemy w południowo-wschodniej Afryce, ale również na Madagaskarze, Tasmanii, czy nawet w tropikalnych obszarach Azji. Ciekawostką jest to, że nazwa gerbera, pochodzi od nazwiska jednego niemieckiego botanika, jakim był Traugott Gerber.

Jeśli chodzi natomiast o to, czym charakteryzują się kwiaty, warto wiedzieć, że mają one bezlistną łodygę, która nazywana jest również głąbikiem. Jest ona dość gruba i może dorastać do około 45 cm wysokości. Natomiast liście gerber skupione są w różyczce liściowej, z której środka wyrasta właśnie łodyga. Liście od spodniej strony są owłosione. Warto również wiedzieć, że są one ogonkowe i mogą być pierzastoklapowane lub równowąskie.

Decydując się, by w naszym domu pojawił się kwiat gerbera, zdecydowanie najbardziej zwracamy uwagę na to, jak wygląda najbardziej ozdobna część rośliny, jaką jest właśnie kwiat. Otóż kwiaty gerbery - Gerbera, pojawiają się na roślinie w okresie od maja do sierpnia. Cechują się one długą trwałością, dzięki czemu wielokrotnie wykorzystywane są jako kwiaty cięte.

Kolor gerbery zależy tylko i wyłącznie od tego, jaki gatunek i odmianę wybierzemy. Z reguły gerbera przybiera pomarańczowe i czerwone barwy, natomiast aktualnie dostępne w sprzedaży są również byliny cebulowe o kwiatach w kolorze białym, żółtym, fioletowym, czy też w pastelowych barwach. Gerbera doniczkowa może charakteryzować się zarówno pojedynczymi, jak i pełnymi kwiatami. Jeśli szukasz inspiracji i porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach domowych.

Jak uprawiać gerbery - wszystko co powinniśmy wiedzieć o uprawie

Gerbera - jakie wymagania mają te rośliny doniczkowe

Gerbera należy do bylin, które uprawia się również jako jednoroczne i dwuletnie rośliny. Jeśli chcemy, by te rośliny doniczkowe pojawiły się w naszym domu na parapecie, w ogrodzie lub jeśli chcemy je na balkon, powinniśmy w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jakie wymagania mają te kwiaty ogrodowe.

Warto wiedzieć, że kwiat gerbera naturalnie występuje w cieplejszych klimatach. Dlatego właśnie, jeśli jej uprawa ma być prowadzona w Polsce, powinniśmy pamiętać, że gerbera doniczkowa musi być uprawiana w szklarni, oranżerii, oszklonej werandzie lub też na parapetach w naszych domach. Gerbera w doniczce może być też wyniesiona do ogrodu, o ile wybierzemy do niej zaciszne i słoneczne miejsce.

Kolejnym ważnym elementem, który jest konieczny, by gerbera rozwijała się prawidłowo, jest to, w jakim podłożu będą rosły rośliny doniczkowe. Otóż uprawa tych roślin w ogrodzie lub kiedy planujemy je ustawić na balkon, lub na parapet, powinna odbywać się w podłożu, które będzie mieszanką piasku, torfu i ziemi kompostowej złożonych z równych proporcji w stosunku 1:1:1. Doskonale nada się do tego ziemia dla roślin kwitnących, która jest szeroko dostępna w sklepach ogrodniczych.

Nie możemy również zapominać o tym, że te kwiaty ogrodowe wymagają nawilżonej, ale nie mokrej gleby, dlatego też zaleca się na dnie doniczki wykonać warstwę drenażu z grubego żwiru, czy też keramzytu. Dzięki temu gerbera doniczkowa nie będzie miała problemu z gniciem korzeni, o ile oczywiście pielęgnacja będzie przeprowadzana prawidłowo.

Kwiat gerbera - jak uprawiać

Decydując się na te byliny, które wielokrotnie uważane są za jednoroczne i dwuletnie rośliny, musimy pamiętać o tym, że powinniśmy stosować się do kilku zasad, które tyczą się tego, jak uprawiać te rośliny ozdobne. Zobaczmy więc, jak powinno przebiegać rozmnażanie gerbery, a także, jak przebiega jej pielęgnacja. Stosując się do tych zaleceń, z pewnością będzie nam dużo łatwiej uzyskać duże i ładnie wybarwione kwiaty.

Jeśli planujemy, by gerbera doniczkowa znalazła się w naszym domu, powinniśmy pamiętać o tym, że nie jest to trudna w uprawie roślina. Jeśli gerbera latem będzie rosła w temperaturze około 21-24 oC, a zimą w 5-7 oC, wtedy nie będziemy mieli problemów z jej uprawą.

Pamiętajmy jednak o tym, że gerbera w doniczce wymaga dość obfitego podlewania, zwłaszcza latem. Właśnie w tym okresie powinniśmy ją nawadniać codziennie. Natomiast w okresie zimowym musimy ograniczyć już podlewanie i podlewać tylko wtedy, gdy gleba zacznie już przesychać. Dodatkowo kwiat gerbera w okresie od maja do września, powinien być poddany nawożeniu. Do nawożenia wykorzystajmy uniwersalny nawóz dla roślin kwitnących. Natomiast warto tutaj skorzystać z płynnych nawozów, które podaje się co około 10-14 dni.

Gerbera w donicznce pomarańczowa na stole, a także uprawa i pielęgnacja gerbery
Gerbera w donicznce i jej uprawa krok po kroku, czyli gerbera doniczkowa i jej pielęgnacja

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Jeśli chcemy rozmnożyć naszą gerberę, powinniśmy wiedzieć, że możemy zrobić to na dwa sposoby, a mianowicie przez wysiew nasion lub podział roślin. Wysiew nasion powinien być przeprowadzony w lutym lub w marcu, natomiast podział roślin przeprowadza się w marcu. Ważne jest tutaj to, by sadząc rośliny do nowych doniczkach, pamiętać, by gleba pod nie spełniała wszelkie wymagania.

Gerbera - jakie ma zastosowanie i jakie problemy mogą pojawić się przy jej uprawie

Gerbera doniczkowa - często pojawiająca się zgnilizna korzeni i żółknięcie liści - jak z tym walczyć

Gerbera - Gerbera, tak jak i inne rośliny, może zachorować. Może ona zostać porażona nie tylko przez szkodniki, ale również choroby grzybowe, wirusowe, czy też takie, które spowodowane są tym, że uprawa i pielęgnacja rośliny nie została przeprowadzona prawidłowo.

Powinniśmy wiedzieć, że najczęściej gerbera choruje na zgniliznę korzeni. Gerbera w doniczce porażona przez zgniliznę korzeni, może być bardzo trudna do odratowania. Musimy jednak wiedzieć, że ten typ schorzenia, wywołany jest zbyt niską temperaturą lub zbyt dużą wilgotnością podłoża. Taka gerbera doniczkowa ma zżółknięte liście, które opadają, co kończy się na zamieraniu całej rośliny.

Te rośliny doniczkowe mogą również mieć problem z brakiem żelaza lub magnezu. Ten przypadek przejawia się żółkniejącymi liśćmi, na których jednak pozostają zielone nerwy. Jeśli więc zobaczymy takie objawy, powinniśmy jak najszybciej zastosować odżywkę dla roślin.

Kwiaty ogrodowe - zastosowanie

Kwiat gerbera jest bardzo piękny i wytrzymały. Właśnie dlatego wybierana jest przez wiele osób na balkon, na parapet lub po to, by znaleźć się w doniczce w ogrodzie. Dzięki temu, że jej uprawa nie należy do najtrudniejszych, a jej cena jest przystępna, stała się ona dość lubianą rośliną.

Nie możemy zapominać również o tym, że dzięki temu, że jej kwiaty są bardzo trwałe, została ona wprowadzona na rynek florystyczny. Gerbera sprzedawana jest także na kwiat cięty, często wykorzystywany w bukieciarstwie. Różne warianty kolorystyczne sprzyjają jej popularności.

Jeśli więc gerbera - Gerbera, znajdzie się w naszym domu, z powodzeniem będziemy mogli wykorzystać ją nie tylko jako roślinę pokojową, która będzie elementem kolorystycznym, ale także zielonym w naszym domu, ale dodatkowo możemy wykorzystać ją na kwiat cięty, który podarujemy komuś bliskiemu.

ikona podziel się Przekaż dalej