Guzmania - czym charakteryzują się te kwiaty doniczkowe

Guzmania - skąd pochodzi roślina

Guzmania - Guzmania, to rodzaj roślin, które należą do rodziny bromeliowatych - Bromeliaceae. Rodzina ta znana jest również pod nazwą zapylcowatych i ananasowatych. Rodzina bromeliowatych - Bromeliaceae, jest rodziną roślin jednoliściennych, do których zalicza się aż 55-57 rodzajów roślin, w których wyróżnia się około 1700 gatunków i o wiele więcej odmian.

Warto wiedzieć, że praktycznie wszystkie rośliny z tej rodziny naturalnie występują na obszarze Ameryki Północnej i Ameryki Południowej, przede wszystkim w strefie tropikalnej. Ich zasięg zaczyna się już w Teksasie i Wirginii, które znajdują się na północy, a kończy na południu w Chile i środkowej Argentynie. Do tych roślin zalicza się wiele roślin ozdobnych, owocowych i włóknodajnych.

Powinniśmy również wiedzieć, że do samego rodzaju guzmania - Guzmania, zalicza się ponad 200 gatunków roślin. Dzięki temu, że rośliny charakteryzują się ozdobnymi kwiatostanami, są one popularne w uprawie w domu, ale także w ogrodach w ciepłych strefach klimatycznych, ponieważ rośliny te naturalnie występują w lasach tropikalnych południowej i środkowej Ameryki.

Guzmania - charakterystyka kwiatów

Kwiaty doniczkowe, jakimi są guzmanie, są dość specyficzne i z pewnością dla wielu osób egzotyczne. Ich cena, podobnie, jak cena anturium, nie należy do najniższych, natomiast ich urok i nietypowość są tego warte. Dowiedzmy się więc, czym charakteryzują się te rośliny i dlaczego to właśnie guzmania języczkowata uznawana jest za najbardziej popularną i lubianą roślinę z tego rodzaju.

Zacznijmy więc od tego, że guzmania, o ile jej uprawa i pielęgnacja prowadzone są prawidłowo, charakteryzuje się kwiatostanem wybarwionym na bardzo żywe kolory. Ten kwiatostan wyrasta z rozety liściowej, która składa się z pojedynczych, równowąskich liści. Dodatkowym elementem rośliny są barwne przysadki, w których kącikach możemy zauważyć nieduże kwiaty.

Kwiaty na guzmaniach możemy zaobserwować w okresie od początku zimy aż do przedwiośnia, co jest kolejną dość nietypową cechą. Guzmania nie jest rośliną wysoką, ponieważ dorasta z reguły do około 30 cm wysokości, natomiast niektóre odmiany mogą osiągnąć nawet 50 cm. Z tego właśnie względu, guzmania jest idealną rośliną doniczkową.

Najpopularniejszym gatunkiem guzmani jest z pewnością guzmania języczkowata - Guzmania lingulata. Roślina ta charakteryzuje się zielonymi lub biało-zielonymi liśćmi, które są skórzaste, językowate i długie. Co więcej, są one sztywne i rynienkowate, dzięki czemu woda, która spływa na nie od góry, gromadzi się w głębokim lejku. Z kolei jej białe lub żółte kwiaty są drobne, a otacza je rozeta żółtych lub ciemnoczerwonych przykwiatków. Ten gatunek rośliny może osiągnąć około 30-80 cm wysokości. Jeśli szukasz inspiracji i porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach domowych.

Guzmania - na czym bazuje hodowla roślin

Zanim przejdziemy do tego, jak podlewać rośliny, jak wygląda ich przesadzanie, rozsadzanie, pielęgnacja i hodowla, powinniśmy skupić się na tym, jakie wymagania mają te kwiaty doniczkowe. Tylko dzięki temu, będziemy mogli prawidłowo rozpocząć uprawę naszych roślin i sprawić, że choroby i szkodniki nie będą pojawiały się na niej aż tak często. Zobaczmy więc, jakie stanowisko i podłoże wybrać pod uprawę roślin.

Aby cena, jaką wydaliśmy na roślinę, nie poszła na marne, musimy wiedzieć, że guzmania powinna być uprawiana w miejscu, w którym wilgotność powietrza jest duża, dlatego, że właśnie w takich warunkach rośliny te rosną naturalnie. Jeśli nie zapewnimy odpowiedniej wilgotności, wtedy liście guzmanii mogą zacząć zasychać od samych końcówek, czego skutkiem będzie utrata liści.

Pamiętajmy też o tym, że guzmania to ciepłolubna roślina, którą przez cały rok powinno się trzymać w temperaturze nie niższej niż 18oC. Co więcej, latem temperatura powinna utrzymywać się w granicach 18-24oC, natomiast zimą może ona spaść do 15-18oC, o ile obniżymy wilgotność podłoża i powietrza.

Nie zapominajmy też o tym, że te kwiaty doniczkowe powinny być sadzone w nasłonecznionych miejscach, natomiast nie na stanowisku, na którym będą narażone na bezpośrednie promienie słoneczne, które mogą poparzyć liście i kwiaty. Natomiast jeśli nie zapewnimy roślinie wystarczającej ilości światła, wtedy nasza guzmania będzie szybko przekwitała.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Kwiat guzmania w domu w czasie kwitnienia, a także uprwa i pielęgnacja
Jakie wymagania ma kwiat guzmania doniczkowa, a także jego uprawa i pielęgnacja

Aby pielęgnacja guzmanii i cała uprawa nie poszły na marne, musimy zadbać także o właściwe podłoże pod jej uprawę. Tutaj powinniśmy wiedzieć, że guzmania wymaga lekkiej gleby, by jej korzenie miały wystarczająco dużo powietrza. Najlepszym rozwiązaniem więc będzie zastosowanie ziemi do kaktusów i sukulentów, która będzie zmieszana z piaskiem i mchem torfowca. Nie zapominajmy też o drenażu, który powinien być wykonany na dnie doniczki i możemy wykorzystać do tego gruby żwir lub keramzyt. Co ciekawe, guzmania może być również uprawiana na wieszanych na ścianach kawałkach kory z niewielką ilością podłoża.

Guzmania - jak wygląda jej uprawa i pielęgnacja

Hodowla guzmanii - o czym jeszcze powinniśmy wiedzieć

Zanim przejdziemy do tego, jak pielęgnować guzmanię, powinniśmy zapoznać się jeszcze z pewnymi kwestiami, które tyczą się uprawy. Mowa tu przede wszystkim o tym, w jaki sposób przebiega rozmnażanie rośliny, jak powinno się je rozsadzać i kiedy przypada najlepszy moment na to, by to zrobić. Zobaczmy więc, jak wygląda rozmnażanie guzmanii.

Guzmania to bardzo atrakcyjny i egzotyczny kwiat, które doskonale sprawdza się do aranżacji nowoczesnych mieszkań, ale sprawdzi się też do mieszkań, które prowadzone są w bardziej tradycyjnym stylu. Jeśli guzmania znalazła już swoje miejsce w naszym domu, z powodzeniem możemy przejść do tego, jak wygląda jej przesadzanie i rozsadzanie, dzięki czemu z jednej rośliny możemy uzyskać całkiem sporą kolekcję.

Otóż hodowla, a dokładniej rozmnażanie rośliny, przeprowadza się przy wykorzystaniu sadzonek. Aby te kwiaty doniczkowe były rozmnożone prawidłowo, powinniśmy już na koniec kwietnia obserwować roślinę, bo właśnie w tym czasie wypuszcza ona odrosty. Jeśli już zauważymy, że odrosty sięgają do około połowy wysokości rośliny matecznej, wtedy następuje ich rozsadzanie do osobnych doniczek. Takie sadzonki w doniczkach musimy od razu i obficie podlać wodą, a następnie owinąć folią, by w początkowej fazie rozwoju nie zabrakło im wystarczającej ilości wilgoci.

Guzmania - jak pielęgnować i jak podlewać rośliny doniczkowe

Cena guzmani waha się w granicach około 30-40 zł za roślinę. Nie jest to zupełnie niska, ani też wysoka cena, natomiast szkoda byłoby, by pieniądze przeznaczone na guzmanię były wyrzucone w błoto. Dlatego podczas całej hodowli bardzo ważnym elementem jest również pielęgnacja, która stanowi dość duży procent całej uprawy.

Zacznijmy więc od najważniejszego elementu, jakim jest podlewanie. Otóż guzmania to roślina, dla której bardzo istotna jest umiarkowana wilgotność podłoża. Tutaj musimy pamiętać o tym, że jeśli przesadzimy z podlewaniem, może to doprowadzić do gnicia korzeni.

Nie zapominajmy, że guzmania powinna być podlewana poprzez spryskiwanie liści i podłoża w momencie, gdy gleba zdążyła już przeschnąć. Przy podlewaniu korzystać powinniśmy jedynie z miękkiej i pozbawionej chloru wody. Z kolei w okresie zimowym, podlewanie powinno być ograniczone do minimum, dlatego wystarczy, gdy podlejemy ją raz w tygodniu.

Pielęgnacja to także nawożenie, natomiast decydując się na te kwiaty doniczkowe, powinniśmy wiedzieć, że jest ono właściwie niepotrzebne. Zdecydowanie wystarczy, gdy guzmania, raz w roku, na wiosnę otrzyma dawkę nawozu płynnego w formie rozcieńczonej, który przeznaczony będzie do roślin kwitnących. Warto jednak wiedzieć, że gdy pęd kwiatostanowy zacznie wysychać, powinniśmy go wyciąć, ale dalej pielęgnować odrosty rośliny.

ikona podziel się Przekaż dalej