Jaka ziemia do sansewierii? Przedstawiamy polecane podłoża
Sansewieria to ciekawa roślina i każdy na pewno ją zna – szablaste, sztywne liście wyrastające wprost z podłoża. Jest piękna, a ponieważ ma małe wymagania, jest chętnie uprawiana w domu. Aby dobrze się rozwijała, trzeba zapewnić jej odpowiednie podłoże. Jaka ziemia do sansewierii? Podpowiadamy!
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Sansewieria w uprawie w domu
Sansewieria to rodzaj (obecnie uważa się, że należą do rodzaju dracen), który obejmuje około 70 ciekawych gatunków. Większość z nich ma charakterystyczny pokrój – sztywne, wzniesione liście, z biegiem czasu stają się dość długie. Najczęściej uprawia się dwa gatunki tej wyjątkowej rośliny: sansewieria gwinejska i sansewieria cylindryczna.
Oba gatunki mają podobne wymagania. Kupuje się je w niewielkich doniczkach produkcyjnych, wypełnionych uniwersalnym podłożem. Warto od razu przeprowadzić przesadzanie i dobrać odpowiednią ziemię. W dobrych warunkach roślina pięknie i szybko rośnie, a nawet kwitnie, tworząc ciekawy kwiatostan złożony z drobnych, rurkowatych kwiatów. Dlatego warto wiedzieć, jakie podłoże do sansewierii wybrać.
Jaka ziemia do sansewierii krok po kroku
Zastanawiając się, jaka ziemia do sansewierii, można by zadać sobie pytanie, jaka ziemia do draceny. Botanicy uważają, że sansewieria jest jednym z gatunków rodzaju dracena. Chociaż rośliny są do siebie całkiem niepodobne, mają bardzo podobne wymagania.
Trzeba wiedzieć, że jeśli chodzi o podłoże, nie są one wielkie. Sansewieria, jak większość sukulentów, chce tylko przepuszczalnej ziemi, lekkiej i dość żyznej. Najlepiej sprawdzają się dwa rodzaje podłoża:
- Ziemia uniwersalna do kwiatów doniczkowych, lekko rozluźniona piaskiem, z dużą warstwą drenażu na dnie doniczki.
- Gotowe podłoże do sukulentów i kaktusów.
Ziemia musi być dość przepuszczalna i lekka, ponieważ sansewieria źle znosi przelanie. Odprowadzanie nadmiaru wilgoci jest więc bardzo ważna. Z tego względu trzeba zadbać o to, by doniczka miała odpowiednie otwory, tak by nadmiar wody mógł swobodnie wypływać na podstawkę. Po podlewaniu wodę z podstawki należy wylać.
Przesadzanie sansewierii
Rośliny, zwłaszcza sansewieria cylindryczna, mają tendencję do szybkiego wzrostu. Dlatego przesadzanie wykonuje się dość często, nawet raz w doku. Na pewno trzeba to zrobić, kiedy korzenie wyrastają z otworów w doniczce. Przesadzając sansewierię, trzeba zapewnić jej takie same podłoże i warunki, jak podczas pierwszego sadzenia.
Przesadzanie sansewierii to świetny moment na rozmnażanie rośliny. Można zrobić to poprzez pobranie liścia (łatwo ukorzeniają się w wodzie) lub poprzez podział. Rozmnażając przez podział trzeba tylko uważać, by korzenie nie zostały uszkodzone. Uzyskana rozsada powinna trafić do nieco bardziej wilgotnego podłoża. Można także zasilić ją dodatkową dawką składników odżywczych. Rozmnażanie sansewierii jest błyskawiczne, ponieważ roślina szybko się ukorzenia. Rozsada, jeśli tylko ma odpowiednio dużo korzeni, może być przesadzona do docelowej doniczki już po kilku tygodniach. Przeczytaj także: Sansewieria cylindryczna - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, podlewanie, porady.
Uprawa sansewierii w domu
Uprawa sansewierii nie należy do najtrudniejszy i dobrze radzą sobie z nią nawet początkujący miłośnicy ogrodnictwa i kwiatów doniczkowych. To sukulent, więc nie przepada za nadmiarem wody, można podlewać ją dość rzadko i małymi porcjami. Zimą można w ogóle ograniczyć podlewanie do minimum. Jeśli jednak sansewieria stoi w pełnym słońcu, można nawadniać ją nieco częściej – kiedy podłoże jest już naprawdę dobrze przeschnięte.
W uprawie rośliny ważniejsze jest nawożenie. Roślina lubi być regularnie zasilana, ale ostrożnie: im więcej azotu i innych składników odżywczych, tym szybciej rośnie. Dlatego lepiej postawić na nawożenie małymi dawkami preparatów. Najlepiej sięgnąć po środki do roślin zielonych lub dedykowane kaktusom i sukulentom. Dobrze sprawdzą się także nawozy uniwersalne, oczywiście mineralne.