Komarzyca (Plectranthus glabratus) - popularna roślina doniczkowa

Komarzyca - charakterystyka

Komarzyca (Plectranthus glabratus) nazywana oficjalnie plektrantusem koleusowatym, zalicza się do rodziny jasnowatych. Jej ojczyzną są tereny tropikalne umiejscowione w Australii, na Wyspach Fidżi, a także w Nowej Kaledonii. Sadzonki komarzycy najczęściej uprawiane są w domu lub na balkonie. Łodygi tworzące zwisające pędy, dorastają nawet do 100 cm długości. Od nich wyrastają liście, których ubarwienie jest uzależnione od konkretnej odmiany. Najczęściej jednak przybierają jasnozielony kolor.

Chociaż komarzyca kwitnie, to jednak jej kwiaty nie zaliczają się do zbyt ozdobnych. Najczęściej występują w kolorze białym lub jasnofioletowym. Tworzą one nieduże grona osiągające do 20 cm długości. Pojawiają się one pod koniec sezonu letniego. Ich wadą jest duże osłabienie całej rośliny. Dlatego, gdy tylko pojawia się kwiat komarzycy, powinniśmy go jak najszybciej usunąć.

Odmiany komarzycy i inne rośliny odstraszające komary

Istnieją popularne odmiany komarzycy, które są chętnie hodowane na balkonie lub w domu. Do nich zalicza się przede wszystkim:

  • Marginata - kwiat, który cieszy się obecnie największą popularnością wśród wszystkich odmian komarzyc. Wyróżnia się jasnozielonymi liśćmi z białymi, nieregularnymi obwódkami.
  • Green Mountain - roślina cechująca się liśćmi, których ubarwienie przechodzi z białego, poprzez żółty, aż po zieleń
  • Elf - komarzyca z bardzo grubymi liśćmi, których odcienie zieleni jaśniejszy i ciemniejszy, wzajemnie się przenikają
  • Cilatus - roślina z charakterystycznymi zielonymi liśćmi, które są nakrapiane białymi, nieregularnymi plamkami.
  • Nico - wyjątkowo dekoracyjna roślina, która wyróżnia się zielonymi liśćmi z ozdobnym, bordowym unerwieniem. Ponadto purpurowe zabarwienie widoczne jest także po wewnętrznej stronie liści.

Oczywiście komarzyca nie jest jedyną rośliną, która odstrasza komary. Do pozostałych kwiatów o tych specyficznych właściwościach zaliczymy:

  • Kocimiętka Faassena - roślina, którą najczęściej sadzimy w ogrodzie. Dlatego warto wybierać miejsca, w których najczęściej przebywamy. Sadzonki dorastają do 40 cm wysokości. Natomiast kwiaty pojawiają się w lipcu i przekwitają dopiero we wrześniu. Kocimiętki, to niewątpliwie rośliny odstraszające komary, a także meszki. Natomiast stają się prawdziwym upodobaniem dla kotów.
  • Lawenda wąskolistna - popularna roślina, która kojarzy nam się ze śródziemnomorskim klimatem, doskonale radzi sobie z brzęczącymi owadami. Najczęściej wyróżnia się fioletowymi kwiatami, które pojawiają się przez cały okres wakacyjny. Chociaż spotykane są także odmiany z kwiatami białymi lub różowymi. Oprócz tego, że roślina skutecznie odstrasza komary, to jednocześnie zachwyca swoim pięknym zapachem. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach domowych.

Komarzyca (Plectranthus glabratus) – uprawa

Plektrantus koleusowaty - wymagania uprawowe

Komarzyca jest dość łatwą w uprawie rośliną doniczkową. Jako podłoże można zastosować zwykłą ziemię kwiatową lub przeznaczoną do roślin balkonowych. Warto podsypać zwykłą ziemię ogrodową kompostem, dzięki czemu podłoże będzie żyzne i bogate w wystarczającą ilość minerałów i potrzebnych składników. Komarzyca najlepiej będzie czuła się na słonecznych stanowiskach, chociaż doniczki możemy ustawić również w półcieniu.

Należy jednak uważać z bezpośrednim wystawieniem komarzycy na działanie promieni słonecznych, ponieważ może to źle wpłynąć na rozwój liści. Jeżeli nie będziemy uprawiać rośliny na balkonie, to pamiętajmy o tym, by jej nie przegrzewać w domu. Temperatura pokojowa jest w zupełności wystarczająca dla komarzycy. Ponadto roślina świetnie radzi sobie z suchym powietrzem panującym w mieszkaniu ogrzewanym centralnym ogrzewaniem.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Komarzyca - sadzonki

Komarzycę najczęściej kupujemy w donicach, dlatego sadzenie rośliny przez nas nie jest konieczne. Jeżeli jednak mamy młodą szczepkę, to warto przed wsadzeniem ją do podłoża, podsypać długodziałającym nawozem. Dzięki temu nie będziemy musieli zasilać rośliny przez cały okres wegetacyjny. W innym przypadku będziemy musieli stosować regularne nawożenie od wiosny, aż do końca sierpnia. Wtedy komarzyca powinna być zasilana płynnym nawozem w dwutygodniowych odstępach.

Nie bez znaczenia jest także przesadzanie rośliny. Przynajmniej raz w roku powinniśmy przenosić ją do większej doniczki. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, czynność należy wykonać nawet 2-3 razy w roku. Decydując się na komarzyce, najlepiej ją posadzić w doniczkach, które są podwieszane. Dzięki temu damy całkowitą swobodę dla rosnących pędów, które będą zwisać, tworząc ciekawą ozdobę na balkonie lub w domu.

Komarzyca – pielęgnacja

Roślina, która odstrasza komary - zimowanie

Komarzyca nie może być uprawiana w ogrodzie, ponieważ jest rośliną nieodporną na zimowanie. Dlatego należy zapewnić jej odpowiednie warunki, aby przetrzymała do kolejnego sezonu. Oczywiście niektóre osoby wolą potraktować komarzycę jako roślinę jednoroczną. Dzięki temu nie muszą się martwić o jej odpowiednie zimowanie. Jednak chcąc ją później rozmnożyć lub cieszyć się bardziej rozwiniętą rośliną, warto zadbać o to, by w czasie przymrozków kwiat nie był narażony na ich działanie.

Zimowanie rozpoczynamy jeszcze zanim na termometrze pojawią się ujemne temperatury. Wtedy roślinę przycinamy na maksymalną wysokość 15 cm. Komarzycę przenosimy do jasnego pomieszczenia, w którym panuje temperatura w przedziale od 10 do 16 stopni Celsjusza. W tym czasie roślina nie może być podlewana zbyt obficie. Jednak z drugiej strony, nie możemy doprowadzić do jej przesuszenia. Należy mieć na uwadze, że przetrwanie sezonu zimowego w dużej mierze zależy od odmiany, na jaką się zdecydujemy. Im roślina ma ciemniejsze liście, tym większe szanse powodzenia.

Komarzyca - rozmnażanie

Odpowiednia pielęgnacja komarzycy w czasie zimy odwdzięczy nam się możliwością rozmnażania sadzonek wczesną wiosną. Okazuje się, że roślina daje się łatwo podzielić na młodsze sadzonki poprzez odcięcie pędów, które następnie ukorzeniamy. Pamiętajmy jednak, aby komarzycy od razu nie wystawiać na zewnątrz. Najlepiej zrobić to dopiero w drugiej połowie maja. Wcześniej możemy nieco przyciąć pędy, dzięki czemu roślina się mocniej rozkrzewi.

Pielęgnacja komarzycy jest bardzo łatwa. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu, nawet co 2 dni, szczególnie w trakcie upalnych dni. Chociaż należy mieć na uwadze, że roślina doskonale radzi sobie z upałami. Komarzyca odstrasza komary dzięki swojemu charakterystycznemu zapachowi. Dla wielu osób przypomina on olejek kamforowy. Na szczęście nie jest on drażniący dla człowieka. Chociaż po zerwaniu liści i ich roztarciu, możemy poczuć lekkie drażnienie w nosie.

Plektrantus koleusowaty - ceny

Skoro komarzyca jest tak bardzo zachwalana dzięki swoim właściwościom odstraszającą komary, warto dowiedzieć się, ile zapłacimy za sadzonki tej rośliny. Ponadto warto mieć porównanie do cen innych roślin ozdobnych, a także radzących sobie z uciążliwymi insektami.

Przykładowe ceny komarzycy, a także innych ozdobnych roślin do uprawy w domu i w ogrodzie

Nazwa rośliny

Cena

Plectranthus forsteri

Cena od 7,90 zł

Plectranthus forsteri, 3 sadzonki

Cena od 14,70 zł

Fiołek wonny

2,90 zł

Guzmania

43,90 zł

Komarzyca Nico

3,89 zł

Komarzyca West

9,00 zł

Komarzyca purpurowa

5,99 zł

Lawenda wąskolistna nasiona

2,10 zł

Lawenda wąskolistna, sadzonki

5,50 zł

Kocimiętka na komary, nasiona

2,50 zł

Kocimiętka, sadzonki

5,99 zł

Bodziszek Havana Blues

16,90 zł

Bodziszek czerwony Max Frei

16,90 zł

Bodziszek wielkopłatkowy

8,00 zł

Bodziszek Johnson’s Blue

16,90 zł

Katalpa biała odstrasza komary

45,00 zł

Zestaw roślin odstraszających komary - 4 gatunki nasion

11,97 zł

Lawenda Edelweiss

7,89 zł

Lawenda Hidcote, sadzonki

7,99 zł

Lawenda biała w doniczce

14,06 zł

ikona podziel się Przekaż dalej