Mandevilla (dipladenia) - wymagania, pielęgnacja, zimowanie, nawożenie
Trudno znaleźć odpowiedź na pytanie, jak to jest możliwe, że tak piękna roślina jak mandevilla jest tak mało znana. Być może jest zbyt skromna, by domagać się uwagi, ale naprawdę na nią zasługuje! Piękne kwiaty, zielone pędy, stosunkowo proste zasady uprawy – to roślina idealna. I jeśli tylko będziesz mieć taką możliwość, zaproś chociaż jedną do swojego domu. Z naszym poradnikiem bez problemu się nią zaopiekujesz!
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Mandevilla – kilka słów o gatunku
Mandevilla (dipladenia) – opis rośliny
Mandevilla, roślina znana także pod nazwą dipladenia lub sundevilla to prawdziwa balkonowa piękność. W swojej naturalnej ojczyźnie – Brazylii i basenu Morza Śródziemnego – ma postać dużego krzewu o wijących się pędach. W Polsce to raczej niewielka roślina doniczkowa, która wyróżnia się pokrojem. U starszych egzemplarzy pojawiają się długie, wijące się pędy, na których pojawiają się piękne liście i kwiaty. Pochodzenie sprawia, że roślina ma dość duże wymagania temperaturowe.
Blaszki liściowe są błyszczące. Mają ciemnozielony odcień, który bardzo ładnie wygląda jako tło dla wspaniałych kwiatów. Są wyjątkowe – duże, mają trąbkowy kształt i intensywny kolor. Odmiany dipladenii mają różne barwy – od bieli, poprzez czerwień, róż i złoto. Mandewille zaczynają kwitnienie wiosną, a ich zachwycające kwiaty utrzymują się aż do pierwszych przymrozków. Nad Morzem Śródziemnym jej ukwiecone pędy rosną w ogrodzie, często zdobią także murki i ścieżki. U nas jest to roślina jednoroczna, a jej zimowanie nie jest łatwe.
Do niedawna sadzonki mandewilii były dość drogie, ale już od wielu lat cena jest niższa. Można je kupić za kilkanaście lub dwadzieścia złotych. Być może warto zastąpić nimi już trochę nudne surfinie i pelargonie kaskadowe na balkonie? Na pewno są tego warte.
Odmiany mandevilli, czyli sundawille
Czasami mandevilla pojawia się pod innymi nazwami, jak właśnie dipladenia lub sundawilla. Wszystko dlatego, że łacińska nazwa najbardziej popularnego przedstawiciela tego rodzaju to Mandevilla suaveolens. Polska nazwa używana przed laty to dipladenia.
Obecnie nazwą dipladenia sundaville lub po prostu sundawile obejmuje się mieszańce gatunkowe. Są one mniej wymagające i mają o wiele ciekawsze i intensywniejsze kwiaty, które także są nieco większe. Najczęściej w sklepach ogrodniczych ani w kącikach z kwiatami w marketach nie ma nazw odmian – rośliny pojawiają się wyłącznie pod nazwą sundavilla lub mandevilla. Cena wszystkich odmian jest mniej więcej zbliżona.
Mandevilla w uprawie
Mandevilla w ogrodzie czy doniczce?
Piękna dipladenia to roślina pochodząca z ciepłych miejsc świata. I nie można o tym zapomnieć. W naszych warunkach klimatycznych w ogrodzie nie sprawdza się najlepiej. Potrzebuje światła i ciepła, a noce w ziemi w ogrodzie nie sprzyjają jej za bardzo. Oczywiście można postawić ja w ogrodzie, ale w donicy, którą wystawia się dość późno.
Dipladenia najlepiej sprawdzi się na balkonie (jest lepiej osłonięty przed wiatrem niż rabaty w ogrodzie), można także uprawiać ją w domu. Przepięknie wygląda na wzniesionych kwietnikach i koszach. Można także powiesić ją na balkonie pod sufitem, dzięki czemu jej długie, pełne kwiatów pędy będą zwisać jak kolorowa kaskada. Roślinę można także palikować i owinąć paliki jej pędami, by pięła się w górę. Można także postawić ją przy barierce lub ozdobnej kratce, po których może się wspinać. Dipladenie w doniczce mogą także zdobić oczko wodne. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach ogrodowych.
Dipladenia – uprawa w doniczce
Mandewilla to roślina egzotyczna. Wobec tego ma szczególne wymagania, które należy spełnić, żeby dobrze się rozwijała. Najważniejsze z nich to zapewnienie odpowiedniej temperatury – od 20 do 30 stopni Celsjusza w okresie wzrostu. Inaczej roślina nie będzie gęsto i obficie kwitnąć. Dlatego zapewnienie jej ciepła jest najważniejsze. Mandewille w doniczkach wynosi się na balkon dopiero w maju lub w czerwcu, inaczej mogą marnieć.
Dipladenia może także potrzebować wilgotnego powietrza. Najlepiej czuje się na balkonach wschodnich i zachodnich, na południowych ma dużo słońca. Chociaż pochodzi z tropików, nie lubi mocnego naświetlenia. W południe najbardziej lubi rozproszone światło. Należy także pamiętać, by nie zmieniać raz wybranego stanowiska. Mandewille nade wszystko źle znoszą przestawianie i obracanie. Przestawiając je na nowe miejsce, należy zadbać o to, by światło padało na liście pod takim samym kątem.
Doniczki dla mandewilli powinny być dość duże. Roślina wytwarza bujne korzenie i ciągle się rozrasta. Im jest większa, tym obszerniejszą doniczkę należy jej zapewnić. Uprawa będzie łatwiejsza, jeśli zastosujesz warstwę drenażu na dnie pojemnika. Wystarczy jednak zwykła ziemia do roślin doniczkowych. Dipladenia sundaville mają najczęściej bardzo podobne wymagania świetlne i temperaturowe.
Mandevilla – pielęgnacja i uprawa krok po kroku
Uprawa mandewilli – podstawy
Te wyjątkowe liściaste krzewy nie mają dużo wymagań. Trzeba jednak pilnować, by zapewnić im odpowiednio dużo wody, inaczej nie będą chciały kwitnąć. Diplidemie mają duże zapotrzebowanie na wodę. Lubią wilgotne podłoże i wilgotne powietrze (dlatego dobrym towarzystwem dla nich jest oczko wodne). Ale wszystko z umiarem – to jedna z tych roślin doniczkowych, które wręcz nie znoszą mokrych nóg, czyli wody stojącej w korzeniach. Należy także uważać z mocnym spryskiwaniem roślin, ponieważ krople osadzające się na dużych liściach mogą prowadzić do powstawania plam i oparzeń.
Mandewille na balkonie podlewa się dość często. Zwłaszcza latem, w największe upały, ziemia w doniczce szybko przesycha. Roślina jest wrażliwa na zawarty w wodzie kranowej chlor, ale spokojnie. Wystarczy butelkę czy konewkę z wodą odstawić na trochę, by chlor uleciał. Wtedy można swobodnie podlewać mandewille. Resztkę wody z podstawka należy wylać.
Nawożenie rośliny jest konieczne, by zmniejszyć ryzyko rozwinięcia się choroby grzybowej. Masz do wyboru dwa rodzaje zabiegów – niewielkie ilości mocno rozcieńczonego nawozu co 2-3 tygodnie w czasie podlewania lub nawożenie dwa razy w sezonie. Wystarczy standardowy nawóz do roślin kwitnących (cena to mniej więcej 3-8 zł). Możesz także zastosować pałeczki nawozowe lub aplikator do żelu nawozowego. Cena takiego rozwiązania to około 10-15 zł na sezon.
Przycinanie mandewilii
Roślina nie jest wrażliwa na przycinanie. Jeśli chcesz, możesz skracać pędy, by nie urosły za wysokie. Wtedy powstaną raczej liściaste krzewy niż intensywne, bujne pnącze. Dipladenia sundaville także dobrze reagują na przycinanie. Zabieg wykonuje się w lutym lub wczesną wiosną, tuż po rozpoczęciu wegetacji.
Mandewilla po przycinaniu mocniej się zagęszcza i dodatkowo wytwarza bardzo wiele nowych liści. Dzięki temu roślinka jest mocno zagęszczona i pięknie wygląda. Wczesne przycinanie to gwarancja, że roślina zdąży odrodzić się do lata, kiedy to czeka na nią wysiłek rodzenia nowych wielkich i wybarwionych kwiatów.
Zimowanie mandewilii
Mandewille nie przezimują w ogrodzie. Nie przezimują nawet na balkonie. Uwielbiają ciepło, dlatego jeśli chcesz, by przetrwały, koniecznie musisz przenieść je do domu. Dipladenia sundaville i zwykłe mandewille są łatwymi w uprawie roślinami doniczkowymi ze względu na to, że nie wymagają niskiej temperatury. W okresie zimowym lubią mieć około 20 stopni Celsjusza. Takie warunki łatwo uzyskać w domu.
Zimowanie kończy się w momencie przycinania. Wtedy także rozpoczyna się pielęgnacja – delikatne podlewanie i pierwsze nawożenie. Wiosną można także przesadzić mandewille do większej doniczki. Warto powoli przygotowywać je do przeniesienia na balkon, by nie doznały szoku przy wieczornym spadku temperatury.
Dipladenia – choroby i szkodniki
Odpowiednia pielęgnacja i uprawa mandewilli to najlepszy sposób, by ustrzec ją od choroby. Najczęściej roślinę dotykają choroby grzybowe, które rozwijają się na liściach i kwiatach. W momencie, kiedy zauważysz pierwsze objawy, użyj fungicydu do roślin doniczkowych.
Roślinę jednak częściej atakują szkodniki, zwłaszcza mszyce i wciornastki. Szkodniki łatwo usunąć stosując opryski insekcydami o działaniu kontaktowym. Szkodniki mandewilli mogą przenosić się na inne rośliny w ogrodzie lub na balkonie, dlatego trzeba naprawdę uważać i zareagować od razu. Dobrze uprawiana dipladenia szybko poradzi sobie z zagrożeniem i będzie pięknie się rozwijać.