Niewymagające kwiaty doniczkowe. Oto 10 kwiatów łatwych w uprawie
Niewymagające kwiaty doniczkowe są bardzo popularne. Nie są mniej atrakcyjne niż kapryśne doniczkowe rośliny, które potrzebują regularnej i drobiazgowej pielęgnacji. Jednocześnie jednak nie trzeba o nich myśleć i szczególnie się nimi zajmować. Dowiedz się, jakie niewymagające kwiaty doniczkowe warto kupić do mieszkania!
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Niewymagające kwiaty doniczkowe – najważniejsze informacje
Niewymagające kwiaty doniczkowe to te gatunki, które nie potrzebują częstego podlewania i nawożenia. Są to rośliny, które wspaniale się sprawdzają w przypadku początkujących miłośników ogrodnictwa. Wybierane są także przez osoby, które mają mało czasu i są bardzo zabiegane, a także zapominalskich, którzy po prostu nie pamiętają o obowiązku częstego podlewania.
Jednak to, że te rośliny nie wymagają częstego podlewania czy nawożenia, nie oznacza, że wcale nie potrzebują żadnej pielęgnacji. Wręcz przeciwnie – nimi także trzeba się zajmować, dobrać do nich odpowiednie stanowisko, stopień nasłonecznienia i podłoże. Ponadto wszystkie rośliny powinny być podlewane. Niektóre potrzebują tego mniej, inne więcej, ale większość gatunków wymaga podlewania chociaż raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. Są jednak takie gatunki, które akceptują przejściowe braki wody i nie wymagają częstego nawożenia, przycinania czy przesadzania. Oto najpiękniejsze z nich.
Niewymagające kwiaty doniczkowe – zielone piękności
Niewymagające kwiaty doniczkowe: grubosz
Grubosze to ciekawe rośliny doniczkowe. Są bardzo dekoracyjne, ponieważ mają formę małego drzewka złożonego z rozgałęzionych pędów i sztywnych, grubych liści. Grubosz jest sukulentem, więc jego liście gromadzą wodę, są lśniące, gładkie i jędrne.
Grubosze to rośliny łatwe w utrzymaniu, niewymagające dużej pielęgnacji. Idealnie nadają się do domu, rosną we wszystkich warunkach i nie potrzebują częstego podlewania, ani nawożenia. Można postawić je na parapet, można uprawiać je na odsuniętych od okna półkach.
Zamiokulkas, żelazna roślina do domu
Piękne zamiokulkasy są tak wytrzymałe, że otrzymały nazwę „żelaznej” rośliny. Nie nadają się na parapet, ponieważ nie lubią dużo słońca. Są jednak bardzo często wykorzystywane w domach, biurach i galeriach handlowych. Znoszą kiepskie warunki i ograniczone podlewanie czy nawożenie.
Zamiokulkas składa się z liści wyrastających z ziemi. Jest to gruba łodyga złożona z małych listków. Są grube, duże i błyszczące. Wspaniale wyglądają i rosną bardzo gęsto, jeden obok drugiego. Roślina szybko się rozwija i osiąga spore rozmiary.
Niewymagające kwiaty doniczkowe: skrzydłokwiat
Jeśli chodzi o wytrzymałe kwiaty domowe, skrzydłokwiat jest zdecydowanie liderem na tej liście. Wydaje się bardzo delikatny – ma wiotkie, długie, lancetowate liście o miękkiej strukturze. Kwitnie na biało, niewielkimi, białymi i delikatnymi kwiatami w kształcie, który znasz z kalli czy anturium.
Skrzydłokwiaty idealnie nadają się do domu, ponieważ są bardzo atrakcyjne. Na dodatek mają małe wymagania. Lubią mieć lekko wilgotne podłoże i być nawożone, ale wybaczają zaniedbania i błędy pielęgnacyjne. Na dodatek adaptują się do wszystkich warunków.
Rozchodnik Morgana na parapet
Rozchodnik Morgana to ciekawy sukulent. W naszych warunkach nadaje się tylko do domu. Roślina jest bardzo dekoracyjna. Jej pędy spływają kaskadą z doniczki, ozdobione drobnymi listkami, które wyrastają jeden obok drugiego. Mają jasnozielony, lekko szarawy kolor. Rozchodnik świetnie wygląda w wiszących doniczkach.
Rozchodnik Morgana, jako sukulent, nie ma dużych wymagań. Dobrze sprawdza się w uprawie domowej, to idealna roślina dla zabieganych i zapominalskich.
Nietypowe niewymagające kwiaty doniczkowe
Trzykrotka purpurowa do mieszkania
Trzykrotka purpurowa to jedna z najbardziej oryginalnych roślin w naszym zestawieniu. Ma wspaniałe, bordowo-fioletowe liście, które mają wydłużone, ostro zakończone liście, siedzące na wznoszących się pędach. Roślina wytwarza drobne, ale bardzo dekoracyjne kwiaty.
Trzykrotka purpurowa to jedna z niewielu roślin, które nadają się i do uprawy domowej, i do uprawy w ogrodzie. Ładnie wygląda przy kolorowych kwiatach krzewów, takich jak migdałek trójklapowy. Można także wystawiać ją w donicach na balkonach i tarasach. Trzykrotka jest łatwa w uprawie, chociaż faktycznie może potrzebować regularnego podlewania, by się dobrze rozwijać. Jest idealna na parapet czy półkę ustawioną w pełnym słońcu, ponieważ roślina ma duże potrzeby jeśli chodzi o ilość światła.
Kwiaty niewymagające częstego podlewania: noga słonia
Noga słonia to zwyczajowa nazwa rośliny nolina wygięta. Jest to jedna z ciekawszych roślin dekoracyjnych. Jej urok wynika z pokroju – ma gruby, szeroki u dołu pień, z którego na górze wyrastają pióropusze liści. Są bardzo długie i ostro zakończone. Wyglądają po prostu jak liście draceny obrzeżonej.
Noga słonia nie ma żadnych większych wymagań. Jest łatwa w utrzymaniu, o ile zapewni jej się odpowiednie warunki. Lubi dostateczną ilość światła i dobrej jakości podłoże, najlepiej przepuszczalne i żyzne. Poza tym dobrze znosi przejściowe braki wody, nie wymaga także dużej ilości nawożenia. Te domowe rośliny znoszą zaniedbanie, chociaż oczywiście najlepiej rozwijają się jeśli mają zapewnioną dobrą opiekę. Sprawdź także ten artykuł: 20 najlepszych kwiatów doniczkowych – są piękne i proste w hodowli.
Domowe wytrzymałe kwiaty: sansewieria
Sansewieria jest ciekawą rośliną doniczkową. Ma wspaniałe liście – długie, szablaste, wzniesione i sztywne. Są ostro zakończone i wyrastają wprost z ziemi. Roślina nosi nazwę zwyczajową „języki teściowej”. Pięknie się prezentuje i jest mało wymagająca. Blaszki liściowe mają ciemnozielony kolor, jednak na ich powierzchni pojawiają się żółte lub białe brzegi, plamki i smugi.
Jak większość sukulentów, sansewieria nie potrzebuje szczególnego podlewania i nawożenia. Wręcz woli, jeśli się trochę o niej zapomni – zbyt duża ilość wody nie służy jej za dobrze. Najważniejsze jest zadbanie o dobrej jakości podłoże, najlepiej mocno przepuszczalne, by nadmiar wody odpływał z doniczki.
Łatwa w utrzymaniu maranta
Maranta to jedna z roślin, które są uprawiane od wielu lat. Obecnie cieszy się dużym powodzeniem. Jest bardzo dekoracyjna ze względu na kolorowe liście. Są zielone, ale są na niej czerwone prążki (zaznaczające bieg nerwów) i ciemnozielone plami na wierzchniej stronie liści. Rośliny maranty podnoszą liście pod wieczór, rano się opuszczają.
Maranta jest łatwa w utrzymaniu. Wybacza błędy w pielęgnacji i wytrzymuje przejściowe braki wody. Aby jednak wypuszczała wiele nowych liści, trzeba ja dodatkowo nawieźć, na przykład za pomocą wieloskładnikowego nawozu mineralnego.
Niewymagające kwiaty doniczkowe – kaktusy
Echinokaktus, czyli Fotel teściowej
Kaktusy to wytrzymałe rośliny doniczkowe, które są szczególnie polecane początkującym. Są mało wymagające, a na dodatek nie potrzebują szczególnej pielęgnacji. Do najciekawszych gatunków należy echinokaktus – długowieczny, łatwy w uprawie i osiągający spore rozmiary kaktus, który przez długi czas wygląda trochę jak najeżona kolcami pufa. Stąd także nazwa rośliny: fotel teściowej.
Osiąga on około 80 cm średnicy i dorasta do około 1,3 m wysokości. Jest pokryty długimi kolcami o ostrym zakończeniu, a na jego wierzchołku pojawiają się liczne, długie włoski. Ciało kaktusa jest ciemnozielone, a kolce mają biały albo kremowy kolor.
Niewymagające kwiaty doniczkowe – mammilaria
Mammilarie to ciekawe rośliny doniczkowe. Są to piękne kaktusy, które mają liczne, białe kolce, wyrastające z zielonego ciała. Są bardzo gęsto ułożone i są bardzo kłujące. Nazwa kaktusów pochodzi oczywiście od słowa „mama” i jest związana z tym, że roślina mateczna wypuszcza bardzo wiele małych kaktusików, co wygląda jak mama z małymi dziećmi.
Mammilaria nie wymagają pielęgnacji ani częstego podlewania. Wybaczają przejściowe braki wody, a po przesuszeniu nawet piękniej kwitną. Mają drobne, kolorowe kwiatuszki, które wyrastają na czubku kaktusa jak niewielki, uroczy wianuszek.