Palma areka – najważniejsze informacje

Palmy są bardzo często hodowane w domu. Te ciekawe rośliny egzotyczne w warunkach naturalnych osiągają ogromne rozmiary. W domu są znacznie mniejsze i bardziej delikatne. Trzeba tylko zapewnić im odpowiednie warunki, a będą się pięknie rozwijać. Z tym jest nieco trudniej – niektóre gatunki mają naprawdę duże wymagania. Dlatego takim powodzeniem cieszy się palma areka (Areca).

Pod tą nazwą kryje się ponad 50 gatunków! Oczywiście tylko niewielka część z nich dobrze sprawdzi się w uprawie doniczkowej. Egzotyczna areka osiąga nawet kilkadziesiąt metrów, w domu jednak nie ma więcej niż 1,5-2 m. Wyróżnia się ciekawymi kwiatami w kształcie pióropuszy. Idealnie wygląda w salonie lub gabinecie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że kwiat może potrzebować dość dużo miejsca. Małe wymagania sprawiają, że dość często można zobaczyć atrakcyjne areki w salonach kosmetycznych czy innych miejscach użyteczności publicznej. Rośliny warto uprawiać także ze względu na umiejętność wychwytywania i neutralizowania toksycznych substancji, które utrzymują się w powietrzu. Dlatego wiele osób nie uprawia jej w salonie, lecz przenosi do sypialni.

Palma areka w kilku odsłonach

Palma areka ma kilkadziesiąt gatunków, jednak w doniczkach najczęściej pojawiają się dwa: areka żółtawa oraz areka katechu.

Areka żółtawa pochodzi z Madagaskaru. Ma piękne, pierzaste liście, idealnie zielone, jak świeża trawa. Liście układają się w duże pióropusze osadzone na długich, wyprostowanych łodygach. Starsze okazy czasami przewieszają się, a liście przyjmują kształt łuku. Ozdobą może być żółty nerw biegnący wzdłuż liści. Areka żółtawa ma około 1,5 m wysokości.

Kolejny popularny gatunek to areka ketchau. Jest to roślina nieco przypominająca palmę kokosową. Może osiągnąć 2 m wysokości. Na dodatek jej liście są bardziej delikatne. Drobne łodygi rosną w dużym skupieniu. Mają jasnozielone, długie liście. Delikatność rośliny kontrastuje z jej wzrostem – dorosłe egzemplarze mogą mieć nawet 2 m wysokości! Łodygi areki ketachu są ozdobione pierścieniowym wzorem. Właściwie są to blizny po opadających liściach.

Areka w domu – najlepsze stanowisko

Areka to średnio wymagający kwiat doniczkowy. Potrzebuje tylko odpowiedniego stanowiska. Trzeba zapewnić jej przed wszystkim optymalną temperaturę. W tym wypadku wystarczy temperatura pokojowa. Zimą roślina może mieć trochę chłodniej, ale pod warunkiem, że będzie miała lepiej nawilżone powietrze. Zbyt suche powietrze spowodowane ogrzewaniem może źle działać na liście rośliny.

Domowa palma potrzebuje także odpowiednio dużo słońca. Wymagania pod tym względem są dość wysokie. Areka pochodzi z tropików, dlatego trzeba zapewnić jej warunki chociażby zbliżone do naturalnych. Kwiat potrzebuje rozproszonego światła przez większą część dnia. Mocne słońce, na przykład w południowym oknie, nie jest korzystne, może powodować uszkodzenia i rozległe oparzenia na liściach. A wtedy areka usycha. Jeśli wymagania siedliskowe rośliny będą spełnione, jej uprawa nie powinna nastręczać większych trudności.

Uprawa palmy areka w domu: ziemia do doniczki

Areka to egzotyczna roślina, która powinna mieć warunki chociażby zbliżone do naturalnych. Ziemia musi mieć podobny stopień przeuszczalności, jak w naturze. Można ją przygotować samodzielnie, jednak warto wiedzieć, że ziemia do palm powinna być dość przepuszczalna i żyzna. Optymalna mieszanka składa się z torfu, ziemi liściowej i piasku w równych proporcjach. Niektórzy proponują także dodanie keramzytu zamiast piasku lub obok niego.

W sklepach ogrodniczych jednak jest już gotowa ziemia. To mieszanki dedykowane dla palm. Ziemia do palm sprawdzi się także w przypadku wielu innych popularnych roślin doniczkowych, na przykład dracena, epipremnum złociste czy syngonium. Może się okazać, że gotowe podłoże będzie tańsze niż zakup wszystkich składników osobno.

Na dno pojemnika warto wsypać odpowiednią warstwę keramzytu, by woda nie stała w korzeniach. Bardzo często sadzi się po kilka palm w jednej doniczce. Daje to przyjemny dla oka efekt wizualny, a arekom nie przeszkadza ciasnota w pojemniku. Kwiat wręcz lubi wąskie, ale głębokie doniczki. Wszystko dlatego, że ma mało rozgałęziony, palowy system korzeniowy, dość dobrze wydłużony. Wybierając odpowiednio dużą doniczkę dla dorosłej rośliny, możesz przesadzać kwiat tylko raz na kilka lat.

Jak dbać o arekę: pielęgnacja i podlewanie

Uprawa areki powinna skupiać się wokół podlewania i zapewnienia roślinie odpowiedniej wilgotności. Przede wszystkim podłoże musi być odpowiednio mokre. Co ważne, ziemia między podlewaniami nie może za bardzo przeschnąć, szczególnie latem. Najważniejsze jest regularne podlewanie niewielką ilością wody, nawet jeśli podłoże jest lekko wilgotne.

Liście palmy areka, a także areca i jej pielęgnacja, uprawa, sadzenie w doniczce
Palma areka, czyli popularna palma domowa i jej opis oraz wymagania

Warto także zraszać roślinę mgiełką lub opryskiwaczem. Woda musi być miękka – można zostawić zwykłą kranówkę do odstania, i w temperaturze pokojowej. Dzięki zraszaniu łatwiej jest utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza. Jest to ważna szczególnie zimą, kiedy kaloryfery wysuszają powietrze. Wtedy można wymienić podstawkę doniczki na większą lub po prostu wstawić kwiat do większego pojemnika, wsypać tam keramzyt i dolewać wody. Parująca ciecz pomoże utrzymać arekę w dobrym stanie. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także: 10 najciekawszych kwiatów domowych – idealnie sprawdzają się w każdym domu.

Uprawa areki – nawożenie

Domowa palma areka nie jest szczególnie „żarłoczna” jeśli chodzi o składniki odżywcze. Początkowo po przesadzeniu rośliny do świeżego, żyznego podłoża, w ogóle nie potrzebuje zasilania nawozami. Po kilku miesiącach można jednak sięgnąć po odpowiedni preparat. Uprawa areki najlepiej udaje się, jeśli roślina dostaje wieloskładnikowy nawóz dla palm. Zawiera on wszystkie mikroskładniki i idealną proporcję makroskładników – azotu, fosforu i potasu, aby roślina mogła się rozwijać, wypuszczała nowe liście i pięknie wyglądała. Nawóz do palm może mieć formę płynu gotowego do użycia. Wygodnym rozwiązaniem jest stosowanie pałeczek nawozowych lub żelu w aplikatorze. Roślinę nawozi się raz w miesiącu podczas podlewania przez cały sezon: od marca do końca sierpnia.

Alternatywą dla tego rodzaju nawożenia będzie biohumus, czyli naturalny nawóz (na przykład z odchodów dżdżownic kalifornijskic), który generalnie jest najlepszy dla roślin zielonych, na przykład epipremnum złociste, syngonium czy monstery także warto nim podlewać. Może wspomagać rozwój rośliny i walczyć z nadmierną bladością liści.

Areka usycha i inne choroby rośliny

Palma areka w domu jest raczej odporną rośliną i zazwyczaj nie dzieje się z nią nic złego, zwłaszcza jeśli spełniasz jej wszystkie wymagania. Czasami jednak pojawiają się choroby, na przykład grzybowe. Mogą być spowodowane przelaniem rośliny lub przedostać się na piękne liście areki z innych zakażonych roślin doniczkowych.

Podczas zakażenia lub innych problemów zdrowotnych, areka usycha. Zaczyna się od końcówek liści, które stopniowo zaczynają zamierać i usychać. Choroby zazwyczaj są spowodowane niewłaściwą pielęgnacją. Domowa areka najczęściej schnie od nadmiaru słońca lub braku wody. Może powoli obumierać, jeśli powietrze jest zbyt suche. Czasami pojawia się bladość liści i anemiczny wzrost. Wtedy przyczyną jest wyjałowione podłoże.

Jak dbać o arekę w przypadku choroby? Przede wszystkim roślinę trzeba obejrzeć, by sprawdzić, czy nie ma na niej owadów lub śladów ich żerowania. Jeśli tak, konieczne są opryski na insekty. Jeśli nie – warto przenieść ją w inne miejsce i zadbać o dobre nawilżenie podłoża i powietrza. Pielęgnacja powinna być trochę bardziej drobiazgowa. Zazwyczaj włączenie regularnego, nawet codziennego zraszania miękką wodą i nawożenie odpowiednim preparatem, powinno zadziałać.

ikona podziel się Przekaż dalej