Jak wygląda Reo meksykańskie?

Reo meksykańskie - charakterystyka

Reo meksykańskie (Tradescantia spathacea) to kwiat zaliczający się do rodziny komelinowatych, jednocześnie do rodzaju trzykrotki. Roślina wywodzi się z terenów Ameryki Południowej oraz Środkowej. Ta wieloletnia bylina dorasta zaledwie do 30 cm wysokości. Na początku liście wznoszą się mocno ku górze, po czym następnie kwiat przybiera bardziej pokrój płożący.

Jak można się łatwo domyślać, to właśnie liście stanowią największą ozdobę rośliny. Przybierają one nie tylko podłużny kształt, ale jednocześnie są one zielono fioletowe. Oczywiście dokładne wybarwienie będzie zależeć w dużej mierze od odmiany. Jeżeli decydujemy się na nowy kwiat do swojego mieszkania, chcemy mieć pewność, czy roślina jest całkowicie bezpieczna dla ludzi i zwierząt. Okazuje się, że reo meksykańskie nie jest trujące, dlatego możemy je hodować bez obaw o nasze zdrowie.

Reo meksykańskie - odmiany

Istnieje kilka popularnych odmian, na które możesz się zdecydować. Różnią się one przede wszystkim tym, w jaki sposób prezentują się liście. Do najczęściej spotykanych odmian zaliczają się takie okazy jak:

  • Reo meksykańskie Vittata - kwiat wyróżniający się tym, iż jego liście są zielone z zaznaczonymi żółtymi paskami
  • Reo meksykańskie Nana - cechą charakterystyczną tej odmiany są zielone liście z delikatnie mieniącymi się paskami w jaśniejszym odcieniu
  • Reo meksykańskie Tricolor - jest to jedna z najczęściej wybieranych odmian, ze względu na swój interesujący kolor. Liście przebarwione są na zielono, biało, a nawet fioletowo.
  • Reo meksykańskie Sitar Gold - odmiana reo, która wyróżnia się tym, iż ma liście zabarwione na żółto-zielono
  • Reo meksykańskie Vittata - kwiat ten wyróżnia się bardzo cienkimi paskami o jasno kremowym zabarwieniu

Reo meksykańskie - cena

Jeżeli rzeczywiście reo meksykańskie bardzo mocno przypadło nam do gustu, to w takim razie zapewne chcemy się dowiedzieć, w jakiej cenie jest dostępny ten kwiat. Dlatego właśnie w poniższym zestawieniu znajdziesz przykładowe ceny sadzonek, a także porównanie ich z cenami innych roślin ozdobnych.

Ceny dla sadzonek reo meksykańskie, a także innych roślin ozdobnych uprawianych w ogrodzie i domu

Nazwa gatunku

Cena

Reo meksykańskie Tricolor

Cena od 15,00 zł

Reo meksykańskie Variegata

Cena od 25,00 zł

Reo meksykańskie

Cena od 19,00 zł

Tojeść kropkowana, sadzonka

Cena od 5,00 zł

Tojeść kropkowana, sadzonka

Cena od 8,90 zł

Werbena cytrynowa, duże sadzonki

Cena od 36,89 zł

Werbena cytrynowa Lippia Citriodora

Cena od 14,00 zł

Zamiokulkas zamiolistny, łatwa pielęgnacja

44,90 zł

Fiołki afrykańskie, nie trujące

8,99 zł

Begonia Nadime Yellow

36,99 zł

Żyworódka Kalanchoe Amarillo Yellow

54,99 zł

Azalia różanecznik Red Devil

149,00 zł

Ananas Champaca

87,99 zł

Storczyk Cymbidium Pink

169,00 zł

Skrzydłokwiat Spathiphyllum Pearl Cupido

12,99 zł

Begonia Baladin Red

35,99 zł

Frizea lśniąca Vrisea

59,99 zł

Storczyk Cambria Nelly Isler

69,99 zł

Kurkuma Ostryż żabieńcolistny

69,99 zł

Guzmania Hope

56,99 zł

Stefanotis Cylinder bukietowy

59,99 zł

Ludisja Discolor

49,99 zł

Szeflera drzewkowata

64,99 zł

Sansewieria gwinejska

54,99 zł

Pachira wodna

64,99 zł

Opuncja drobnokolczasta

64,99 zł

Monstera dziurawa

54,99 zł

Pierwiosnek Sweet Kisses Prymula

21,99 zł

Skrzydłokwiat Spathiphyllum Vivaldi

55,00 zł

Jaśmin wielokwiatowy

27,99 zł

Kwiat ozdobny - uprawa

Jakie wymagania posiada reo meksykańskie?

Kwiat reo jest rośliną, która cieszy się dużą popularnością ze względu na łatwość w uprawie. Dlatego możemy się przekonać, iż z rośliną poradzi sobie nawet osoba, która nie ma większego doświadczenia. Roślina, która ma zielono fioletowe liście, najlepiej będzie czuła się na jasnym stanowisku, ale nie w pełnym słońcu. Możemy ją postawić w doniczce w półcieniu, jednak jej liście nie będą aż tak ładnie wybarwione.

Reo meksykańskie Tricolor, a także pozostałe odmiany, doskonale będą rozwijać się w uniwersalnej ziemi do kwiatów. Należy pamiętać o tym, iż bardzo ważne jest to, aby uprawa tej rośliny koniecznie przebiegała w donicy z odpowiednim drenażem, ponieważ nadmiar wody może doprowadzić do gnicia korzeni. Decydując się na reo meksykańskie, powinniśmy mieć na uwadze, że jest to roślina, która źle znosi spadki temperatury poniżej 12-16 stopni Celsjusza. Zatem mamy do czynienia z rośliną ciepłolubną. W sezonie letnim, kiedy temperatura na zewnątrz utrzymuje się już na dość wysokim poziomie, sadzonki reo meksykańskiego możemy trzymać na balkonie lub też na tarasie. Sprawdź także ten artykuł: Peperomia tępolistna - opis, uprawa, wymagania, rozmnażanie.

Pielęgnacja reo meksykańskiego

Już wiemy, że uprawa i pielęgnacja reo meksykańskiego, to przede wszystkim umiejętne podlewanie. Zbyt mocne podlewanie spowoduje, że zaczną gnić nam korzenie. Natomiast zbyt skąpe, bardzo szybko doprowadzi do tego, że nasza roślina uschnie. Jeżeli zależy nam na tym, aby nasza roślina bardzo ładnie się rozwijała, to z pewnością doskonale sprawdzi się regularne nawożenie. W tym celu w zupełności wystarczą nawozy wieloskładnikowe, które dodajemy do pozostałych kwiatów doniczkowych.

Jeżeli powyższa pielęgnacja reo meksykańskiego zostanie zachowana, to raczej nie będziemy mieli większego problemu z jej utrzymaniem w dobrej kondycji. Jednak powinniśmy pamiętać, aby co jakiś czas przesadzać roślinę do nowej donicy. Nie jest jednak konieczne, abyśmy robili to w każdym sezonie. Pamiętajmy wtedy koniecznie o założeniu rękawiczek. Ponieważ reo meksykańskie nie jest trujące, to jednak posiada toksyczny sok, który może wywołać różnego rodzaju podrażnienia skóry. W związku z tym należy zachować pod tym względem szczególną ostrożność.

Co warto wiedzieć na temat reo meksykańskiego?

Choroby i szkodniki

Niestety wadą, jaką posiada reo meksykańskie, jest to, iż uprawa tej rośliny może zakończyć się walką z różnymi chorobami i szkodnikami. Najczęściej kwiat zapada na choroby grzybowe, jeżeli nie będzie zachowana odpowiednia pielęgnacja. Jeżeli będzie zbyt dużo wody w doniczce, a także wilgotność powietrza będzie zbyt wysoka, to jednocześnie możemy spodziewać się rozwoju patogenów grzybowych. Jeżeli zauważysz tylko pierwsze zmiany na liściach, to koniecznie powinniśmy zareagować użyciem odpowiednich oprysków.

Jeżeli chodzi o szkodniki, to uprawa reo meksykańskiego najczęściej jest atakowane przez przędziorki. Dzieje się tak w przypadku, kiedy pielęgnacja rośliny również nie przebiega prawidłowo. Przędziorek atakuje reo meksykańskie, w momencie, kiedy mamy do czynienia z nieprawidłowymi temperaturami. Czyli w momencie, kiedy termometr będzie wskazywał zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę, wtedy roślina może zostać zaatakowana przez szkodniki. Oczywiście należy się ich pozbyć stosując odpowiedni oprysk

Reo meksykańskie - rozmnażanie

Reo meksykańskie jest rośliną, która nie powinna sprawiać problemu, jeżeli chodzi o rozmnażanie. Ponieważ łatwo pozyskuje się nowe sadzonki z pędów, które wyrastają od sadzonki matecznej. Takie pędy wiosną przycinamy, a następnie zanurzamy w ukorzeniaczu. Po kilku dniach nowa sadzonka powinna wypuścić już korzenie. Takie pędy możemy również bezpośrednio zanurzyć w wodzie, bez konieczności stosowania ukorzeniacza.

Istnieje również możliwość rozmnażania reo meksykańskiego z nasion. Kwitnienie tej rośliny przypada na okres letni. Po przekwitnięciu kwiatów będziemy mogli zebrać nasiona, które możemy bezpośrednio wysiać do ziemi. Pielęgnacja takich kwiatów będzie wymagać od nas dużo więcej cierpliwości. Jednak rzeczywiście z nasion zaczną po pewnym czasie kiełkować młode sadzonki. Jeżeli nie będziemy mieli cierpliwości do pozyskania nasion, zawsze takie nasiona będziemy mogli zakupić.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii rośliny doniczkowe