Strelicja królewska - charakterystyka

Strelicja królewska (Strelitzia reginae) to roślina zaliczająca się do rodziny strelicjowatych. Ojczyzną tego gatunku jest Ameryka Południowa. Roślina w warunkach naturalnych potrafi dorastać nawet do 2 metrów wysokości. Wieloletnia bylina wyróżnia się niezwykle dekoracyjnymi liśćmi, które osiągają nawet do 70 cm długości.

Jednak najbardziej ozdobną częścią rośliny jest oczywiście kwiat, który swoim wyglądem przypomina rajskiego ptaka. Przybiera on kolory pomarańczowo-czerwone, które kontrastują z intensywnie niebieskimi słupkami wyrastającymi spośród płatków. Roślina doniczkowa kwitnie już od lutego, aż do pierwszych wiosennych miesięcy. Po okresie kwitnienia pojawiają się charakterystyczne owoce, które posiadają pomarańczowe wypustki.

Podłoże i stanowisko dla strelicji królewskiej

Jeżeli zapewnimy roślinie właściwe stanowisko, będziemy mogli cieszyć się pięknymi kwiatami w okresie wczesnowiosennym. Roślina doniczkowa powinna być postawiona w jasnym miejscu, jednak nie najlepszym pomysłem będzie wystawienie jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Warto zadbać o żyzne podłoże, które powinno składać się z ciężkiej warstwy gliny, a także przepuszczalnego piasku.

Mając już wybrane stanowisko dla strelicji królewskiej, powinniśmy skupić się również na dopasowaniu odpowiedniej donicy. Nie powinna ona być zbyt mała, ponieważ roślina wytwarza dość duże kłącza, które będą wystawać ponad podłoże. Dużą zaletą tej rośliny jest to, iż możemy ją w sezonie wakacyjnym wystawiać na balkon lub taras.

Roślina doniczkowa - pielęgnacja

Jednym z kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych jest systematyczne podlewanie. Przez cały okres wegetacyjny podlewanie powinno być obfite, jednak nie możemy doprowadzić do tego, aby podłoże było nieustannie mokre. Zanim nawodnimy ponownie strelicję królewską, wcześniej ziemia powinna przeschnąć. W tym czasie pamiętamy także o częstym zraszaniu liści. Podlewanie w okresie jesienno-zimowym powinno być nieco rzadsze, dzięki temu nasz kwiat może odpocząć przed kolejnym sezonem wegetacyjnym.

Roślina doniczkowa powinna być też systematycznie zasilana odpowiednimi nawozami. Do tego celu sprawdzą się doskonale preparaty o niewielkiej ilości azotu. W innym przypadku strelicja królewska kwitnie znacznie słabiej. Nasz okaz powinniśmy również co kilka lat przesadzać do większej donicy. Jednak taki zabieg na pewno powinniśmy wykonać wtedy, gdy roślina nie kwitnie.

Strelicja królewska - cena

Strelicja królewska przepięknie kwitnie, dlatego też jesteśmy z pewnością zainteresowani zakupem takiej rośliny. Warto dowiedzieć się, jakie koszty będziemy musieli ponieść w związku z zakupem dorosłej sadzonki, czy też nasion. Wtedy będziemy wiedzieli, co jest dla nas bardziej opłacalne, szczególnie jeżeli porównamy ceny strelicji królewskiej z cenami innych roślin ozdobnych.

Ceny strelicji królewskiej, a także innych roślin ozdobnych

Nazwa rośliny

Cena

Strelicja królewska, nasiona 5 szt.

4,85 zł

Strelicja królewska, nasiona 10 szt.

13,80 zł

Strelicja królewska, sadzonka

42,97 zł

Strelicja królewska, 30 cm

41,99 zł

Stefanotis bukietowy, 45 cm

59,99 zł

Stefanotis bukietowy Alpine

49,00 zł

Stefanotis bukietowy 3-4 pędy

9,99 zł

Stefanotis bukietowy, 7-8 kwiatów

46,99 zł

Kocimiętka Faassena, nasiona

6,00 zł

Kocimiętka Faassena rozsada

9,99 zł

Kocimiętka Faassena, sadzonka w doniczce

8,90 zł

Kocimiętka Faassena, Walker’s Low

8,99 zł

Strelicja królewska - rozmnażanie

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj rozmnażania się zdecydujemy, musimy pamiętać, iż jest to proces niezwykle czasochłonny. Dlatego już na samym początku powinniśmy bardzo mocno uzbroić się w cierpliwość. Pierwszym ze sposobów, który daje najszybsze rezultaty, jest podział sadzonek z kłączy i pędów. Takie rozmnażanie pozwala nam pozyskanie nowych sadzonek, które będą kwitły w kolejnym sezonie.

Strelicja japońska i jej pielęgnacja, a także sadzenie oraz uprawa krok po kroku
Strelicja królewska, czyli rajski ptak i piękna roślina oraz jej wymagania oraz podlewanie i uprawa

Innym sposobem rozmnażania jest pozyskiwanie nasion z owoców strelicji królewskiej. Ta metoda jest nie tylko dla bardzo cierpliwych hodowców, ale również nie gwarantuje powodzenia. Po pobraniu nasion należy je namoczyć, po czym umieszczamy je we wcześniej przygotowanym podłożu. Następnym etapem jest systematyczne podlewanie rośliny. Sadzonka powinna dość szybko się rozwinąć, jednak na kwitnienie będziemy musieli poczekać nawet do kilku lat. Mając na uwadze takie porady, będzie nam łatwiej uzyskać informację o tym, jak rozmnożyć dracenę lub inne rośliny doniczkowe. Sprawdź także ten artykuł: Difenbachia krok po kroku - uprawa, pielęgnacja, kwitnienie.

Strelicja królewska a szkodniki i choroby

Nieodpowiednie warunki mogą przyczynić się do tego, iż nasz kwiat zostanie bardzo szybko zaatakowany przez szkodniki. Warto oczywiście dokładnie obejrzeć sadzonkę jeszcze przed jej ostatecznym zakupem. Ponieważ w niektórych przypadkach szkodniki już znajdują się na roślinie, zatem przynosimy strelicję królewską z nieproszonymi gośćmi. Do najczęściej występujących szkodników zaliczają się przędziorki, wełnowce, a także mszyce. Zbyt silna inwazja może doprowadzić do tego, że będziemy musieli pozbyć się sadzonki, by nie doszło do ekspansji szkodników na inne rośliny w naszym mieszkaniu.

Oczywiście strelicja królewska jest również narażona na choroby grzybowe, które rozwijają się w przypadku zbyt dużej wilgoci. Taką najczęściej występującą chorobą jest fytoftoroza strelicji, która objawia się żółknącymi liśćmi. Aby uratować sadzonkę, należy zastosować silny preparat grzybobójczy, a także usunąć wszystkie zainfekowane części rośliny. Najlepszym sposobem na uniknięcie chorób grzybowych jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności gleby i powietrza. Jeżeli jednak będzie zbyt sucho, zobaczymy, iż liście strelicji królewskiej zaczynają się zwijać.

ikona podziel się Przekaż dalej