Stromanthe Triostar - charakterystyka

Sam rodzaj Stromante zalicza się do rodziny marantowatych, w skład której wchodzi ok. 20 gatunków. W warunkach naturalnych te rośliny są spotykane przede wszystkim na terenie Ameryki Południowej oraz Ameryki Środkowej. Zasiedlają one szczególnie lasy deszczowe. W zależności od gatunku rośliny dorastają nawet do 3 metrów wysokości. Ich największą ozdobą są liście, które wyrastają najczęściej naprzemiennie. W okresie kwitnienia pojawiają się iście egzotycznie wyglądające kwiaty, wyróżniające się jaskrawymi kolorami.

Odmiana Stromanthe sanguinea Triostrar dorasta do ok. 80 cm wysokości. Jednocześnie ma dość szeroki pokrój. Liście, które są dość podłużne o nieco eliptycznym pokroju, wyróżniają się odcieniem ciemnej zieleni. Wierzchnia strona liści pokryta jest kremowymi przebarwieniami. Natomiast od spodu liście są zabarwione na bordowo.

Stromante - gatunki oraz odmiany

Już wiemy, że wymienić możemy dość satysfakcjonującą liczbę gatunków zaliczających się do rodzaju Stromante. Jednak tylko dwa z nich są przeznaczone do uprawy domowej. Do nich zalicza się Stromanthe sanguinea, która właśnie obejmuje odmianę Triostar, a także gatunek o nazwie Stromanthe amabilis. Warto mieć na uwadze, iż każda odmiana cechuje się nieco innym wybarwieniem liści.

Wśród popularnych odmian Stromante, które oprócz okazu Tricolor zasługują na uwagę, wyróżnia się takie kwiaty doniczkowe:


  • Stromante sanguinea Magic Star - jest to roślina dorastająca maksymalnie do 40 cm wysokości. Jednocześnie uprawa tej odmiany będzie cieszyła nas zielonymi liśćmi z kremowymi przebarwieniami. Natomiast spody są wyraźnie czerwone, co nadaje jeszcze większej atrakcyjności.
  • Stromante sanguinea Stripe Star - jest rośliną, która wyróżnia się ciemnozielonymi liśćmi. Natomiast przez środek przebiega wyraźnie zaznaczony nerw o jaśniejszym zabarwieniu.
  • Stromanthe sanguinea Multicolor - jest to idealny okaz dla kogoś, kto nie lubi nudy. Liście pokryte są przebarwieniami w różnych odcieniach zieleni, a także bieli i kremowego koloru.

Ceny Stromanthe

Jeżeli Stromante jest rośliną, której uprawa bardzo Cię zaciekawiła, to z pewnością będziesz chciał wiedzieć, ile kosztują poszczególne sadzonki. Wtedy też będzie Ci łatwiej ocenić, czy jest to droga sadzonka, czy też możesz zakupić z powodzeniem jej różne odmiany w atrakcyjnych cenach. Dla porównania w zestawieniu znajdują się również ceny innych roślin ozdobnych.

Ceny Stromanthe Triostar, a także pozostałych gatunków ozdobnych uprawianych w mieszkaniu

Nazwa gatunku lub odmiany

Cena

Stromante sanguinea Magic Star 30 cm

39,00 zł

Stromanthe sanguinea Triostar 70 cm

129,00 zł

Stromanthe Triostar, nieduża sadzonka

29,00 zł

Peperomia Watermelon

40,00 zł

Peperomia Watermelon, peperomia arbuzowa

59,90 zł

Peperomia Watermelon Argyreia, rozmiar M

38,00 zł

Peperomia Watermelon, srebrzysta

17,99 zł

Peperomia Watermelon (argyreia)

45,00 zł

Karagana syberyjska komplet 50 sadzonek

70,00 zł

Karagana syberyjska, 1 szt.

1,40 zł

Karagana syberyjska (Caragana arborescens)

22,00 zł

Karagana syberyjska (Caragana)

15,00 zł

Karagana syberyjska na żywopłot

2,85 zł

Przywrotnik miękki (Alchemilla mollis)

5,00 zł

Przywrotnik, sadzonka

4,34 zł

Przywrotnik miękki Senior

7,40 zł

Przywrotnik miękki (ostroklapowy), duże sadzonki

16,99 zł

Przywrotnik, sadzonka

8,10 zł

Uprawa Stromanthe Triostar

Stromante jest rośliną, której uprawa nie powinna stanowić większych problemów, jednak należy pamiętać o konkretnych wymaganiach tego gatunku. Do nich zalicza się odpowiednie stanowisko. Roślina najlepiej będzie rosła na stanowisku słonecznym, które nie będzie wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Ważne jest oczywiście to, by sadzonka nie była postawiona również w zbyt ciemnym miejscu, ponieważ w ten sposób liście nie będą się tak pięknie wybarwiać.

Kwiat Stromanthe Triostar w doniczce, a także sadzenie, wymagania, pochodzenie oraz opis gatunku
Stromanthe Triostar oraz jego opis, pochodzenie, sadzenie i wymagania

Wybierając konkretne stanowisko, powinniśmy jeszcze koniecznie pamiętać o tym, aby stromante nie stawiać w przeciągu. Roślina jest niezwykle wrażliwa na podmuchy wiatru oraz nagłe zmiany temperatury. Ziemia do uprawy Stromanthe powinna być żyzna, a także przepuszczalna. Dobrze jest, aby ziemia wyróżniała się lekko kwaśnym odczynem. Ponadto dobrze jest podłoże wymieszać z piaskiem oraz torfem. Najlepiej do uprawy tej rośliny sprawdzi się ziemia dedykowana palmom. Ale może to być również ziemia uniwersalna przeznaczona do roślin zielonych. Sprawdź także ten artykuł: Syngonium - charakterystyka, odmiany, wymagania, pielęgnacja.

Jak dbać o Stromante?

Gdy już zdecydujemy się na uprawę Stromante, na pewno będziemy chcieli się dowiedzieć, jak dbać o roślinę, aby cieszyć się jej jak najlepszą kondycją. Okazuje się, że sadzonka będzie najlepiej czuła się w otoczeniu, w którym będą panować warunki podobne do tych, do których przywykła. Dlatego powinniśmy zadbać o wyższą wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Ponadto temperatura w ciągu sezonu letniego nie powinna spadać poniżej 22 stopni Celsjusza.

Ziemia powinna być podlewana dość intensywnie. Należy zauważyć, że w czasie upałów, nasza roślina będzie wymagać zdecydowanie intensywniejszego nawodnienia. Stromante jest rośliną, która potrzebuje bardzo dużo składników pokarmowych, które potrzebne są do jej prawidłowego wzrostu. Wtedy zastanawiając się, jak dbać o naszą sadzonkę, nie powinniśmy pod żadnym pozorem zapominać o regularnym jej nawożeniu. Najlepiej w tym celu wykorzystać uniwersalne preparaty przeznaczone do roślin doniczkowych.

Stromanthe Tiostar - choroby i szkodniki

Wiedząc już, jak dbać o Stromanthe Triostar, a także spełniając wszystkie wymagania rośliny, powinniśmy cieszyć się jej doskonałą kondycją. Jednak nie zapominajmy, iż czasami roślina może zapadać na pewne choroby, a także być atakowana przez niektóre szkodniki. Najczęściej sadzonka może być zajęta przez choroby grzybowe. Patogeny grzybowe zaczynają pojawiać się w momencie, gdy ziemia będzie zbyt mokra, lub też wilgotność powietrza będzie zbyt wysoka.

Jeżeli chodzi o inne choroby i szkodniki, to roślina może zostać zaatakowana przez mszyce, a także przędziorka. Mszyce, jeżeli nie ma ich zbyt dużo, mogą zostać wyeliminowane domowymi sposobami. W tym celu doskonale sprawdza się roztwór wody z octem lub sodą oczyszczoną. Przy większej inwazji należy zastosować gotowe preparaty. Inwazja przędziorka najczęściej pojawia się w momencie, kiedy roślina będzie wystawiona na zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury. Z takim szkodnikiem również powinniśmy rozprawić się poprzez gotowe opryski.

Czasami stramante może zostać zaatakowane przez choroby, które wynikają z nieprawidłowej pielęgnacji. W przypadku, gdy liście będą się zwijać w rurkę, wtedy będziemy mieli pierwszy objaw tego, iż roślina jest stanowczo za słabo podlewana. Natomiast jeżeli liście nie będą się ładnie przebarwiać, wtedy możemy sprawdzić, czy ona ma wystarczająco dużo światła.

ikona podziel się Przekaż dalej