Syngonium - charakterystyka, odmiany, wymagania, pielęgnacja
Syngonium, inaczej zroślicha, to roślina idealna dla początkujących ogrodników. Ta dekoracyjna doniczkowa piękność wyróżnia się ciekawymi liśćmi. Jeśli lubisz nietypowe kwiaty, zwróć uwagę na jej odmiany, które mają najróżniejsze kolory. Dowiedz się, jak uprawiać syngonium!
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Syngonium – piękny kwiat o małych wymaganiach
Trudno powiedzieć, dlaczego tak piękny kwiat w Polsce występuje pod mało wdzięczną nazwą zroślicha. Obecnie jest ona raczej w odwodzie i częściej stosuje się łacińską nazwę syngonium. Jest to bardzo ciekawe pnącze. W warunkach naturalnych osiąga nawet do 20 metrów, ale w uprawie nie przekracza 1,5 m długości. Jego elementem dekoracyjnym są liście.
Kształt liści syngonium jest uzależniony od kilku czynników. Po pierwsze może zależeć od odmiany. Zazwyczaj jednak młode liście mają owalny lub sercowaty kształt. Starsze przybierają postać charakterystycznej strzałki, ostro zakończonej i smukłej. Mają zielony kolor, ale ostatnio na rynku pojawiło się mnóstwo bardzo ciekawych odmian, ozdobionych nietypowymi cieniowaniami, oryginalnym deseniem czy wyraźną, kolorową siatką nerwów. Młode egzemplarze wyglądają trochę jak epipremnum pinnatum.
Synogium jako roślina uprawna jest znane od wielu lat. W naturze możemy spotkać je na Wyspach Wielkanocnych, w Australii, Ameryce Południowej i Afryce. W Europie jest traktowane jako ciekawa roślina doniczkowa. W Ameryce Południowej uważa się, że zroślicha ma właściwości lecznicze. Podobno łagodzi ból zęba i świąd wywołany ukąszeniem mrówek. Jednak warto wiedzieć, że kolorowe odmiany rośliny mogą być trujące i wywołują silne reakcje. W doniczkach warto uprawiać ten kwiat jednak nie tylko ze względu na walory dekoracyjne. Synogium ma właściwości oczyszczające powietrze z trujących związków chemicznych. Na dodatek produkuje bardzo dużo tlenu. Te właściwości sprawiają, że świetnie sprawdzi się w pokoju astmatyka lub w sypialni.
Syngonium i jego odmiany
Syngonium, inaczej zroślicha, cieszy się stosunkowo dużym powodzeniem w uprawie w domach. Podstawowy gatunek o zielonych liściach nie jest może szczególnie popularny, jednak już odmiany są naprawdę często kupowane. Wszystko dlatego, że mają bardzo ciekawe i bardzo oryginalne kolory i kształty liści. Dzięki temu syngonium pięknie komponuje się w zestawieniu z innymi roślinami doniczkowymi, jak monstera, skrzydłokwiat czy Epipremnum pinnatum.
Odmiany, które szczególnie zasługują na uwagę:
- ‘White Butterfly’ – cechą charakterystyczną tej odmiany są jasne nerwy, które pojawiają się na jasnozielonych, dużych liściach. Na późniejszym etapie liście stają się bardziej srebrzyste.
- ‘Albo Variegata’ – dekoracyjną cechą są białe lub kremowe przebarwienia, dość duże na powierzchni całych liści.
- ‘Panda’ – nazwa tej odmiany wynika z nieregularnych, białych cętek na ciemnozielonym tle.
- ‘Maria’ – odmiana o błyszczących liściach w kolorze brązowo-brunatnym lub czerwono-brązowym.
- ‘Pixie’ – to ciekawa odmiana doniczkowa o niskim pokroju z dużym, kremowym przebarwieniem w centralnej części liścia.
- ‘Neon Robusta’ – liście tej odmiany są intensywnie różowo-łososiowe, bardzo dekoracyjne.
- ‘Berry Allusion’ – odmiana o zielonożółtych liściach ozdobionych różową siatką nerwów.
- ‘Gold Allusion’ – podobna do wcześniejszej odmiany, ma złocistą siatkę unerwienia.
- ‘Frosted Heart’ – nietypowa, ale bardzo ciekawa odmiana o zielonym kolorze, które liście w kształcie serca mają delikatnie rozmyte, znacznie jaśniejsze, prawie białe obwódki na brzegach. Blaszka liściowa jest matowa, wygląda, jakby była oszroniona.
- ‘Emerald gem’ – odmiana kolekcjonerska, w której jedna część wydłużonego liścia jest w białym kolorze. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł: 10 najpiękniejszych roślin wieloletnich do ogrodu i na działkę – oto nasze typy.
Uprawa syngonium krok po kroku: wymagania
Pochodzenie synogium może być trochę mylące. Chociaż ten kwiat pochodzi z tropików, nie oznacza to, że kocha słońce. Wręcz przeciwnie. Zroślicha preferuje jasne stanowisko, jednak nie znosi bezpośredniego promieniowania słonecznego. W pełnym słońcu pielęgnacja jest bardziej wymagająca, a roślina może dostać poparzeń na liściach. Z drugiej strony niedobór światła sprawia, że piękne liście nie wybarwiają się już tak intensywnie. Dlatego uprawa może być nieco kłopotliwa – trzeba znaleźć idealne miejsce dla rośliny.
Zroślicha poza tym nie sprawia większych problemów. Uprawa uda się, jeśli tylko wybierzesz do niej odpowiednie podłoże. Lubi lekko kwaśną ziemię. Gleba powinna być mieszanką ziemi doniczkowej z grubym perlitem lub piaskiem. Tak rozluźniona ziemia jest bardziej przewiewna i nie zatrzymuje wody. A to bardzo ważne w uprawie synogium, dlatego warto pamiętać także o warstwie drenażu na dnie doniczki.
Zroślicha – przesadzanie i doniczka dla synogium
Kwiat nie potrzebuje dużego pojemnika. W zasadzie jeśli ma ciasno w korzeniach, idzie bardziej w liście, co najbardziej cenią jego hodowcy. Jednak co jakiś czas trzeba przeprowadzić przesadzanie rośliny. Jest to konieczne, jeśli korzenie zaczną wychodzić poza obręb doniczki. Wtedy należy wybrać pojemnik większy o jeden rozmiar.
Ten kwiat doniczkowy lubi, jeśli za każdym razem zmienimy mu glebę na świeżą. Warto także zdjąć nieco starej ziemi z bryły korzeniowej – dzięki temu roślina będzie miała lepszy dostęp do składników odżywczych. Przesadzanie, jak większość zabiegów pielęgnacyjnych, przeprowadza się wiosną.
Pielęgnacja syngonium w doniczce: podlewanie i nawożenie
Pielęgnacja synogium skupia się przede wszystkim na podlewaniu. Roślina bardzo lubi wodę, zarówno podlewanie, jak i nawilżanie rozpylaczem. Zwłaszcza w sezonie grzewczym to ostatnie jest bardzo ważne. Można korzystać z nawilżacza powietrza lub po prostu ustawić doniczkę na podstawce wypełnionej keramzytem i wodą. Dzięki temu woda paruje i roślina może ją sobie pobierać przez liście. Pielęgnacja zroślichy wymaga także regularnego spryskiwania, najlepiej miękką, odstaną lub przegotowaną wodą. Zmiękczenie wody zapobiegnie powstawaniu na liściach brzydkich plamek. Co ciekawe, synogium nadaje się do uprawy hydroponicznej.
Podlewanie przeprowadza się mniej więcej dwa razy w tygodniu. Podlewa się ją dość obficie, by ziemia w doniczce była stale wilgotna. Jednak nadmiar wody z podstawki (po około 20-30 minutach od podlania) należy wylać, by roślinie nie gniły korzenie.
Ta roślina doniczkowa ma pięknie wybarwione i dość duże liście. Ich utrzymanie wymaga niestety dość dużej dawki składników odżywczych. W sezonie od marca do września synogium zasila się nawozem mineralnym. Wystarczy zastosować uniwersalny nawóz mineralny do roślin doniczkowych. Zroślicha wymaga nawożenia małymi dawkami co 2-3 tygodnie. Możesz spróbować także użyć nawozu długodziałającego, na przykład w formie aplikatora lub pałeczki nawozowej. Zimą roślina musi mieć temperaturę wyższą niż 15 stopni Celsjusza.
Rozmnażanie syngonium w warunkach domowych
Rozmnażanie syngonium jest stosunkowo proste. Zabieg polega na pobraniu sadzonek pędowych, czyli fragmentów pędów, które mają korzonki powietrzne. Pnącze wypuszcza ich bardzo wiele, dzięki czemu łatwo znaleźć kilka takich pędów. Pobiera się je wiosną, najlepiej po kilka na raz. Początkowo ukorzenia się je w wodzie, a już po paru tygodniach można przesadzić do wilgotnego podłoża. Warto wsadzić do jednej doniczki kilka sadzonek na raz, ponieważ syngonium na początku jest dość rzadkie, a dzięki temu będziemy mogli cieszyć się pięknym, gęstym pokrojem przez dłuższy czas.
Rozmnażanie rośliny robi się nie tylko wtedy, kiedy chcesz uzyskać nową sadzonkę. Zroślicha jest długowieczna, ale przychodzi taki moment, że w mieszkaniu traci na urodzie i gęstości. To dobra chwila na podzielenie jej pędów i ukorzenienie ich. Dzięki temu za krótki czas znów będziesz mieć gęstą roślinę. To najlepszy sposób na odmłodzenie syngonium. Możesz także spróbować je przyciąć, ale ten zabieg daje o wiele mniej zadowalające rezultaty.