Trzykrotka Nanouk - charakterystyka

Trzykrotka Nanouk (Tradescantia) jest byliną zaliczającą się do rodziny komelinowatych. W warunkach naturalnych roślinę możemy spotkać głównie na terenie Ameryki Południowej. Jednak ze względu na swoje walory dekoracyjne, roślina zyskała popularność w wielu częściach świata, jako kwiat ozdobny. Roślina dorasta maksymalnie do 30 cm wysokości. Przy czym zachowuje ona dość szeroki pokrój, osiągając tym samym aż 50 cm średnicy.

Cechą charakterystyczną tej odmiany trzykrotki, jest przede wszystkim niezwykle dekoracyjne wybarwienie liści. Przybierają one przede wszystkim eliptyczny kształt. Ich wierzchnia strona wyróżnia się różowo-zielone paski. Natomiast spodnia część liści jest różowa. Przez co roślina rzeczywiście prezentuje się w sposób niezwykle dekoracyjny. Dorosłe sadzonki przybierają następnie zwisający pokrój. Okres kwitnienia przypada od późnej zimy, aż do wiosny. W tym czasie na pędach wyrastają drobne kwiaty o różowym lub białym zabarwieniu.

Odmiany trzykrotki

Tradescantia jest coraz popularniejszą rośliną, którą najczęściej uprawiamy w domu lub na balkonie. Dlatego możemy zaobserwować, jak pojawiają się coraz nowsze odmiany. Różnią się one przede wszystkim kolorem liści, pokrojem, a także maksymalną wysokością. Ponadto niektóre z odmian wyróżniają się dość intensywnym, a nawet dekoracyjnym kwitnieniem, a inne znowu raczej mają bardzo niepozorne kwiaty. Jednak wszystkie odmiany cechują się takimi samymi wymaganiami uprawowymi.

Wśród popularnych odmian trzykrotki wymienić możemy takie okazy jak:

  • Trzykrotka Tricolor - jest to jedna z najpopularniejszych odmian, która osiąga do 30 cm wysokości, a pędy rośliny osiągają długość do 100 cm. Cechą charakterystyczną tej odmiany są liście zabarwione na różowe, kremowe i zielone paski.
  • Trzykrotka purpurowa Purple Passion - wybierając rośliny zwisające do ogrodu lub do mieszkania odmiana ta spełni Twoje oczekiwania. Wyróżnia się purpurowymi liśćmi, które przełamane są zielonkawymi pasami. Natomiast spody liści cechują się jaskrawo fioletowym kolorem.
  • Trzykrotka purpurowa Purple Heart - kolejna odmiana, która wyróżnia się purpurowym zabarwieniem liści. Roślina dorasta maksymalnie do 30-40 cm wysokości.
  • Trzykrotka Quicksilver - jest odmianą, której liście wyróżniają się zielonym zabarwieniem z biało-kremowymi, cienkimi paskami. Ciekawostką jest to, iż na pędach mogą pojawiać się kwiaty przez cały rok.
  • Tradescantia Sweetness - wyjątkowa odmiana, której liście zabarwione są na jaskrawo fioletowe, kremowe, a także zielone paski. Dlatego swoim wyglądem najbardziej zbliżona jest do trzykrotki Nanouk.

Trzykrotka Nanouk - ceny

Decydując się na rośliny zwisające do ogrodu, na balkon lub też do mieszkania, trzykrotka Nanouk jest jednym z najlepszych przykładów takiego okazu. Dlatego na pewno będziemy chcieli się dowiedzieć również, w jakiej cenie jest dostępna ta roślina. W zestawieniu znajdują się także inne rośliny, które wyróżniają się walorami ozdobnymi.

Ceny trzykrotki Nanouk, a także innych roślin ozdobnych

Nazwa gatunku lub odmiany

Cena

Trzykrotka Nanouk

19,99 zł

Trzykrotka Nanouk 6 cm

8,00 zł

Trzykrotka Nanouk

11,50 zł

Trzykrotka purpurowa Tradescantia Pink Joy

13,99 zł

Tradescantia Brightness

29,99 zł

Trzykrotka purpurowa Paars Joy

13,99 zł

Trzykrotka purpurowa Purple Heart

15,99 zł

Laurowiśnia wschodnia

8,00 zł

Laurowiśnia Wschodnia Otto Luyken

2,50 zł

Laurowiśnia wschodnia, sadzonka C2

13,95 zł

Laurowiśnia wschodnia Rotundifolia, duże sadzonki

19,50 zł

Laurowiśnia wschodnia, sadzonka 150-190 cm

199,00 zł

Begonia wyniosła

29,99 zł

Pelargonia bluszczolistna mix

3,88 zł

Tradescantia Nanouk - uprawa

Uprawa trzykrotki Nanouk jest bardzo wdzięcznym zajęciem, ponieważ mamy do czynienia z rośliną mało wymagającą, która jednocześnie wykazuje się wyjątkowymi walorami dekoracyjnymi. Najlepiej, aby tradescantia znajdowała się w stanowisku słonecznym lub ewentualnie lekko półcienistym. Należy pamiętać, że im więcej promieni słonecznych będzie docierało do rośliny, tym intensywniejszym wybarwieniem będzie się wyróżniać.

Podłoże powinno być średnio żyzne, a także przepuszczalne. Najlepiej sprawdzi się uprawa na ziemi uniwersalnej dedykowanej roślinom doniczkowym. Podłoże może wyróżniać się odczynem lekko kwaśnym lub kwaśnym. Trzykrotka Nanouk najczęściej uprawiana jest jako roślina domowa, ze względu na swoją wysoką wrażliwość na ujemne temperatury. Jednak z drugiej strony w sezonie wiosenno-letnim z powodzeniem możemy ją uprawiać na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. Sprawdź także ten artykuł: Trzykrotka wirginijska - uprawa, zastosowanie, nawożenie, przesadzanie.

Jak wygląda pielęgnacja trzykrotki?

Zarówno uprawa, jak i również pielęgnacja trzykrotki Nanouk nie powinna stanowić dla nas większego problemu. W związku z tym właśnie możemy przekonać się, że nawet niedoświadczeni hodowcy kwiatów z powodzeniem poradzą sobie z tą rośliną. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Najlepiej wodę uzupełniać na spodku, wtedy unikniemy ewentualnego przelewania rośliny. Niestety jeżeli będziemy zbyt intensywnie podlewać roślinę lub ją zraszać, to możemy doprowadzić do szybkiego rozwoju choroby grzybowej.

Trzykrotka Nanouk powinna być regularnie nawożona. Taka pielęgnacja odbywa się przez cały okres wegetacyjny. Doskonale sprawdzi się nawóz uniwersalny lub biohumus. Takimi preparatami zasilamy roślinę mniej więcej co 2 tygodnie. Ważne jest to, aby pamiętać o wcześniejszym rozcieńczeniu nawozów. Pielęgnacja trzykrotki obejmuje także przycinanie. W ten sposób roślina jeszcze lepiej nam się zagęści.

Trzykrotka Nanouk - rozmnażanie

Rozmnażanie trzykrotki Nanouk z pewnością nie będzie stanowić dla nas większego problemu. Najłatwiej jest rozplenić sadzonkę przy pomocy pędów. Takie szczepki pobieramy wczesnym lub późnym latem. Pędy przycinamy na odcinki kilkucentymetrowe, a następnie pozbywamy się dolnych liści. Rozmnażanie następnie powinno objąć zanurzenie sadzonek w wodzie, do momentu aż wypuszczą one korzenie. Jednak nie jest to konieczne, ponieważ rośliny doskonale ukorzeniają się już w ziemi.

Jak widzimy, rozmnażanie trzykrotki jest bardzo łatwe, więc na pewno poradzą sobie z tym nawet osoby, które nie mają wystarczającego doświadczenia. Możliwe jest także rozmnażanie trzykrotki z nasion. Jednak w tym celu najlepiej sprawdzą się zakupione nasiona, które wysiejemy bezpośrednio do donicy z ziemią.

Rośliny zwisające do ogrodu

Trzykrotka nie jest jedyną rośliną, która wyróżnia się zwisającym pokrojem. Jeżeli interesują nas również inne rośliny zwisające do ogrodu lub na balkon, to koniecznie trzeba wspomnieć o pelargoniach kaskadowych, surfiniach, werbenach, scewolach, winobluszczu pięciolistkowym, czy też lobeliach zwisających. Dobrze jest sprawdzić, które gatunki można z sobą łączyć ze względu na podobne wymagania uprawowe.

ikona podziel się Przekaż dalej