Uprawa dalii w doniczkach - w domu i na balkonie - uprawa, podlewanie, pielęgnacja
Dalia doniczkowa, tak samo, jak i skrzydłokwiat, anturium, gazania, guzmania czy kliwia pomarańczowa, to roślina, której uprawa na balkonie i w domu na parapecie jest bardzo popularna. Jednak zanim w naszym domu pojawi się dalia w doniczce, powinniśmy dowiedzieć się, jak przebiega uprawa, pielęgnacja i podlewanie dalii. Zobaczmy więc, jak powinniśmy uprawiać dalie w donicach.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dalia ogrodowa - charakterystyka rośliny
Dalia ogrodowa - Dahlia, znana jest również jako georginia, wielgoń, wielgonia, giergonia i giergona. Dalia to rodzaj roślin nasiennych, który zalicza się do rodziny astrowatych - Asteraceae. Naturalnym środowiskiem dalii jest Ameryka Środkowa i to właśnie tam pojawia się ona dziko rosnąca. Natomiast w naszym kraju spotykana jest jedynie dalia w donicach lub w ogrodach.
Do samego rodzaju dalia - Dahlia, zalicza się aż 15 gatunków roślin, między innymi dalia ogrodowa - Dahlia x cultorum i dalia kaktusowa - Dahlia cactus. Wiele gatunków georginii uprawia się jako rośliny ozdobne tak jak i skrzydłokwiaty - Spathiphyllum, czy anturium - Anthurium.
Warto wiedzieć, że zarówno dalia ogrodowa, jak i dalia kaktusowa i inne gatunki z tego rodzaju, to byliny, których organem podziemnym są bulwy. Pamiętajmy, że w zależności od odmiany mogą one dorastać do około 35-200 cm, ponieważ w sprzedaży dostępne są odmiany wysokie i niskie.
Najbardziej ozdobną częścią rośliny są jej kwiaty. Kwiaty dalii doniczkowych mogą wybarwiać się na różne kolory, a właściwie możemy je zakupić w niemalże całej gamie kolorystycznej. Ich kwiaty są duże i mogą dorastać nawet do 25 cm średnicy. Pojawiają się one późnym latem i jesienią. Jeśli szukasz inspiracji i porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach domowych.
Dalia w doniczce - jak wygląda jej uprawa
Jeśli chcemy, by dalia w doniczce rozwijała się prawidłowo, powinniśmy wiedzieć, jakie ma ona wymagania dotyczące stanowiska, podłoża, uprawy i pielęgnacji. To samo tyczy się, gdy w naszym domu, na balkonie lub w ogrodzie mają pojawić się inne rośliny, między innymi skrzydłokwiat, anturium, róże, czy inne.
Zacznijmy więc od tego, że georginia, bez różnicy, czy zdecydujemy się na dalię kaktusową - Dahlia cactus czy też dalię ogrodową - Dahlia x cultorum, najlepiej radzi sobie na stanowiskach słonecznych. Natomiast warto wspomnieć o tym, że latem powinniśmy uważać na zbyt ostre i bezpośrednie promienie słoneczne, które mogą poparzyć roślinę.
Kolejnym ważnym elementem jest to, w jakiej glebie będą rosły dalie w donicach. Otóż dalia w doniczce, jak i w ogrodzie, powinna być uprawiana w żyznej i przepuszczalnej glebie. Doskonałym wyborem będzie więc zastosowanie uniwersalnej ziemi przeznaczonej dla roślin kwitnących. Nie zapominajmy również o tym, że dla dalii najlepsze będą wilgotne, ale nie mokre gleby.
Jeśli chcemy, by na balkonach lub w ogrodach, pojawiła się większa liczba dalii, z powodzeniem możemy je samodzielnie rozmnożyć. Dalie to rośliny, których rozmnażanie przeprowadza się na dwa sposoby, mianowicie przez sadzonkowanie oraz przez podział roślin. Tutaj musimy wiedzieć, że możemy je także wyhodować tradycyjnie poprzez wysiew nasion w kwietniu.
Dalia doniczkowa - pielęgnacja i podlewanie dalii
Bardzo istotną kwestią, która dotyczy uprawy roślin, jest to, w jaki sposób podejdziemy do pielęgnowania i podlewania dalii. Nie ma tu różnicy, czy w naszym domu pojawiły się odmiany wysokie dalii, czy też odmiany niskie. Musimy pamiętać, że na prawidłowy rozwój rośliny wpływ ma odpowiednio dobrane podłoże, stanowisko, dobrze przeprowadzona uprawa, podlewanie, nawożenie oraz inne zabiegi pielęgnacyjne. Zobaczmy więc, jak powinna przebiegać pielęgnacja dalii.
Niesamowicie istotnym elementem, bez którego wyhodowanie dalii jest niemożliwe, jest jej podlewanie. Podlewanie dalii powinno być obfite, zwłaszcza w momencie, kiedy te rośliny doniczkowe kwitną, czyli w okresie od sierpnia do września. Wtedy właśnie powinno się je podlewać codziennie lub co drugi dzień. Nie zapominajmy również o nawożeniu rośliny, do którego warto wykorzystywać płynne nawozy do roślin kwitnących.
Dalia doniczkowa to roślina, która charakteryzuje się wysoką łodygą i dużym kwiatem, który osadzony jest na jej szczycie. Właśnie dlatego bardzo często może dochodzić do przekrzywiania się lub łamania całej łodygi. Dlatego konieczne może okazać się zastosowanie podpór, szczególnie przy odmianach wysokich, których łodyga jest znacznie wyższa niż przy odmianach niskich. Ważne dla rośliny może okazać się również uszczykiwanie bocznych pączków i zostawianie tylko jednego, dzięki czemu uzyskamy dużo większe kwiatostany.
Jak można zauważyć, dalia ogrodowa i inne jej gatunki, nie są trudnymi w uprawie roślinami. Nie stwarzają one także dodatkowych problemów, z którymi później będziemy musieli walczyć. Co więcej, ich ogromnym atutem jest to, że są dość odporne na różnego rodzaju choroby. Dlatego właśnie, jeśli poszukujemy idealnych roślin ozdobnych do swojego domu, na parapety, na balkony, czy też do ogrodu, warto zwrócić uwagę na te rośliny.