Zielistka Sternberga - charakterystyka

Jak wygląda zielistka Sternberga?

Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) jest wieloletnią rośliną zaliczającą się do rodziny szparagowatych. W warunkach naturalnych można spotkać ją na terenie Afryki Południowej. Jednak w wielu pozostałych miejscach na świecie przyjęła się jako roślina ozdobna uprawiana w mieszkaniach. Ten zielony kwiat dorasta do ok. 50 cm długości, przy czym posiada pokrój o niemalże takiej samej średnicy.

Jego największą ozdobą są zielone liście, które dekorowane są białymi paskami przebiegającymi przez ich środki. W uprawie domowej rzadko możemy doczekać się kwiatów. W warunkach naturalnych kwitnienie jest niepozorne. Ponieważ pojawiają się w tym czasie białe kwiaty składające się z 6 płatków.

Popularne odmiany

Jeżeli interesuje nas uprawa zielistki Sternberga, to możemy mieć wpływ na wygląd rośliny, wybierając odpowiednią odmianę. Poszczególne okazy różnią się między sobą głównie charakterystycznym wybarwieniem, szerokością oraz długością liści. Natomiast każda z tych odmian wyróżnia się bardzo zbliżonym pokrojem. W ten sposób od razu wiemy, iż mamy do czynienia z zielistką.

Wśród popularnych odmian zielistek Sternberga wymienić możemy takie okazy jak:

  • Zielistka Sternberga ‘Ocean’ - kwiat dorasta do ok. 30 cm wysokości. Cechą charakterystyczną odmiany są zielone liście z kremowymi marginesami.
  • Zielistka Sternberga ‘Atlantic’ - liście tej odmiany osiągają długość do 50 cm. Ponadto na wąskich liściach zaznaczony jest dość szeroki kremowo-biały pasek przechodzący przez ich środek.
  • Zielistka Sternberga ‘Green Bonnie’ - odmiana wyróżnia się długimi liśćmi, które są nieco poskręcane. Jednocześnie są zielone z lekko zaznaczonym środkowym nerwem o żółtawym wybarwieniu.
  • Zielistka Sternberga ‘Bonnie’ - jest to jedna z nowszych odmian zielistki, która wyróżnia się poskręcanymi liśćmi o jasnozielonym zabarwieniu. Przez ich środek przechodzą jasnokremowo oraz żółte paski, które są niezwykle dekoracyjne dla tej rośliny.
  • Zielistka Sternberga ‘Lemon’ - mimo nazwy, roślina posiada niemalże gładkie liście, które są nieco sztywniejsze w porównaniu do innych odmian.
  • Zielistka Sternberga ‘Hawaiian Spider’ - jest to nieduża roślina, która dorasta do ok. 30 cm wysokości. Jednocześnie wyróżnia się zielonymi liśćmi, z kremowo-żółtymi środkami.
  • Zielistka Sternberga ‘Irish’ - roślina dorastająca do ok. 50 cm wysokości. Wyróżnia się długimi i wąskimi liśćmi z kremowym marginesem

Zielistka Sternberga - ceny

Zielistka Sternberga to kwiat, który nie tylko podkreśla dekoracyjność wnętrza, ale również możesz korzystać z wielu cennych właściwości tej rośliny. Dlatego dobrze jest się dowiedzieć, w jakiej cenie dostępna jest ta roślina. Ponadto dla porównania w zestawieniu znajdują się ceny innych roślin ozdobnych do mieszkania i nie tylko.

Przykładowe ceny zielistki Sternberga, a także innych roślin ozdobnych do ogrodu i mieszkania

Nazwa gatunku

Cena

Zielistka Sternberga ‘Ocean’

14,99 zł

Chlorophytum comosum ‘Atlantic’

12,99 zł

Zielistka Sternberga ‘Bonnie’

25,99 zł

Zielistka Sternberga ‘Green Bonnie’

24,99 zł

Zielistka Sternberga ‘Lemon’

24,99 zł

Zielistka Sternberga ‘Irish’

12,99 zł

Strelicja królewska Strelitzia reginae

39,99 zł

Strelicja królewska wysokość 133 cm

547,35 zł

Cytryniec chiński Schisandra chinensis

24,90 zł

Cytryniec chińskie, sadzonka

43,89 zł

Blossfeldiana kalanchoe, żyworódka

19,99 zł

Blossfeldiana kalanchoe, doniczka 10,5 cm

9,99 zł

Kwiat zielistki - wymagania uprawowe

Zielistka Sternberga - uprawa

Uprawa zielistki Sternberga nie powinna sprawiać nam większego problemu. Ponieważ jest to kwiat, któremu należy zapewnić dość jasne stanowisko, ale które nie będzie wystawione bezpośrednio na działanie promieni słonecznych. Ponadto wszystkie rodzaje tej rośliny powinny być posadzone w żyznym i przepuszczalnym podłożu. Ważne jest to, aby ziemia była umiarkowanie wilgotna.

Optymalna temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się nasza roślina, powinna utrzymywać się na poziomie ok. 18-20 stopni Celsjusza. Wybierając stanowisko dla zielistki, koniecznie musimy unikać sąsiedztwa kaloryfera. Ponieważ kwiat zacznie bardzo szybko usychać. Uprawa rośliny w sezonie letnim może zostać przeniesiona na balkon lub taras. Jednak, gdy temperatura zacznie spadać poniżej 10 stopni Celsjusza, warto przenieść zielistkę z powrotem do mieszkania. Sprawdź także ten artykuł: 10 roślin doniczkowych, które warto mieć w domu – nie tylko kwiaty!

Pielęgnacja zielistki Sternberga

Pielęgnacja zielistki Sternberga polega przede wszystkim na odpowiednim nawadnianiu rośliny. Ziemia nie powinna być sucha, dlatego warto zadbać o podlewanie co kilka dni. Jednak nie należy zbyt mocno nawadniać rośliny, ponieważ jest ona czuła zarówno na przesuszone oraz zbyt mokre podłoże. Ważne jest również podlewanie odpowiednią wodą, która będzie miękka, a najlepiej przegotowana. Wtedy unikniemy żółknięcia liści.

Oczywiście podlewanie zielistki nie jest jedynym zabiegiem, na który składa się cała pielęgnacja. Ponieważ ważne jest również utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza. Taka pielęgnacja jednak nie polega bezpośrednio na zraszaniu rośliny, ale raczej na tym, aby w sezonie zimowym korzystać z nawilżaczy powietrza. Ziemia, w której uprawiane są wszystkie rodzaje zielistki Sternberga, powinna być regularnie nawożona. W tym celu najlepiej sprawdzi się uniwersalny nawóz do kwiatów doniczkowych lub też naturalny biohumus.

Co warto wiedzieć o zielistce Sternberga?

Wpływ zielistki Sternberga na nasze zdrowie

Uprawa zielistki Sternberga niesie bardzo wiele korzyści mających bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Roślina wyłapuje wszystkie rodzaje toksyn, kurzu oraz alergenów z powietrza. To właśnie dlatego zalecana jest jej uprawa, ponieważ korzystnie wpływa na zdrowie osób cierpiących na alergie oraz choroby związane z układem oddechowym. Dowiedziono, że roślina wykazuje właściwości związane ze zmniejszeniem promieniowania elektromagnetycznego. Zaleca się zatem obecność zielistki w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia wytwarzające dodatnie jony. Oprócz tego zielistka Sternberga będzie doskonałą rośliną do przestrzeni biurowych.

W takim razie zauważymy, iż zielistka Sternberga działa w pewnym sensie jak filtr do powietrza. Ponieważ skutecznie pochłania grzyby, pierwotniaki, a także bakterie. Ponadto jest ona skutecznym pochłaniaczem takich substancji, jak dwutlenek węgla, formaldehydy, aceton, benzen, amoniak, czy też metale ciężkie. Ponadto roślina jest całkowicie bezpieczna dla dzieci oraz zwierząt.

Jak wygląda rozmnażanie zielistki Sternberga?

Skoro już wiemy, iż zielistka Sternberga przyczynia się do naturalnego łagodzenia choroby układu oddechowego przez odpowiednie oczyszczanie powietrza, warto sprawdzić, jak wygląda jej rozmnażanie. W ten sposób będziemy mogli pozyskać więcej sadzonek do naszego mieszkania. Jeżeli zadbamy o to, aby prawidłowa pielęgnacja oraz uprawa doprowadziła do wzrostu rośliny, to jej dalsze rozmnażanie nie powinno stanowić dla nas większego problemu. Zielistka powoduje szybki przyrost sadzonek rozłogowych.

Sadzonki rozłogowe rozpoznamy po dodatkowych korzonkach, które przyczepiają się do sadzonki matecznej. Rozmnażanie poprzez szczepki rozłogowe najlepiej jest przeprowadzić wiosną lub pod koniec lata. Nie musimy ich specjalnie traktować żadnym specjalnym ukorzeniaczem, ponieważ sadzonki bardzo szybko się przyjmują w nowym podłożu. Dlatego rozmnażanie w ten sposób odbywa się przez posadzenie ich bezpośrednio do doniczek. Innym sposobem na rozmnażanie zielistki jest dzielenie całej rośliny na mniejsze sadzonki. Pozostałe kroki wykonujemy w taki sam sposób, jak w przypadku sadzonek rozłogowych. Zatem możemy zauważyć, iż zielistka Sternberga rozmnaża się bardzo szybko i bez większych problemów.

ikona podziel się Przekaż dalej