Choroby draceny - co warto o nich wiedzieć

Decydując się na kupno draceny obrzeżonej - Draceana marginata, powinniśmy wiedzieć, że w trakcie uprawy możemy spotkać się z różnymi nieprzyjemnościami, jakimi są między innymi szkodniki i choroby draceny. W tym miejscu powinniśmy również wiedzieć o tym, że niektóre choroby kwiatów spowodowane są złą uprawą.

Źle uprawiana dracena obrzeżona - Draceana marginata, może całkowicie przestać rosnąć lub jej liście nie będą już wyglądały tak atrakcyjnie. Bardzo często możemy spotkać się z pęknięciami brzegów liści, które spowodowane są tym, że temperatura w pomieszczeniu, w którym znajduje się kwiat, jest zbyt wysoka.

Dodatkowo często możemy zaobserwować suche końcówki liści, które pojawiają się, gdy powietrze jest zbyt suche, przez co zaleca się zwiększenie wilgotności powietrza. Możemy zwiększać wilgotność poprzez zraszanie rośliny albo ustawienie pod nią miski z wodą. Kolejnym efektem złej uprawy jest opadanie liści dolnych, a właściwie całkowite ich gubienie. To schorzenie również powstaje w wyniku zbyt suchego powietrza i zbyt wysokiej temperatury.

Jeśli chcemy, by w naszym domu pojawiła się dracena, musimy bardzo ostrożnie i rozważnie dobierać jej stanowisko. Jest to bardzo istotne w szczególności u młodych roślin, które nie są jeszcze tak bardzo odporne na różne czynniki, jak te starsze rośliny. Dlatego zwróćmy na to uwagę. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.

Choroby draceny wynikające ze złego podlewania i nawożenia

Choroby kwiatów nie wynikają jedynie ze złej uprawy, ale również ze złej pielęgnacji. Takim właśnie przykładem jest gnicie korzeni i łodyg rośliny, które spowodowane jest zbyt częstym i intensywnym podlewaniem. Dodatkowo na dracenie obrzeżonej - Draceana marginata, może pojawić się żółknięcie, więdnięcie i opadanie liści, za które odpowiedzialne jest również nadmierne podlewanie.

Jeśli na korzeniach naszej rośliny pojawi się biały nalot, jest to oznaka tego, że roślinę musimy usunąć, ponieważ korzenie są już w trakcie gnicia i nie możemy odwrócić już tego efektu. Kolejnym aspektem są często pojawiające się brązowe plamy, plamistość liści, czy ich blaknięcie. Te skutki spowodowane są złym nasłonecznieniem rośliny.

Jeśli więc zobaczymy brązowe plamy na liściach, powinno nam to dać do zrozumienia, że roślina znajduje się w zbyt dużym nasłonecznieniu, a promienie słońca ją poparzyły. Natomiast jeśli liście zaczną blednąć i są słabo wybarwione, oznacza to, że stopień nasłonecznienia jest zbyt słaby.

Dodatkowym aspektem jest złe nawożenie roślin. Jeśli nasze rośliny dostają od nas zbyt mało lub zbyt dużo jakichś składników odżywczych, lub nie dostarczamy im odpowiednich składników, wtedy możemy zaobserwować przebarwienia liści, a także opadanie liści. Plamistość liści, a właściwie żółknięcie liści, spowodowane jest niedoborem nawozów. Natomiast zbyt duża ilość azotu może spowodować zanik barwy liści, z kolei nadmiar fluoru powoduje plamistość liści.

Choroby liści draceny obrzeżonej - choroby grzybowe i bakteryjne

Zupełnie inne choroby draceny, a właściwie choroby liści, spowodowane są wirusami, bakteriami i grzybami. Na tego rodzaju choroby, tak samo, jak i na szkodniki, nie mamy zazwyczaj wpływu, w przeciwieństwie do wcześniej wymienionych chorób. Zobaczmy więc, z jakimi chorobami infekcyjnymi roślin możemy się spotkać i co grozi naszym rośliną, kiedy zostaną nimi zainfekowane.

Warto wiedzieć, że choroby bakteryjne i choroby grzybowe bardzo często powodują to, że na korzeniach rośliny pojawi się biały nalot, a na jej liściach zaobserwujemy widoczną plamistość. Plamistość liści może objawiać się na różne sposoby. Plamy mogą być zarówno koloru żółtego, purpurowego i brązowego. Powinniśmy wiedzieć, że jeśli chcemy zwalczyć plamistość liści, musimy użyć preparatów chemicznych i biologicznych.

Oprócz chorób draceny możemy spotkać się również z jej szkodnikami. Najbardziej popularne szkodniki to wełnowce, które doskonale czują się na dracenach, ale są bardzo niebezpieczne. Dlatego podczas uprawy istotna jest kontrola roślin i bardzo szybka reakcja na pojawienie się szkodników.

Jeśli zależy nam na uprawie draceny obrzeżonej - Draceana marginata, powinniśmy pamiętać o tym, że jest to dość wymagająca roślina i bardzo szybko reaguje na niedobory i nadmiary substancji odżywczych, ilość wody, a także na stopień nasłonecznienia. Nie zapominajmy o tym, by dokładnie obserwować, jak nasza dracena reaguje na te wszystkie aspekty i możliwie, jak najszybciej reagujmy na jakiekolwiek zmiany w jej wyglądzie. Tylko tak możemy sprawić, że dracena będzie rozwijała się prawidłowo, jej pokrój będzie zachowany, a liście będą się pięknie i intensywnie wybarwiały.

ikona podziel się Przekaż dalej