Dracena wonna - opis, pielęgnacja, podlewanie, porady
Dracena wonna to kolejny przedstawiciel rodzaju dracen, który jest bardzo lubiany. W swojej ojczyźnie – gorącej Afryce, jest to potężne drzewo. U nas to raczej średniej wielkości roślina doniczkowa. Dowiedz się, jak pielęgnować dracenę wonną i jak zadbać o jej wszystkie potrzeby.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dracena wonna idealna do domu
Dracena wonna to dość powszechna roślina domowa. Rośnie w niedużych doniczkach i ma formę małego drzewka. Tworzy gruby, sztywny pień, na szczycie którego pojawia się pióropusz rozłożystych liści. Są długie i dość szerokie, ostro zakończone. Blaszka jest błyszcząca i ciemnozielona, chociaż niektóre odmiany mają ciekawsze kolory. Dracena wonna wygląda, jakby przeszła szczepienie na pniu, jednak w naturze jest to duże drzewo, a w doniczce – jego miniaturowa wersja. Liście często przewieszają się łukowato na zewnątrz, co tylko dodaje gatunkowi uroku.
Kwiaty draceny w uprawie domowej pojawiają się stosunkowo rzadko. W naprawdę dobrych warunkach czasami zakwitają latem, drobne, białokremowe. Są złożone w kuliste, pierzaste kwiatostany, zwisające luźno. Dracena wonna swoją nazwę zawdzięcza temu, że jej kwiaty ładnie i wyraźnie pachną. Kwiatostany mają znaczenie dekoracyjne, ale tak naprawdę roślina uprawiana jest ze względu na swoje ciekawe, szerokie liście i nietypowy pokrój. Na dodatek kwit nie ma większych wymagań i sprawdzi się także w rękach początkującego domowego ogrodnika.
Dracena wonna – odmiany rośliny
Dracena wonna nie ma za wielu odmian. Jest ich zaledwie kilka, ale wszystkie naprawdę zasługują na uwagę. Wszystkie osiągają około 150 cm wysokości, różnią się między sobą zabarwieniem liści, co sprawia, że są naprawdę bardzo ciekawe. Oto najpiękniejsze odmian draceny wonnej:
- ‘Massangeana’ – odmiana o zielonych liściach z szerokim żółtym pasem,
- ‘Victoria’ – ciemnozielone liście o żółtych krawędziach,
- ‘Rothiana’ – ciemnozielone liście o białych krawędziach,
- ‘Lemon Lime’ – liście o zielonych, limonkowych pasach na bokach i białymi smugami w środku blaszki liściowej,
- ‘White Jewel’ – odmiana o ciemnozielonych liściach z białymi pasami na brzegach i jasnymi smugami w środku,
- ‘Compacta’ – wąskie, ciemnozielone liście, wzniesione w gęste pióropusze.
Odmiany draceny wonnej są łatwo dostępne. Można kupić je w sklepie ogrodniczym lub supermarkecie z działem kwiatowym. Dracenę oferują także specjalistyczne sklepy internetowe. Sadzonki odmian o dekoracyjnych liściach nie są o wiele droższe od tych typowych.
Dracena wonna – uprawa i stanowisko
Jeśli zapewni się odpowiednie stanowisko dracenie wonnej, jej pielęgnacja nie będzie żadnym wyzwaniem. Przede wszystkim roślina preferuje bardzo jasne miejsce. Musi mieć dużo słońca, by jej liście ładnie się wybarwiały. Jednolite odmiany o wiele lepiej radzą sobie z półcieniem. Trzeba jednak uważać, by doniczka z drzewkiem nie stała w bezpośrednim słońcu.
Ze względu na swoje egzotyczne pochodzenie, dracena może wymagać odpowiednio wilgotnego powietrza. Powinna być więc systematycznie zraszana lub warto zadbać o ogólną wilgotność powietrza w mieszkaniu. Jeśli końcówki jej liści zaczną zasychać i kruszyć się, konieczne będzie ustawienie w pobliżu nawilżacza powietrza. Pomocny może okazać się także podstawek wysypany keramzytem, który trzeba regularnie uzupełniać wodą. Parująca ciecz poprawi jakość powietrza wokół draceny. W sezonie najlepszą temperaturą dla rośliny będzie 20-24 stopnie Celsjusza. W okresie zimowym może być trochę chłodniej – 12-15 stopni. Sprawdź także ten artykuł na temat uprawy i pielęgnacji draceny odwróconej.
Najlepsza ziemia dla draceny wonnej
Podłoże do draceny wonnej nie różni się w zasadzie od podłoża dla większości roślin doniczkowych. Powinno być lekkie, przepuszczalne, żyzne i próchnicze. Roślina poza tym nie ma większych wymagań. Standardową ziemię doniczkową warto lekko rozluźnić, a na dno doniczki dać niewielką warstwę keramzytu albo innego tworzywa, które pomoże odprowadzić wodę (sprawdzają się na przykład odłamki od potłuczonych ceramicznych talerzy czy miseczek albo inne kamyczki).
Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie gotowej mieszanki. W sklepach ogrodniczych bez problemu znajdzie się gotowa ziemia do palm i dracen. Ma ona optymalny poziom pH 5,5-6,3, dzięki któremu dracena będzie bardziej odporna na szkodniki i grzyby. W tym podłożu może rosnąć także sansewieria gwinejska, cibora papirusowa czy areka.
Mimo swoich sporych rozmiarów, dracena nie potrzebuje dużej doniczki. Wybiera się raczej pojemniki wysokie, ale dość wąskie.
Przesadzanie draceny krok po kroku
Draceny przesadza się co 2-3 lata, tylko najmłodsze egzemplarze należy przesadzać co roku. Za każdym razem wykorzystuje się doniczkę o rozmiar większą niż poprzednia. Zabieg wykonuje się na wiosnę. Można łatwo ocenić, czy nadszedł czas na przesadzanie draceny. Nowa doniczka jest konieczna, jeśli korzenie wystają przez otwory donicy. W przeciwnym razie można tylko wymienić podłoże, w którym rośnie roślina w tej samej doniczce.
Podczas przesadzania można także rozmnożyć roślinę. Dracena wonna rośnie dość szybko i pozyskanie sadzonek nie jest trudne. Jednak rozmnażanie nie jest takie łatwe, jak w przypadku jej kuzynki draceny obrzeżonej, której wystarczy ułamać gałązkę i wstawić ją do wody, czy sansewieria gwinejska, która ukorzenia się z fragmentów liści.
Dracena wonna ukorzenia się z wierzchołkowych części pędów. Należy pobrać sadzonki o długości 10-15 cm i ich dolną część pozbawić liści. Następnie sadzonkę wstawia się do wody lub do mieszanki torfu z piaskiem. Po mniej więcej 4 miesiącach sadzonka puści korzenie i zacznie się rozwijać. Ten proces można przyspieszyć, zanurzając końcówkę pobranego pędu w ukorzeniaczu do roślin zielonych. Młode rośliny trzeba dobrze zraszać i dbać o wilgotne podłoże. Inaczej rozmnażanie może się nie udać.
Jak podlewać dracenę wonną
Podstawą w uprawie draceny jest nawadnianie. Jak podlewać tę wyjątkową roślinę?
Przede wszystkim kwiaty muszą być zraszane, i to nawet 3 razy w tygodniu. Najlepiej sprawdzi się miękka, odstana woda, może być nawet przegotowana i przestudzona. Zimą zraszanie trzeba ograniczyć do 3-4 razy w miesiącu.
Poza tym trzeba pilnować, by podłoże w doniczce było cały czas chociaż lekko wilgotne. Nie może być nigdy mokre – dracena na przelanie może zareagować żółknięciem liści i gniciem. Nie lubi mieć „mokrych nóg”, czyli korzeni zanurzonych w wodzie. Dlatego roślinę podlewa się małymi porcjami wody, ale za to częściej. Zawsze, kiedy podłoże przeschnie, trzeba dostarczyć jej trochę wody. Około 10-15 minut od podlania należy wylać nadmiar wody z podstawki, by korzenie jej nie wypijały. Jest to niepotrzebne.
Dracena wonna – jak pielęgnować roślinę?
Kwiaty doniczkowe wymagają najczęściej nawożenia, i dracena nie jest wyjątkiem. Jest to jeden z bardziej „żarłocznych” gatunków. Jej duże liście potrzebują zasilania, by się rozwijać. Dlatego w sezonie wegetacyjnym roślinę nawozi się co dwa tygodnie. Poleca się stosowanie biohumusu (nawozu naturalnego opartego na odchodach dżdżownic kalifornijskich) lub mineralnego nawozu wieloskładnikowego. Dawkowanie powinno być zgodne z zaleceniami producenta.
Nawóz miesza się z wodą i podaje w czasie podlewania. Wygodnym sposobem na dostarczenie dracenom dawki składników odżywczych jest zastosowanie aplikatorów lub pałeczek nawozowych. To skoncentrowane dawki nawozów, które mają łatwą w użyciu formę – wystarczy wetknąć je do doniczki. Nierzadko mają przedłużone działanie – nawet do 100 dni! To szybki i ekonomiczny sposób na zasilanie rośliny.
Draceny w okresie zimowym nie potrzebują w ogóle nawożenia. Ostatnią dawkę podaje się pod koniec sierpnia lub we wrześniu. Zimą należy także ograniczyć podlewanie, dbając jednak o to, by podłoże zanadto nie wyschło.