Jak rozmnożyć dracenę? Sposoby, porady, skuteczność
Dracena to rodzaj obejmujący aż 40 gatunków. W naturze są to ładne, duże drzewa, w warunkach domowych – ozdobne rośliny doniczkowe. Ozdobne i bardzo lubiane, ponieważ wszystkie hodowlane draceny są mało wymagające i naprawdę atrakcyjne. Na dodatek ich uprawa nie jest trudna, a do tego łatwo je ukorzenić. Dowiedz się, jak rozmnożyć dracenę!
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dracena – porady co do różnych gatunków
Dracena, obok takich gatunków jak sansewieria gwinejska, monstera czy skrzydłokwiat, to bardzo popularna roślina doniczkowa. W naszych domach najczęściej pojawiają się trzy wspaniałe gatunki tej rośliny: dracena marginata (obrzeżona), dracena wonna i dracena smocza. Rośliny różnią się trochę między sobą, ale ich pokrój jest w zasadzie podobny – mają postać niewielkiego drzewka.
Podczas gdy dracena wonna i smocza wytwarzają gruby pień, który sprawia, że przypominają nieco palmy doniczkowe, dracena obrzeżona ma cienkie, zdrewniałe i rozgałęzione gałązki. Wszystkie gatunki jednak wytwarzają ciekawy, dekoracyjny pióropusz liści. I chociaż dracena wonna ma grube, szerokie liście, nie rozmnaża się jej z ich fragmentów, jak ma na przykład sansewieria gwinejska.
Dracena marginata rozmnaża się z pobranej gałązki. Pozostałe gatunki wypuszczają od pnia małe odnóżki, które można odciąć i ukorzenić. Oczywiście także pobiera się z nich sadzonki pędowe. We wszystkich przypadkach ukorzenianie wygląda tak samo.
Jak rozmnożyć dracenę krok po kroku
Rozmnażanie draceny nie jest trudne. Jest na to co najmniej kilka sposobów. Najprościej jest wykonać ukorzenienie w wodzie. Pozyskuje się sadzonki pędowe o długości od 8 do 12 cm. Umieszcza się je w wodzie. W ciągu kilkunastu tygodni roślina powinna puścić na tyle dużo korzeni, że można wsadzić ją do podłoża.
Podobną procedurę można wykonać w podłożu – sadzonkę umieszcza się w glebie. Najlepiej sprawdzi się przepuszczalna ziemia lub wręcz mieszanka torfu i piasku. Wtedy oczywiście nie widać postępów, a cały proces może trwać nieco dłużej. Trzeba także pilnować, by roślina miała odpowiednio wilgotne podłoże przez cały czas. Rozmnażanie draceny przeprowadza się w 24 stopniach Celsjusza. Podobnie rozmnaża się także inne rośliny doniczkowe, na przykład zamiokulkasy, lub ogrodowe, jak cis. Warto sprawdzić, jak szybko rośnie cis – roślina idealnie nadaje się do nowych ogrodów.
Nieco trudniejszym sposobem na rozmnożenie draceny jest nacięcie pędu. Miejsce nacięcia należy obłożyć ziemią i przykryć folią (na przykład woreczkiem lub owinąć folią spożywczą. Po kilku tygodniach roślina wytwarza korzenie w miejscu nacięcia. Wtedy obcina się pęd i powstałą sadzonkę można już wsadzić do docelowej doniczki. Rozsada nie jest tutaj ważna, najczęściej bowiem ukorzenia się jedną sadzonkę draceny.
Sadzonek draceny raczej nie można zaszczepić na inne rośliny doniczkowe, chociaż niektórzy próbują to zrobić. O wiele łatwiej zaszczepić rośliny ogrodowe, jak na przykład róże czy drzewka owocowe. Sprawdź także ten artykuł na temat uprawy i pielęgnacji draceny odwróconej.
Rozmnażanie draceny – ziemia dla sadzonek
O powodzeniu rozmnażania draceny decyduje nie tylko ukorzenianie, lecz także proces adaptacji do nowych warunków. Aby ułatwić to roślinie, trzeba wybrać odpowiednie podłoże do roślin. Można zastosować ziemię doniczkową uniwersalną, pod warunkiem, że zastosuje się trochę piasku, by ją rozluźnić.
Młode sadzonki potrzebują także odpowiedniej dawki składników odżywczych. Należy je zasilać nawozami. Warto jednak zachować ostrożność, by nie „spalić” młodej roślinki. Najlepiej sprawdzają się nawozy startowe lub o przedłużonym działaniu, jak pałeczki nawozowe. Stopniowo uwalniają dawki nawozu, więc roślina ma pod dostatkiem składników odżywczych przez cały czas.
Kiedy rozmnożyć dracenę?
Draceny, chociaż piękne, z biegiem czasu tracą na urodzie. Mają tendencję do gubienia dolnych liści, czasami obsychają. W takim wypadku warto rozmnożyć roślinę. To najlepszy sposób na jej skuteczne odmłodzenie – nowa sadzonka będzie witalna i piękna przez kolejne kilkanaście lat.
Draceny rozmnaża się wczesną wiosną. Jest to moment, kiedy roślina dopiero kończy okres spoczynku, zaczyna wybudzać się do życia. Jeszcze w pełni nie ruszyła wegetacja, więc dobrze zniesie cięcie. Z drugiej strony – w pełni wiosny pobrane pędy błyskawicznie rozpoczną rozwój.