Dracena – piękna roślina w doniczce

Draceny, to obok takich roślin jak wilczomlecz nadobny, filodendron czy skrzydłokwiat, to najbardziej popularne rośliny doniczkowe. Rodzaj obejmuje wiele gatunków, spośród których co najmniej kilkanaście jest uprawianych na całym świecie jako rośliny domowe. W Polsce także są bardzo popularne, a przynajmniej część z nich.

Na naszych parapetach i półkach dobrze zadomowiła się dracena wonna – gatunek kwitnący, który ładnie pachnie, oraz dracena marginata, zwana inaczej draceną obrzeżoną, wyglądająca trochę jak palma doniczkowa. Bardzo popularna jest także dracena smocza, zwana także smokowcem. Jest to gatunek różniący się pokrojem i kolorem od swoich kuzynek. Podobnie jak dracena marginata ma ciekawy pokrój drzewka, a jak dracena wonna – długie i dość szerokie liście. Z tym, że w tym przypadku roślina ma gruby pień, na szczycie którego pojawia się pióropusz wspaniałych liści w stalowym, wręcz szarozielonym kolorze.

Draceny pochodzą z Afryki i Meksyku. Mają małe wymagania, bardzo do siebie podobne. Zwłaszcza w kwestii podłoża niczym się nie różnią.

Jaka ziemia do draceny – najważniejsze informacje

Podłoże do dracen wcale nie jest jakoś szczególnie wyjątkowe. Tak naprawdę większość roślin doniczkowych, czy nawet ogrodowych, jak bodziszek drobny czy rozchodnik Morgana, lubią właśnie taką ziemię – przepuszczalną i lekką. Nie powinno tworzyć zbitej bryły po podlaniu, by woda mogła swobodnie przez nie przepływać. Dlatego uniwersalną ziemię do roślin należy lekko rozluźnić piaskiem lub żwirem. Pierwsze podlewanie powinno zweryfikować jakość podłoża.

Dobrym pomysłem jest zakup wysokiej jakości gotowego podłoża. Najskuteczniejsza będzie ziemia do palm (czasami także opisywana jako podłoże do palm, juk i dracen). Jest to specjalna mieszanka ziemi doniczkowej, kompostowej, piasku i żwirku, która pozwoli na utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności roślin przez cały sezon.

Dracena w czasie podlewania, a także jaka ziemia do draceny i najlepsze podłoże do draceny
Porady, jaka ziemia do draceny i polecane podłoże do dracen oraz najważniejsze informacje

Dobrze drobna ziemia to gwarancja, że pielęgnacja draceny nie będzie trudna. Roślina tak naprawdę ma małe wymagania. Jeśli tylko zapewnisz jej lekko kwaśne podłoże i regularne podlewanie, tak by ziemia była cały czas chociaż lekko wilgotna, będzie się świetnie rozwijać. Sprawdź także ten artykuł na temat uprawy i pielęgnacji draceny odwróconej.

Doniczka do draceny

Uprawa draceny uda się tylko w ciężkim pojemniku, którego nie przeważy duże drzewko. Dlatego najczęściej stosuje się donice ceramiczne, które są o wiele bardziej masywne niż te plastikowe. Sprawdzą się wszystkie donice przeznaczone do palm domowych. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że chociaż draceny potrafią mieć nawet 150-200 cm wysokości, wcale nie potrzebują dużych doniczek.

Roślina ma stosunkowo nieduży system korzeniowy. Będzie się dobrze rozwijać w wysokich, ale dość wąskich pojemnikach. Doniczka jednak powinna być wyposażona w podstawkę i odpowiednie dziurki na dnie, aby mogła odprowadzać nadmiar wody po podlewaniu. Podobnie jak bodziszek drobny, wilczomlecz czy rozchodnik Morgana, dracena nie lubi nadmiaru wody i źle reaguje na „mokre stopy” – zbyt dużą ilość wilgoci w podłożu. Przesadzanie draceny przeprowadza się co roku w przypadku młodych okazów i raz na 2-3 lata w przypadku starszych. Trzeba je koniecznie zrobić, jeśli korzenie wyrastają przez dziurki w doniczce. Pielęgnacja po przesadzeniu jest taka sama jak przed – podlewanie raz w tygodniu, regularne zraszanie i nawożenie przez cały sezon wegetacyjny.

ikona podziel się Przekaż dalej