Araukaria – pochodzenie, wygląd, ogólna charakterystyka

Skąd pochodzi araukaria?

Przyjmuje się, że araucaria heterophylla pochodzi z wyspy Norfolk na morzu Fidżi. Ciepły klimat i przyjazne środowisko sprawiają, że niektóre okazy wyrastają na około 50 metrów wysokości i wykazują się dużą odpornością. W Polsce takie rozmiary rośliny nie są możliwe, a araukaria wyniosła wyrasta na wysokość do 2 metrów.

Araucaria heterophylla porasta także tereny podzwrotnikowe. Jest to araukaria chilijska, która nadaje się do uprawy w warunkach domowych. Roślina jest dość wymagająca, a złe warunki w uprawie mogą spowodować pojawienie się chorób lub szkodników. Warto także wiedzieć, że w uprawie owych roślin wymagana jest cierpliwość. Araukaria domowa charakteryzuje się bardzo powolnym wzrostem. Mimo wszystko jest to jedna z nielicznych roślin iglastych, która podobnie jak jodła pokojowa może zdobić nasze domy i mieszkania.

Araukaria wyniosła posiada prosty, wyprostowany pokrój i rosnące w wyrównanych okółkach gałęzie. W ofercie sprzedaży znajdziemy wiele odmian tej rośliny. Główną różnicą wizualną okazują się kształty oraz zabarwienie igieł. Araukaria wyniosła posiada gęste igliwie o intensywnie zielonym zabarwieniu. Z kolei araukaria chilijska wyróżnia się obecnością gęsto rozmieszczonych igieł w kształcie trójkątów. Co ciekawe, tego typu drzewa iglaste wytwarzają także igliwie na pniu, co daje ciekawe walory ozdobne. Niektórzy określają je mianem smoczej skóry.

Araukaria domowa i araukaria ogrodowa – sprawdzamy najpopularniejsze odmiany

Araukaria występuje w ponad dwustu odmianach, jednak w naszych warunkach klimatycznych wybór okazuje się mocno ograniczony. W domu i w ogrodzie uprawiana jest jedynie wspomniana wcześniej araukaria chilijska oraz araukaria wyniosła.

Araukaria wyniosła lubi wysokie temperatury i dobrze sprawdza się do uprawy w donicy. Podobnie jak jodła pokojowa, wymaga odpowiedniej gleby oraz regularnego nawadniania. Araukaria wyniosła nie jest w pełni uodporniona na działanie mrozów, dlatego nie nadaje się na roślinę wsadzaną w gruncie. Nasza araukaria ogrodowa może znajdować się w pojemniku, ale na zimę należy przenieść ją do pomieszczenia.

Araukaria chilijska jest uprawiana w gruncie jedynie w niektórych rejonach naszego kraju (np. nad morzem). Pielęgnacja araukarii w naszych warunkach klimatycznych jest dość trudna, a roślina nie najlepiej znosi przymrozki. Araukaria ogrodowa nie nadaje się do uprawy w zimniejszych regionach kraju, jednak jest spotykana w zachodniej europie. Jeśli zdecydujemy się na uprawę w ogrodzie, pamiętajmy aby umieszczać w gruncie jedynie starsze sadzonki. Młode drzewa iglaste araucaria heterophylla są wyjątkowo wrażliwe na ujemne temperatury i nie poradzą sobie w sezonie zimowym.

Zarówno araukaria chilijska jak i araukaria wyniosła nadają się do uprawy w domu i mogą prezentować się równie ciekawe, co inne rośliny doniczkowe (np. jodła pokojowa). Pielęgnacja araukarii wymaga odpowiedniego przygotowania i systematyczności. Poniżej omówimy podstawowe wymagania i działania uprawowe. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach iglastych.

Pielęgnacja araukarii krok po kroku

Araukaria domowa – wybór podłoża i stanowiska

Głównym problemem uprawowym okazuje się wybór odpowiedniego stanowiska. Araukaria domowa jest znacznie bardziej wymagająca niż jodła domowa, a sekretem właściwej uprawy jest wybór optymalnego miejsca uprawy.

Araukaria dobrze radzi sobie w ekspozycji południowo wschodniej. Roślina nie lubi zbyt wysokiej temperatury, mocnego nasłonecznienia ani bardzo suchego powietrza. Araukaria wyniosła preferuje letnie temperatury w przedziale 20 do 25 stopni, co jest trudne do osiągnięcia w naszych warunkach klimatycznych. Roślinę możemy wystawić na balkon zorientowany na stronę północną lub umieścić w chłodniejszym pomieszczeniu. Araukaria chilijska posiada pod tym względem bardzo zbliżone wymagania. Optymalna temperatura uprawy w sezonie letnim waha się w przedziale 17 do 22 stopni Celsjusza.

Warto także dodać, ze araukaria domowa i araukaria ogrodowa wymagają zmniejszenia temperatury w sezonie zimowym. Araukaria wyniosła preferuje temperatury w zakresie 5 – 10 stopni, z kolei araukaria chilijska najlepiej toleruje temperatury oscylujące wokół 0 stopni Celsjusza. Ze względu na owe wymagania, pielęgnacja araukarii na zimę okazuje się mocno skomplikowana. W uprawie domowej możemy przenieść araukarię do najchłodniejszej części budynku. Dobrze sprawdzą się hole czy przedsionki. Araukaria chilijska może znieść także chwilowe, niewielkie przymrozki.

Pozostawiona w warunkach domowych araukaria nie może być poddawana zbyt wysokim temperaturom. Pozostawiona na zimę w ciepłym pomieszczeniu będzie podatna na choroby i żółknięcie igieł. Ze względu na swoje wymagania uprawowe, araukaria domowa i araukaria ogrodowa nie są najpopularniejszymi roślinami ozdobnymi.

Nasze drzewa iglaste posiadają także wymagania dotyczące podłoża. Araukaria lubi gleby o lekko kwaśnym odczynie i dobrze toleruje dostępną w sprzedaży ziemię do iglaków. Na spodzie donicy warto wykonać drenaż, który będzie zapobiegał nadmiernemu zawilgoceniu bryły korzeniowej. Warto także pamiętać, że araukaria domowa i araukaria ogrodowa wymagają większej przestrzeni i najlepiej radzą sobie w oddaleniu od innych roślin wysadzanych w donicy czy w gruncie. Otoczona przez inne rośliny doniczkowe czy kwiaty ogrodowe araukaria będzie bardziej wrażliwa na choroby.

Araukaria w domu – podlewanie i nawożenie

Wszystkie kwiaty ogrodowe i rośliny doniczkowe wymagają właściwego nawadniania. Araukaria jest pod tym względem dość wymagająca, bowiem nie lubi zbyt wilgotnego, ani nadmiernie przesuszonego podłoża. Rosnąca w donicy roślina powinna być podlewana przynajmniej raz na tydzień. Częstotliwość podlewania zwiększamy w okresie wegetacji, przypadającym na marzec do września. Najlepiej sprawdzi się woda pozbawiona wapnia. Zbyt duża ilość wapnia mogłaby doprowadzić do zwiększenia pH gleby, co utrudniłoby dalszą uprawę.

Regularne podlewanie araukarii to podstawowa czynność pielęgnacyjna. Roślina jest bardziej wrażliwa na przesuszenie podłoża niż jodła pokojowa. Dlatego niedobór wody w podłożu może skutkować brązowieniem i odpadaniem igliwia. Zbyt częste przesuszanie i podlewanie wodą z dużą zawartością wapnia może nawet doprowadzić do całkowitego obumarcia rośliny.

Drzewko araukaria w ogrodzie na tle nieba, a także opis, wymagania, sadzenie i pielęgnacja drzewa iglastego
Drzewo araukaria do domu i do ogrodu, czyli odmiany drzewka, wymagania, pielęgnacja, sadzenie, sadzonki i ceny

W okresie wegetacji warto także zadbać o odpowiednie nawożenie. Araukaria chilijska i araukaria wyniosła lubią zasobne podłoże, dlatego nawóz powinien być dostarczany regularnie. Najczęściej stosuje się preparaty przeznaczone do nawożenia iglaków. Wystarczy wymieszać je z wodą do podlewania i stosować regularnie w okresie od marca do września. Araukaria lubi regularne ale bardzo delikatne nawożenie. Dlatego stosujemy połowę zalecanej przez producenta dawki nawozu do iglaków.

Araukaria domowa – możliwe choroby i cena zakupu sadzonki

Araukaria w domu. Możliwe choroby i komplikacje uprawowe

Araukaria źle znosi błędy uprawowe i staje się wtedy podatna na różnego rodzaju choroby. Do najczęściej występujących należy zgnilizna korzeni. Choroba rozwija się poprzez nadmierne podlewanie lub zaleganie wody w donicy. Najbardziej widocznym objawem wystąpienia choroby jest żółknięcie i opadanie igliwia. Proces rozpoczyna się w dolnych partiach rośliny i wędruje ku górze. Zgnilizna prowadzi do całkowitego uszkodzenia araukarii.

Kolejna groźna choroba to antraknoza, która objawia się powstawaniem żółtych przebarwień na roślinie. Antraknoza to choroba grzybowa związana z przemoczeniem igieł w trakcie podlewania. Aby jej uniknąć, należy podlewać roślinę delikatnym strumieniem wody, skierowanym bezpośrednio w podłoże. Niektórzy ogrodnicy polecają też, by podlewać roślinę do donicy. Jest to najprostsza metoda na uniknięcie przemoczenia igliwia. W przypadku wykrycia choroby araukarii, należy usunąć porażone pędy rośliny i zastosować oprysk preparatem zwalczającym choroby grzybowe.

Udanej uprawie roślin mogą także zagrozić szkodniki. Głównym zagrożeniem okazują się tutaj wciornastki oraz wełnowce. Szkodniki przeważnie pojawiają się w zbyt suchych pomieszczeniach, w których panuje wysoka temperatura. W przypadku wykrycia szkodników, warto wprowadzić oprysk dopasowany do rodzaju zagrożenia.

Cena araukarii i wysiew z nasion

Araukaria nie jest popularna ze względu na trudności w uprawie. Pewną niedogodnością okazują się także wysokie stawki za zakup rośliny. Cena araukarii będzie uzależniona od wielkości rośliny, a także od jej gatunku.

Cena araukarii o wysokości ok. 50 – 60 cm będzie wynosiła około 80 zł. Araukaria chilijska zazwyczaj okazuje się droższa w zakupie niż araukaria wyniosła. W przypadku gatunku z Chile stawka zakupu będzie wynosiła od 100 zł w górę. Cena araukarii często przekracza kwotę 200 zł. Jest to normalna stawka za większą, dobrze ukorzenioną i zadbaną sadzonkę.

Ze względu na wysokie ceny zakupu, niektórzy decydują się na uprawę z nasion. Nasiona araukarii nie są zbyt dużym wydatkiem, a jedno opakowanie będzie kosztowało około 5 – 10 zł. Niestety wysiew z nasion jest obarczony pewnymi trudnościami. Araukaria charakteryzuje się bardzo powolnym wzrostem, a jej wymagania sprzyjają niepowodzeniom uprawowym.

Nasiona araukarii sadzimy jasnym, ostrym końcem w dół. Nasionko powinno być umieszczone w glebie do połowy swojej wysokości. Możemy zastosować gotową glebę do iglaków lub ziemię kokosową. Aby zapewnić dobre kiełkowanie, nasionka umieszczamy w pomieszczeniu o temperaturze 15 do 20 stopni. Pamiętamy o regularnym, ale delikatnym nawadnianiu. Araukaria nie może kiełkować w przesuszonej ziemi, jednak nie wyrośnie także w zbyt wilgotnym podłożu. Termin kiełkowania z nasion wynosi około 40 do 90 dni. Warto także dodać, że hodowana w donicach araukaria może być przesadzana do coraz większych pojemników. Ostatnie przesadzanie wykonujemy, gdy roślina dorośnie do około metra wysokości. Większe egzemplarze nie nadają się do przesadzania.

ikona podziel się Przekaż dalej