Brzoza brodawkowata – wygląd, występowanie, walory dekoracyjne

Jak wygląda i gdzie występuje zwisająca brzoza brodawkowata?

Betula pendula to drzewo, które dość powszechnie występuje w naszym klimacie. Spotkamy ją w lasach, a także na terenach górskich i w zaroślach. Jej charakterystyczną cechą jest szeroka, masywna korona oraz zwisające, cienkie gałązki. Brzoza brodawkowata została okrzyknięta brzozą płaczącą, a jej zwisające, ulistnione gałązki stanowią wyjątkową dekorację.

Brzoza zwisająca kojarzy się z powszechnym gatunkiem, jednak coraz częściej możemy natrafić na sadzonki bardziej nietypowych odmian. Niektóre z nich posiadają mniejsze rozmiary, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w ogrodzie. Przystępna cena za sadzonki oraz łatwość w uprawie sprawiają, że brzoza brodawkowata jest dobrze znanym drzewem.

Dość charakterystyczną cechą drzewa jest biała, gładka kora. Młode, rosnące w lasach oraz w ogrodach sadzonki początkowo posiadają brązowe zabarwienie kory, które jaśnieje wraz z wiekiem rośliny. Walorem ozdobnym są także zielone liście, rosnące na zwisających gałązkach. Początkowo zabarwienie liści jest jasno zielone, a w okresie jesiennym przebarwia się na żółto. Co ciekawe, brzoza brodawkowata posiada właściwości lecznicze, a we właściwym okresie można pozyskiwać z niej sok.

Brzoza brodawkowata w ogrodzie – możliwości zastosowania, cena za sadzonki

Beetula pendula posiada bardzo szerokie możliwości zastosowania. Jak już wiemy, w ofertach sprzedaży znajdziemy sadzonki różnych odmian. Duża brzoza brodawkowata idealnie sprawdza się w nasadzeniach grupowych. Może być dobrym uzupełnieniem dużych ogrodów, które zostały zainspirowane stylem dworkowym czy pałacowym. Brzoza brodawkowata może być także idealną rośliną do zapewnienia cienia w pobliżu miejsca wypoczynku, Jej gęsta korona oraz zwisająca forma gałązek z pewnością stanowią ciekawą ozdobę ogrodu.

Zastosowanie brzozy brodawkowatej w ogrodzie nie ogranicza się wyłącznie do dużych odmian. W sprzedaży znajdziemy także sadzonki odmian karłowych i szczepionych na pniu. Ich przystępna cena i szeroka oferta sprzedaży sprawiają, że betula pendula nadaje się do zastosowania w wielu aranżacjach ogrodowych. Mniejsze, szczepione na pniu odmiany sprawdzają się jako solitery. Drzewka możemy także ulokować w pobliżu rabat i miejsc wypoczynku.

Sadzonki odmian karłowatych idealnie prezentują się także w dużych, ozdobnych donicach. Wysadzona w ten sposób brzoza brodawkowata może stać się ozdobą dużego tarasu, czy zdobić wejście do altany ogrodowej. Możliwości wykorzystania rośliny zależą wyłącznie od wyobraźni projektanta przestrzeni ogrodowej.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty koszące

Masz dość koszenia trawnika i szukasz rozwiązania, jak tego uniknąć? Jest bardzo proste rozwiązanie - robot koszący. Robot, skosi trawę za Ciebie. Sprawdź najczęściej wybierane roboty koszące.

Kolejną wartą omówienia kwestią jest cena zakupu sadzonek. Stawka będzie uzależniona od wysokości sadzonki oraz wybranej odmiany. Cena za niewielkie sadzonki najpopularniejszych odmian niekiedy rozpoczyna się już od kwoty 4 zł. Są to małe roślinki, osiągające ok. 80 cm wysokości. Cena brzozy mniej znanych odmian to wydatek minimum 10 zł. Warto także zauważyć, że cena za sadzonki Youngii o wysokości ponad 120 cm okaże się jeszcze wyższa. Za wyrośniętą, zadbaną sadzonkę zapłacimy minimum 30 zł. Brzoza brodawkowata o wysokości powyżej 150 cm będzie już wydatkiem 50 – 80 zł. Z kolei cena większych sadzonek, należących do mniej znanych odmian może niekiedy przekraczać 100 zł.

Jak widzimy, cena za sadzonki betula pendula okazuje się mocno zróżnicowana. Bogactwo odmian oraz wielkości sadzonek sprawia, że każdy może dobrać drzewko dopasowane do własnych możliwości oraz specyfiki aranżacji ogrodowej. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach ogrodowych.

Brzoza brodawkowata Youngii, Fastigiata i inne ciekawe odmiany

Zwisająca brzoza brodawkowata zadziwia bogactwem odmian, które pasują do niemal każdego ogrodu. Wśród szerokiej oferty sprzedaży na szczególną uwagę zasługuje brzoza Youngii, Purpurea, Fastigiata

  • Brzoza brodawkowata Youngii – powolnie rosnące drzewo dorastające do 4 metrów wysokości. Odmiana Youngii posiada mocno zwisające pędy i gęste ulistnienie. Niektóre sadzonki Youngii są szczepione na pniu, co pozwala na uzyskanie niecodziennych efektów dekoracyjnych w ogrodzie. Brzoza Youngii jest dobrą kandydatką do ogrodów o mniejszych rozmiarach. Jej intensywnie zielone liście jesienią wybarwiają się na kolor żółty.
  • Brzoza brodawkowata Purpurea – wyższa odmiana, która osiąga do 10 metrów wysokości. Betula pendula Purpurea wyróżnia się charakterystycznym wybarwieniem liści. Młode listki wybarwiają się na kolor ciemnej czerwieni, a wraz z nastaniem jesieni przebarwiają się na brązowo. Brzoza zwisająca Purpurea dobrze sprawdza się w większych aranżacjach ogrodowych, gdzie może stać się ozdobnym soliterem.
  • Gałązka pokryta liśćmi i owocami, a także brzoza brodawkowata Betula pednula, opis gatunku, sadzenie, sadzonki oraz wymagania drzewa
    Brzoza brodawkowata krok po kroku, czyli opis rośliny, sadzenie, uprawa i pielęgnacja oraz sadzonki i cena
    Brzoza brodawkowata Fastigiata – ciekawa odmiana o wąskim, kolumnowym pokroju. Fastigiata osiąga do 15 metrów wysokości, a jej wyprostowany, jajowaty pokrój wygląda bardzo efektownie. Brzoza brodawkowata Fastigiata rośnie w tempie typowym dla gatunku, a młode sadzonki nadają się do wykorzystania na dużych przestrzeniach. Zwisająca brzoza Fastigiata wytwarza jasnozielone liście, które jesienią wybarwiają się na żółto.

Brzoza brodawkowata w ogrodzie. Sadzenie i prawidłowa pielęgnacja betula pendula

Brzoza Youngii, Fastigiata, Purpurea – jak przeprowadzić sadzenie?

Sadzenie brzozy brodawkowatej nie odbiega zbytnio od prac, które poświęcamy innym drzewom do ogrodu. Pierwszym krokiem jest wybór optymalnego terminu na wsadzenie, co zwiększy szansę przyjęcia się rośliny w nowym miejscu. Sadzenie najlepiej wykonać w październiku lub listopadzie, kiedy ziemia nie jest jeszcze przemarznięta.

Wybieramy docelową lokalizację dla sadzonki i wykopujemy dołek o rozmiarach ok. 1x1 m. Głębokość dołka może być uzależniona od wielkości sadzonki. Trzeba przy tym pamiętać, że ziemia na dnie dołka musi być dobrze rozpulchniona. Możemy wymieszać ją dodatkowo z ziemią kompostową, jednak nie jest to zabieg niezbędny.

W dołku umieszczamy sadzonkę i podporę, która ustabilizuje wzrost rośliny. Sadzonkę umieszczamy tak, aby górna warstwa podłoża z doniczki równała się z powierzchnią gruntu. Ważne jest też właściwe wypoziomowanie drzewka i ugniatanie ziemi wokół rośliny. Po zakończeniu prac należy obficie podlać podłoże.

Jakie wymagania uprawowe posiada brzoza brodawkowata?

Brzoza betula pendula jest odporna na choroby i dobrze rośnie w niemal każdym podłożu. Jej niewielkie wymagania stanowią duże ułatwienie uprawowe. Brzozy dobrze rosną w lasach z nieurodzajnym podłożem, będą także efektownie rosnąć w zasobnej glebie. Jedynym zagrożeniem dla uprawy jest duże zanieczyszczenie środowiska. Brzoza brodawkowata znacznie gorzej rośnie w dużych aglomeracjach miejskich i nie powinna być sadzona w pobliżu często uczęszczanych ulic.

Wymagania uprawowe brzozy brodawkowatej nie są duże. Trzeba jedynie zapewnić jej odpowiednie stanowisko. Odmiany Youngii, Purpurea czy Fastigiata idealnie radzą sobie w pełnej ekspozycji słonecznej. Brzozy lubią bezpośrednie oddziaływanie promieni UV, stają się wtedy bardziej odporne na choroby i uzyskują lepsze przyrosty. Możliwa jest także lokalizacja w miejscu lekko zacienionym. Jednak brzoza rosnąca w takim miejscu na ogół wymaga nieco bardziej intensywnego nawożenia w pierwszych latach uprawy.

Betula pendula dobrze rośnie w grupach roślinnych. Możemy skomponować ją z innymi gatunkami drzew, tworząc przyjemne miejsce w ogrodzie. Ciekawostką jest także sadzenie brzozy w donicach. W tym wypadku warto zadbać o zasobne podłoże oraz wydajny drenaż, który uchroni korzenie przed nadmiernym przemoczeniem. Donica powinna być dość duża, co umożliwi nieograniczony wzrost rośliny. Sadzonki najlepiej ulokować w miejscu słonecznym i zabezpieczonym przed działaniem porywistego wiatru.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii drzewa