Cis pośredni (Taxus x media) – charakterystyka rośliny

Cis pośredni to krzew o wyprostowanym pokroju. Wyróżnia się silnym wzroście, inaczej niż cis pospolity, jego bezpośredni przodek. Cis pośredni jest bowiem mieszańcem cisu pospolitego i japońskiego. Jak sama nazwa wskazuje, jest to gatunek mający cechy pośrednie – pokrój jest typowy dla cisu pospolitego, a igły są bardziej podobne do tego japońskiego.

Cis pośredni dorasta do około 3 m w ciągu 10 lat. Ma wyprostowane, sztywne pędy, które są gęsto osadzone. Jego igły są krótkie i mają ciemnozielony kolor. Najbardziej atrakcyjny jest jednak w trakcie wydawania owoców – czerwonych i kulistych jagód, które są bardzo toksyczne dla ludzi i zwierząt. Cis pośredni dobrze znosi cięcie, jego pędy można swobodnie skracać. Dlatego świetnie sprawdzają się na żywopłot i z tego powodu najczęściej pojawia się w ogrodach przydomowych lub parkach. Spory przyrost sprawia, że jest często wykorzystywany do zakładania nowych ogrodów i skwerów.

Cis pośredni i jego wymagania

Cis pośredni ma średnio wysokie wymagania, podobnie zresztą jak inne gatunki cisu. Są o wiele mniej wymagające niż na przykład jodła koreańska. Ma wymagania podobne do roślin liściastych, jak na przykład robinia akacjowa. Lubi średnio żyzne, wilgotne podłoża. Najlepiej rośnie na ziemiach wapiennych, ale większość gleb będzie dla niego odpowiednich. Nie toleruje jedynie podłoży suchych lub bardzo podmokłych. Dzięki temu, że cis pośredni dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza, może być sadzony w miastach.

Roślina ma małe wymagania jeśli chodzi o poziom nasłonecznienia. Uprawa dobrze udaje się i w słońcu, i w cieniu. To sprawia, że świetnie sprawdza się w parkach i na miejskich skwerach, gdzie nie ma szans na bardzo zaawansowaną pielęgnację. Roślinę sadzi się najczęściej pojedynczo, są ciekawą dekoracją ogrodów. Sadzenie na żywopłot jest gęściejsze – rozstawa wynosi około 2-3 sztuk na 1 m bieżącym. Czasami rośliny sadzi się w dwóch rzędach, w formie szachownicy.

Warto wiedzieć, że cis pośredni, jako mieszaniec, rozmnaża się tylko z sadzonek. Można je jednak kupić w dowolnym sklepie ogrodniczym. Jest to popularna roślina, więc nie ma z tym żadnych problemów. Na dodatek jest bardzo wiele różnych, naprawdę ciekawych odmian, które nadają się do uprawy w ogrodzie.

Odmiany cisu pośredniego

Odmiany cisu pośredniego są bardzo różne. Najbardziej popularnym jest chyba odmiana ‘Hicksii’ – to odmiana, która szczególnie nadaje się na żywopłot. To niezbyt wysoka odmiana, która rośnie luźno. Szerokość roślin jest bardzo duża, dlatego świetnie sprawdzają się właśnie przy ogrodzeniu. ‘Hicksii’ rośnie około 10-15 cm rocznie. Tak duży przyrost nie zmniejsza gęstości gałązek. Igły są ciemnozielone i błyszczące, a cała roślina bardzo odporna na niekorzystne warunki klimatyczne.

‘Densiformis’ to bardzo dekoracyjna odmiana. Jest niska, ale szerokość jest znaczna. Ma wzniesione w górę pędy o soczystozielonej barwie. Odmiana jest polecana do obsadzania skarp i ogrodów. Na uwagę zasługuje także odmiana ‘Wojtek’, rodzima odmiana o wąskokolumnowym kształcie. Ma kilka głównych pędów, co sprawia, że wygląda bardzo oryginalnie. Powolny przyrost sprawia, że świetnie sprawdza się w kompozycjach wysokościowych.

Kolejną rodzimą odmianą jest ‘Krzysztof’ – ma wąskokolumnowy pokrój, lekko zaokrąglony i rozłożysty. Rośnie wolno – maksymalnie 10 cm rocznie. Cechą charakterystyczną tej odmiany jest kolor igieł – są jasnozielone, mają lekki, żółtawy odcień. Odmiana idealna na żywopłoty i w stu procentach mrozoodporna w naszych warunkach atmosferycznych. Sprawdź także ten artykuł: Cis - drzewo śmierci w ogrodzie - uprawa, pielęgnacja, wymagania.

Uprawa i pielęgnacja cisu pośredniego

Cis pośredni najlepiej rozwija się, kiedy ma zapewnione odpowiednie warunki. Chociaż jego wymagania są bardzo małe, trzeba zagwarantować mu dość dużo wody, by mógł się dobrze rozwijać. Najlepiej rośnie, gdy ma umiarkowanie mokro i lubi wilgotność w powietrzu. Rośliny uprawiane w pojemnikach można podlewać częściej i należy je zraszać.

Większość iglaków, jak jodła koreańska czy świerki, nie przepadają za cięciem, ale cis pośredni wręcz je uwielbia. Wykorzystuje się więc go na zielone figury lub tnie się go na żywopłot. W takim wypadku rozstawa sadzenia jest gęsta i cięcie jest koniecznością, by zachować odpowiednią szerokość drzewek. Zabieg się wykonuje na przełomie marca i kwietnia, może być bardzo intensywne, ponieważ roślina szybko się regeneruje z grubszych pędów. Latem wykonuje się cięcie korygujące, jeśli wyrastają nieregularne, nadmierne gałązki.

Jesienią warto zastosować specjalny nawóz do iglaków. Trzeba tylko uważać, by był to nawóz jesienny, długodziałający, który nie będzie przedłużać wegetacji roślin zimą i narażać ich na działanie mrozu. Nawozy jesienne wspierają roślinę przez zimę, niwelują brązowienie igieł i pomagają wystartować wiosną.

ikona podziel się Przekaż dalej