Głóg dwuszyjkowy - charakterystyka

Głóg dwuszyjkowy - opis

Głóg dwuszyjkowy (Crataegus laevigata) określany również jako głóg pospolity jest krzewem, zalicza się do rodziny różowatych. W Polsce występuje w stanie naturalnym głównie na polanach, a także w zaroślach. Krzew najczęściej dorasta do 4 metrów wysokości. Wyróżnia się tym, iż na pędach znajdują się dość ostre ciernie, o które łatwo jest się pokaleczyć. Głóg pospolity posiada pojedyncze liście o jajowatym kształcie, które dorastają maksymalnie do kilku centymetrów długości.

W okresie kwitnienia pojawiają się najczęściej drobne kwiaty, które są białe lub różowe. Po przekwitnięciu na ich miejscu wyrastają owoce o długości niespełna 1,5 cm. To właśnie głównie one ze względu na cenne właściwości lecznicze, są wykorzystywane chętnie w naturalnej medycynie. Ponadto wykorzystuje się je również w sztuce kulinarnej do przyrządzania różnego rodzaju nalewek, win, czy też konfitur.

Popularne gatunki i odmiany głogu

Głóg dwuszyjkowy nie jest jedynym przedstawicielem, którego można spotkać na terenie Polski. Oprócz niego na uwagę zasługują takie gatunki jak:

  • Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna) - jest to krzew lub drzewo ozdobne, które posiada białe kwiaty, a także czerwone owoce. W medycynie naturalnej znajdują zastosowanie zarówno kwiaty, jak i również zazwyczaj wysuszone owoce. Oprócz tego, to ozdobne drzewo znajduje także zastosowanie w sztuce kulinarnej. Z owoców przygotowuje się konfitury, galaretki lub nalewki.
  • Głóg szkarłatny (Crataegus coccinea) - krzew lub drzewo ozdobne, które przywędrowało do nas z Ameryki Północnej. Okaz ten potrafi dorastać nawet do 5 metrów wysokości. Głóg szkarłatny porastany jest przez liście o szerokojajowatym kształcie. Kwiaty, które się pojawiają, przybierają biały kolor i są zebrane w podbaldachy. Po przekwitnięciu, na ich miejscu pojawiają się słodkie owoce o średnicy ok. 2 cm.
  • Nieszpułka zwyczajna (Mespilus germanica) - pospolity krzew ozdobny lub rzadziej drzewo, które przywędrowało do nas m.in. z Kaukazu. Gatunek ten posiada skrętoległe liście dorastające do ok. 12 cm długości. W okresie kwitnienia pojawiają się białe, niezbyt duże kwiaty. Natomiast owoce jabłkowate dorastają nawet do 4 cm średnicy.

Jeżeli chcemy się zdecydować na uprawę głogu dwuszyjkowego, to zapewne chcemy się dowiedzieć, jakie odmiany są dostępne. Do najpopularniejszych z nich zalicza się m.in.:

  • Głóg dwuszyjkowy Candidoplena - cechą charakterystyczną tej odmiany są białe kwiaty
  • Głóg dwuszyjkowy Crimson Cloud - drzewo ozdobne dorastające do 5 metrów wysokości. Kwitnienie przypada w okresie wiosennym. W tym czasie pojawiają się różowe kwiaty z białymi środkami.
  • Głóg dwuszyjkowy Rubra Plena - krzew ozdobny kwitnący na karminowo
  • Głóg dwuszyjkowy Gireoudii - drzewo lub krzew ozdobny, który posiada dekoracyjne liście. Kwitnienie przynosi bladoróżowe kwiaty.
  • Głóg dwuszyjkowy Autumn Clory - jest to odmiana, której uprawa wykazuje się dużą odpornością na szkodniki, a także choroby
  • Głóg dwuszyjkowy Paul’s Scarlet - krzew ozdobny gwarantujący kwitnienie na karminowo. Liście dość gęsto porastają pędy. Owoce na tej odmianie pojawiają się bardzo rzadko.
  • Głóg dwuszyjkowy Mutabilis - drzewo ozdobne dorastające do 8 metrów wysokości.
  • Głóg dwuszyjkowy Plena - odmiana posiadająca karminowe kwiaty

Wymagania uprawowe i pielęgnacja

Jak wygląda uprawa głogu dwuszyjkowego?

Chcąc, aby głóg pospolity nie tylko znalazł się w naszym ogrodzie, ale również cieszył obfitymi plonami, warto poznać jego wymagania uprawowe. Jest to gatunek, który najlepiej będzie rósł na stanowisku słonecznym. Chociaż poradzi sobie także na stanowisku półcienistym, jednak kwitnienie krzewu lub drzewa będzie już mniej obfite.

Uprawa tego okazu powinna być zaplanowana także na dość żyznym podłożu o lekko kwaśnym odczynie. Warto dodać, że również wymagania glebowe nie do końca muszą być spełnione, jednak wtedy musimy liczyć się z nieco mniejszymi plonami. Natomiast dobrze jest zadbać, aby gleba nie była ani całkowicie przesuszona, ani także zbyt mokra.

Głóg dwuszyjkowy - pielęgnacja

Wymagania głogu dwuszyjkowego względem nawożenia nie są zbyt duże. Teoretycznie, jeżeli roślinę posadziliśmy na dość żyznym podłożu, to ten zabieg wcale nie jest konieczny. Oczywiście głóg pospolity może być zasilany przy pomocy wieloskładnikowych nawozów, najlepiej długo działających. Dobrze jest również pamiętać o rozcieńczaniu nawozu, aby nie przenawozić naszego krzewu ozdobnego.

Zabiegiem pobudzającym kwitnienie oraz owocowanie jest przycinanie. W zależności, czy mamy do czynienia z odmianą o wyłącznie ozdobnych kwiatach, czy może jednak również z jadalnymi owocami, będziemy mieć do czynienia z różnymi terminami cięcia. W przypadku odmian owocujących takie przycinanie wykonujemy wczesną wiosną. W sytuacji, kiedy okaz zapewnia nam dekoracyjne kwitnienie, to przycinanie wykonujemy dopiero po przekwitnięciu. Sprawdź także: 10 najlepszych krzewów na żywopłot – zobacz, co wybrać.

Głóg dwuszyjkowy - ciekawe informacje

Sadzonki głogu dwuszyjkowego - cenne właściwości lecznicze

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na sadzonki, które mają białe lub różowe kwiaty, a także czerwone owoce, w przypadku odmian jadalnych, dobrze jest sprawdzić ich właściwości lecznicze. Przede wszystkim jest to roślina bogata w dużą ilość witaminy C, a także flawonoidy, które dodatkowo wspierają wchłanianie tej witaminy. Oprócz tego w owocach głogu dwuszyjkowego znajdziemy procyjanidyny, magnez, fosfor, potas, sód oraz wapń.

Różowa odmiana głogu, a także głóg szyjkowy i jego uprawa, pielęgnacja oraz sadzenie krok po kroku
Głóg dwuszyjkowy i jego odmiany w ogrodzie, a także opis, występowanie i uprawa krok po kroku

Czerwone owoce głogu dwuszyjkowego wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, a także przeciwutleniające. Ponadto regularne spożywanie owoców głogu sprzyja obniżeniu cholesterolu oraz zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego. Co ciekawe, wykazano, iż roślina wspiera walkę z gronkowcami. Głóg dwuszyjkowy wykorzystuje się również w przypadku problemów z bezsennością, czy też uśmierzając przypadłości związane z układem trawiennym.

Zastosowanie głogu dwuszyjkowego

Owoce oraz kwiaty głogu dwuszyjkowego możemy z powodzeniem stosować wewnętrznie przyrządzając na ich bazie herbaty oraz napary. Ponadto dostępne są w sprzedaży także gotowe preparaty, które w swoim składzie zawierają wyciąg z głogu. Bardzo często w składzie takich preparatów znajdują się również inne naturalne składniki, dzięki czemu mogą one być stosowane na konkretne przypadłości.

Ze względu na właściwości przeciwutleniające głóg pospolity znajduje swoje zastosowanie również w kosmetykach. Najczęściej znajdziemy go w kremach do twarzy, a także szamponach. Takie kosmetyki pozwalają na niesamowitą regenerację skóry i włosów oraz zapewnia wyjątkową pielęgnację. Można również samodzielnie przygotowywać napar, którym warto przemywać cerę lub robić płukanki do włosów.

Ceny sadzonek głogu dwuszyjkowego

Wiedząc już, że wszystkie rośliny ogrodowe mają różne wymagania uprawowe i pielęgnacyjne, możemy próbować dowiedzieć się, co zrobić, aby bluszcz szybko rósł, bądź też co zrobić, aby sadzonki głogu przybrały ciekawą formę. Oprócz tego, do ciekawych informacji zalicza się również to, by sprawdzić ceny sadzonek głogu oraz innych roślin ozdobnych.

Ceny sadzonek głogu dwuszyjkowego, a także pozostałych krzewów i drzew ozdobnych do ogrodu

Nazwa gatunku

Cena

Głóg dwuszyjkowy ‘Auriculata’

42,00 zł

Głóg dwuszyjkowy ‘Crimson Cloud’

37,00 zł

Głóg dwuszyjkowy ‘Gireoudii’

42,00 zł

Głóg dwuszyjkowy ‘Paul’s Scarlet’

42,00 zł

Głóg dwuszyjkowy ‘Plena’

42,00 zł

Głóg dwuszyjkowy ‘Princess Sturdza’

42,00 zł

Przetacznik kłosowy Blue (C2)

15,97 zł

Przetacznik kłosowy Rosa Zwerg

8,10 zł

Glediczja japońska odmiana koreańska

37,00 zł

Barbula klandońska ‘Kew Blue’

19,00 zł

Glediczja kaspijska

42,00 zł

Brzostownica grabolistna ‘Pyramidalis’

49,00 zł

Cis pospolity ‘Erecta’

19,00 zł

ikona podziel się Przekaż dalej