Jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia? Wyjaśniamy, co można posadzić
Pewnie żaden właściciel ogrodu nie ma ochoty na to, aby sąsiedzi zaglądali na jego teren. Aby zapewnić sobie odrobinę spokoju i prywatności, dobrze jest posadzić przy ogrodzeniu drzewka albo wysokie rośliny ozdobne. Poza tym każde ogrodzenie pełni przede wszystkim praktyczną funkcję granicy działki i nie zawsze jest ozdobą samo w sobie. Rośliny posadzone wzdłuż płotu mogą go ozdobić, a zarazem uszczelnić.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie rośliny posadzić wzdłuż płotu
Wiele funkcji jednego ogrodzenia ogrodu
Każdy płot łączy w sobie wiele aspektów: może służyć za parawan, osłonę od wiatru, rozgraniczenie działek i otoczenie rabaty w jednym. Stanowi jednocześnie wspaniałe tło i powierzchnię do twórczego obsadzenia różnymi roślinami. Ograniczeniem wydaje się być jedynie fantazja właścicieli, a płoty drewniane, metalowe, a nawet gabiony mogą przemienić się w elementy kompozycji kwiatów, pnączy, krzewów i drzew ozdobnych.
Różne gatunki roślin wykazują zazwyczaj odmienne potrzeby, jeśli chodzi o stanowisko, dlatego należy upewnić się, czy wzdłuż całego płotu panują podobne warunki glebowe i świetlne. Jeśli nie, celowe może być obsadzenie ogrodzenia odcinkami, z wykorzystaniem różnych roślin. W przypadku ogrodzeń drewnianych trzeba pamiętać, że blisko rosnące byliny albo krzewy mogą utrudniać konieczne co pewien czas malowanie olejem albo lakierem. Bez problemu można zastosować tutaj do obsadzenia rośliny jednoroczne.
Alternatywę dla drzew wzdłuż ogrodzenia mogą stanowić byliny i pnącza. Romantyczną i filigranową kompozycję na tle ogrodzenia można stworzyć na przykład z dalii oraz innych ogrodowych klasyków. Niezwykle dekoracyjne jest obsadzenie ogrodzenia pnącymi rożami i dzikim winem. Płoty drewniane mogą oplatać szczelnie pnącza jednoroczne, jak tunbergia oskrzydlona albo wilec. Efektowne są też wysokie byliny, jak ostróżki, malwy albo tojad.
Jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia w roli parawanu
Posadzenie drzew i krzewów przy ogrodzeniu ma na celu osłonę przed ciekawskimi spojrzeniami przynajmniej części działki. Aby ten zabieg odpowiadał założeniom, muszą być spełnione określone kryteria: odpowiednia wysokość, gęstość wzrostu i ewentualnie zimozieloność. W przypadku drzew nie da się tego utrzymać, ponieważ dają one piękny widok, ale ich pnie nie tworzą szczelnej ściany. Nie oznacza to jednak, że należy z sadzenia drzew wzdłuż potu rezygnować.
Jeśli ktoś chciałby odgrodzić się od sąsiadów jednym jedynym drzewem, musi swój plan skorygować. Jedno drzewo może co najwyżej rzucić nieco cienia i przesłonić niewielki zakątek ogrodu. Generalnie posadzenie nawet pojedynczych drzew ma zalety: tworzy piękny widok, daje schronienie ptakom i innym zwierzętom, jest łatwe w pielęgnacji, a na dodatek oczyszcza powietrze.
Wspomniany cień może stać się również wadą drzew rosnących wzdłuż płotu. Jeśli pada na trawnik, rabaty kwiatowe albo inne miejsca, które powinny pozostać słoneczne, może być szkodliwy. Trudno też nie wspomnieć o opadających liściach; drzewa mają ich ogromne ilości i każdej jesieni rozstają się z nimi. Poza tym opadają nie tylko na działkę właściciela, ale – w zależności od kierunku wiatru – również na sąsiednie posesje. Sadząc drzewa, trzeba myśleć perspektywicznie: drobne i niepozorne drzewka rozrosną się z czasem wzwyż i wszerz. W przeciwnym wypadku kosztu przycięcia, nie mówiąc o usunięciu, będą bardzo wysokie.
Przed posadzeniem drzew wzdłuż ogrodzenia trzeba sobie odpowiedzieć na następujące pytania:
- Czy jest do dyspozycji odpowiednio dużo miejsca?
- Czy jest możliwość odpowiedniej pielęgnacji drzew?
- Jakie gatunki drzew można posadzić?
Sprawdź także ten artykuł z poradami, jakie drzewa do ogrodu wybrać.
Gatunki drzew do posadzenia wzdłuż ogrodzenia
Drzewa zimozielone wzdłuż płotu
Drzewo, które ma służyć jako osłona działki albo ogrodu, musi spełniać określone wymagania. Nie są one jednak uniwersalne, ale zależą od indywidualnych życzeń i upodobań właściciela. Czy drzewa mają być:
- zimozielone?
- wysokie?
- szybko rosnące?
Zimozielone drzewa są zwykle drzewami iglastymi. Należą do nich:
- cis,
- świerk,
- jodła,
- sosna,
- żywotnik,
- jałowiec,
- cyprys.
Szybkorosnące drzewa liściaste przy ogrodzeniu
Jeśli komuś zależy na wysokiej zasłonie z drzew, które szybko rosną, może sięgnąć po:
- klon,
- jesion,
- buk,
- wierzbę,
- topolę.
Inną możliwością zapewnienia sobie osłony przed ogrodzeniem jest:
- bambus,
- żywopłot,
- krzewy ozdobne,
- krata z pnączami.
W jakiej odległości sadzić tuje od płotu?
Kiedy w trakcie urządzania ogrodu zostanie już rozstrzygnięty problem, ile cementu na podsypkę pod kostkę brukową albo co zamiast podmurówki pod ogrodzenie, prędzej czy później pojawi się problem odległości sadzonych drzew od płotu. Przepisy nie określają, w jakiej odległości od ogrodzenia albo od budynku można posadzić krzew, a w jakiej drzewo. Przepisy regulujące tego typu sytuacje konfliktowe nazywane są prawem sąsiedzkim i są ujęte m.in. w art.142-154 k.c. Jednym z istotnych przepisów jest art. 144 k.c., zgodnie z którym właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
Ważną wskazówką mogą być przepisy dotyczące rodzinnych ogródków działkowych. Sądy posiłkują się czasem tymi przepisami, dlatego warto wziąć je pod uwagę również w przypadku prywatnej działki. Ogólnie biorąc, drzewka i krzewy ozdobne odmian słabo rosnących powinno się posadzić przy ogrodzeniu w odległości co najmniej dwóch metrów. Dla drzew okazałych, które w przyszłości mogą osiągnąć znaczne rozmiary, trzeba znaleźć stanowisko jak najdalej od granicy działki. Obecność takiego obiektu w ogrodzie uzasadni późniejsze rozważania, jak zbudować domek na drzewie.