Karagana syberyjska - charakterystyka

Jak wygląda akacja syberyjska?

Karagana syberyjska (Caragana arborescens) jest drzewem określanym również jako akacja żółta, akacja syberyjska, czy też grochodrzew syberyjski. Gatunek zalicza się do rodziny bobowatych. W warunkach naturalnych można spotkać akację syberyjską głównie na terenie wschodniej Azji. Natomiast w naszych warunkach klimatycznych cieszy się rosnącą popularnością, jako drzewo ozdobne.

W zależności od odmiany dorosłe sadzonki dorastają do ok. 6 metrów wysokości. Karagana syberyjska porastana jest przez pierzaste liście o jasnozielonym zabarwieniu. Są one bardzo podobne w wyglądzie do naszej rodzimej akacji. Okres kwitnienia przypada od maja do czerwca. W tym czasie pojawiają się motylkowe kwiaty o żółtym kolorze, które są miododajne. Osiągają one wielkość zaledwie 2 cm, jednak zebrane są w pąki zawierające do 4 kwiatów. Owoce dojrzewają w sierpniu i także są podobne do akacji, którą znamy z naszych parków i lasów. Ponieważ przybierają one postać strąków zawierających liczne nasiona.

Popularne odmiany karagany syberyjskiej

Akacja syberyjska jest niezwykle atrakcyjnym drzewem, dlatego warto poznać jej popularne odmiany, które dostępne są w sprzedaży. Różnią się one przede wszystkim wysokością, a także pokrojem. Jedne z nich są szczepione na pniu, a inne wyróżniają się bardzo rozłożystym pokrojem. Ponadto każdy z tych okazów raczej rośnie bardzo szybko. Jednak warto sprawdzić szczególne cechy każdej odmiany, dzięki czemu będzie nam łatwiej podjąć decyzję, które sadzonki nas interesują najbardziej.

Do znanych odmian karagany syberyjskiej zaliczają się takie odmiany jak:


  • Karagana syberyjska ‘Walker’ - jest to odmiana, która rośnie bardzo szybko, osiągając maksymalną wysokość 3 metrów. Najczęściej jest ona szczepiona na pniu, przez co jeszcze bardziej sadzonki mają podkreślone swoje zwisające pędy. Cechą charakterystyczną są również liście o zabarwieniu jasnozielonym. Kwitnienie przypada na maj.
  • Karagana syberyjska ‘Nana’ - nie jest to wysoka odmiana, która dorasta maksymalnie do 2 metrów wysokości. Mimo swojej karłowatej cechy drzewo rośnie dość szybko. Odmiana cechuje się pierzastymi liśćmi, które osiągają do 10 cm długości. Natomiast okres kwitnienia przypada od maja do czerwca.
  • Karagana syberyjska ‘Pendula’ - jest to odmianą, która szybko osiąga do 3 metrów wysokości. Zazwyczaj występuje jako akacja szczepiona na pniu. Cechą charakterystyczną odmiany są zwisające pędy porastane przez jasnozielone liście. W maju pojawiają się żółte kwiaty przyciągające liczne owady.
  • Akacja syberyjska ‘Lorberii’ - odmiana dorastająca do ok. 3 metrów wysokości. Jest to bardzo charakterystyczny okaz, który wyróżnia się zwisającymi lub pofalowanymi pędami. Drzewo doskonale nadaje się na żywopłot, jak i również do posadzenia jako soliter.
  • Akacja syberyjska ‘Lutescens’ - jest to odmiana, która rośnie dość szybko. Jej maksymalna wysokość wynosi nawet 7 metrów. Jej wymagania nie są zbyt duże. Zaletą tej odmiany jest to, iż doskonale nadaje się na formowanie. W ten sposób może idealnie prezentować się jako soliter na trawniku.

Karagana syberyjska - cena

Gdy już wiemy, w jaki sposób prezentuje się akacja syberyjska, powinniśmy dowiedzieć się, jakie są również ceny sadzonki. W ten sposób będziemy mieli rozeznanie, jakie koszty poniesiemy, decydując się na konkretne odmiany. Warto porównać ceny akacji syberyjskiej z innymi okazami ozdobnymi.

Przykładowe ceny karagany syberyjskiej, a także innych roślin ozdobnych do ogrodu<

Nazwa gatunku

Cena

Akacja syberyjska ‘Walker’

37,00 zł

Akacja syberyjska ‘Lorbergii’

46,00 zł

Karagana syberyjska ‘Pendula’

46,00 zł

Karagana syberyjska ‘Lutescens’

49,00 zł

Barwinek różowy Rubra

6,90 zł

Barwinek różowy Titan Burgundy

8,69 zł

Tojeść pospolita

35,00 zł

Tojeść pospolita Lysimachia vulgaris

6,00 zł

Jodła kalifornijska, przyrost roczny 25 cm

25,00 zł

Świerk serbski, przyrost roczny nawet 80 cm

40,00 zł

Wymagania uprawowe karagany syberyjskiej

Akacja syberyjska - uprawa

Karagana syberyjska ma niewielkie wymagania uprawowe, dlatego będziemy mogli się nią cieszyć niemalże w każdym ogrodzie. Akacja najlepiej będzie rosła na słonecznym lub ewentualnie półcienistym stanowisku. Podłoże powinno być przepuszczalne i raczej suche. Niekoniecznie gleba musi być żyzna. Ponadto ziemia może być lekko zasadowa lub lekko kwaśna.

Akacja syberyjska wyróżnia się bardzo wysoką odpornością na zanieczyszczenia miejskie. Ponadto gatunek ten jest mało wrażliwy na gleby o wysokim poziomie zasolenia. W takim przypadku doskonale sprawdza się w ogrodach w dużych aglomeracjach. Jeżeli chodzi o zimowanie, to trzeba zwrócić uwagę na wymagania poszczególnej odmiany. Ponieważ wśród nich znajdują się całkowicie mrozoodporne, jak i również bardziej wrażliwe na mróz. W takich okolicznościach należy te bardziej wrażliwe okazy okrywać na sezon zimowy. Sprawdź także ten artykuł: Laurowiśnia wschodnia - charakterystyka, wymagania, sadzenie, uprawa.

Pielęgnacja akacji syberyjskiej

Akacja syberyjska doskonale radzi sobie nawet jeżeli nie będziemy zbytnio o nią dbać. Ma niewielkie wymagania co do podłoża, dlatego jej nawożenie nie jest konieczne. Jeżeli zależy nam na tym, aby roślina bardzo szybko rosła, to koniecznie powinniśmy zasilić ją wczesną wiosną. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odpowiednie podlewanie. Tutaj koniecznie powinniśmy uważać na to, aby podłoże było zbyt mokre, ponieważ karagana syberyjska będzie źle reagować na taki zabieg. Drzewo zdecydowanie lepiej znosi suszę.

Nie powinno być dla nas żadnym zaskoczeniem, iż karagana syberyjska bardzo dobrze znosi cięcie. Możemy ją formować, uzyskując bardzo ładny, regularny pokrój. Jeżeli zależy nam na tym, aby robić to prawidłowo, to przycinanie gałęzi zawsze planujemy dopiero po przekwitnięciu drzewka. Kolejne przycinanie powtarzamy średnio co 2-3 lata. Tak przycięta sadzonka bardzo elegancko prezentuje się jako soliter na trawniku lub też na tle innych gatunków, szczególnie wyróżniających się innym kolorem liści.

Co warto wiedzieć o akacji syberyjskiej?

Karagana syberyjska na żywopłot

Z tego względu, iż karagana syberyjska bardzo szybko rośnie, sadzonka z powodzeniem nadaje się na żywopłot. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, iż roślina nie wyróżnia się zbyt gęstym pokrojem, dlatego też pomiędzy gałęziami będą widoczne prześwity. Jednak taka naturalna granica świetnie się sprawdzi, jeżeli będziemy chcieli oddzielić sobie wewnętrzne części ogrodu, lub też dodatkowo przysłonimy się pełnym ogrodzeniem.

Jeżeli chcemy sadzić akację syberyjską na żywopłot, to powinniśmy pamiętać o odpowiedniej rozstawie. Jeżeli sadzimy ją jednorzędowo, to w jednym metrze bieżącym, powinniśmy zasadzić od 3 do 6 sadzonek. Natomiast sadząc karaganę syberyjską na żywopłot dwurzędowo, wtedy powinniśmy lokalizować sadzonki naprzemiennie. Dwurzędowy żywopłot zapewni nam lepszą ochronę przed sąsiadami.

Zastosowanie akacji syberyjskiej

Oczywiście najczęściej szczepiona karagana syberyjska pełni rolę ozdobną dla naszego ogrodu. Szczególnie jeżeli zdecydujemy się na jej przycinanie w formie drzewka bonsai. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że akacja syberyjska jest jadalna. Do spożycia przeznaczone są strąki, czyli owoce, a także kwiaty. Strąki są możliwe do spożycia po wcześniejszym ugotowaniu. Wtedy swoim smakiem, a także wyglądem przypominają fasolkę szparagową.

Natomiast kwiaty, które zresztą są miododajne, doskonale będą nadawać się do świeżych sałatek, bądź też deserów i ciast, jako jadalna dekoracja. Kolejną zaletą obecności karagany syberyjskiej w ogrodzie, jest naturalne schronienie dla ptaków. Jeżeli lubimy obecność różnych gatunków ptaków, to zasadzając akację syberyjską, stworzymy im doskonałe warunki do budowania gniazd.

ikona podziel się Przekaż dalej