Surmia – charakterystyka

Katalpa - opis

Surmia (Catalpa) określana jest również potocznie jako katalpa. Jest to krzew zaliczający się do rodziny bigoniowatych. W naturalnych warunkach możemy go spotkać na terenie Ameryki Północnej, a także Azji. Katalpa dorasta zazwyczaj do 3 metrów wysokości. Natomiast roślina wyróżnia się bardzo rozłożystą koroną. Oczywiście istnieją gatunki, które są dużo wyższe. Do nich zalicza się między innymi surmia bignoniowa.

Katalpa szczepiona wyróżnia się dość dużymi liśćmi, osiągającymi nawet do 20 cm długości. Należy mieć na uwadze, że niektóre gatunki surmii w ogóle nie kwitną. Jednak wiele z nich, w okresie letnim obsypane zostaje licznymi kwiatostanami składającymi się z białych kwiatów. Mocno rozwinięte wiechy osiągają długość ponad 30 cm. Po okresie kwitnienia, na miejscu kwiatów pojawiają się owoce w postaci strąków.

Catalpa - gatunki

Jeżeli rzeczywiście będziemy chcieli, aby katalpa szczepiona zagościła w naszym ogrodzie, to warto dowiedzieć się, jakie gatunki oraz popularne odmiany znajdują się w sprzedaży. Poszczególne krzewy różnią się między sobą przede wszystkim pokrojem, a także maksymalną wysokością, jaką są w stanie osiągnąć. Ponadto, jak już wcześniej wspomniano, niektóre odmiany w ogóle nie zakwitają. Dobrze jest dowiedzieć się, czym charakteryzują się poszczególne gatunki, aby móc wybrać do swojego ogrodu najlepszą sadzonkę.

Do najpopularniejszych gatunków surmii, zalicza się m.in.:

  • Surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides) - jest to najpopularniejszy gatunek drzewa, który dorasta nawet do 10 metrów wysokości. Okaz ten spotkać możemy w naturalnym środowisku w południowym rejonie Stanów Zjednoczonych. Surmia bignoniowa posiada imponujące kwiaty w kształcie dzwonków, które pojawiają się na drzewie w okresie od czerwca do sierpnia. Biały kolor płatków jest przełamany w ciekawy sposób fioletowymi przebarwieniami. Do często spotykanych odmian zalicza się Nana oraz Aurea. Cechą charakterystyczną tej drugiej odmiany, są ozdobne liście w żółtozielonym odcieniu.
  • Surmia wielkokwiatowa (Catalpa speciosa) - jest to gatunek, który może dorastać nawet do 20 metrów wysokości. Surmia wielkokwiatowa kwitnie bardzo podobnie jak surmia bignoniowa nana. Jednak oprócz kwiatów, do bardzo dekoracyjnych zaliczają się również liście. Surmia wielkokwiatowa rzeczywiście może się poszczycić liśćmi o imponujących rozmiarach, ponieważ liście mogą osiągać nawet do 40 cm długości.
  • Surmia żółtokwiatowa (Catalpa ovata) - jest to gatunek drzewa, który również wywodzi się z Ameryki Północnej. Jest dużo wyższa niż surmia bignoniowa, ponieważ osiąga nawet do 15-20 metrów wysokości. Jej wyróżnikiem w porównaniu do pozostałych gatunków katalpy są kwiaty wpadające w żółty odcień. Okres kwitnienia tego gatunku przypada na przełom czerwca i lipca.

Katalpa szczepiona – uprawa

Surmia catalpa - wymagania

Decydując się na uprawę surmii, mimo jej imponujących rozmiarów, a także niesamowitego kwitnienia, nie musimy się martwić o zbyt uciążliwe wymagania. Przede wszystkim należy zadbać o wybór słonecznego stanowiska, które jednak powinno być osłonięte od wiatru. Jeżeli chodzi o podłoże, to surmia bignoniowa, jak i również pozostałe gatunki katalpy, dostosowują się praktycznie do każdego typu podłoża. Najważniejsze jest to, aby ziemia była żyzna, a także przepuszczalna.

Odczyn gleby powinien być obojętny. Jednak Catala bignonioides poradzi sobie doskonale również na glebach o lekkim odczynie zasadowym oraz lekko kwaśnym. Katalpa szczepiona pięknie rozwija się na podłożu, które jest umiarkowanie wilgotne. Jednak z drugiej strony nie powinniśmy doprowadzić do tego, żeby ziemia była całkowicie sucha, ale także drzewo źle zniesie, gdy podłoże będzie cały czas mokre. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach ozdobnych.

Katalpa na pniu - sadzenie

Surmia catalpa tak naprawdę może być sadzona od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Jednak, jeżeli zależy nam na przyjęciu sadzonki na wybranym stanowisku, to zdecydowanie lepiej jest to zrobić od marca do kwietnia lub od września aż prawie do końca listopada. Najważniejsze jest to, żeby ziemia jeszcze nie była całkowicie przemarznięta. Natomiast decydując się na posadzenie katalpy w pozostałych miesiącach, koniecznie musimy pamiętać o nawadnianiu sadzonki, szczególnie w czasie suszy.

Katalpa na pniu w naszym ogrodzie, zapewni nam bardzo wiele możliwości. Przede wszystkim surmia bignoniowa, jak i również pozostałe gatunki katalpy, wyśmienicie prezentują się jako solitery posadzone na środku trawnika. Surmia wielkokwiatowa oraz wiele innych popularnych odmian, ciekawie zaprezentują się posadzone w szpalerze. Katalpa na pniu również jest idealną propozycją dla osób, które chcą wokół drzewa posadzić dużo niższe byliny oraz pozostałe rośliny. Do takich propozycji zaliczają się między innymi liliowce, czy też tawułki. Ciekawie zaprezentuje się także towarzystwo zimozielonych krzewów ozdobnych.

Surmia – pielęgnacja

Przycinanie i nawożenie

Wybierając wysokie odmiany surmii, powinniśmy być przygotowani na różne zabiegi pielęgnacyjne, które są odpowiedzialne za zdrowy rozwój drzewa. Do takich zabiegów zalicza się przycinanie. W odróżnieniu od innych gatunków drzew ozdobnych, catalpa bignonioides wymaga dość późnego cięcia. Zatem przycinanie powinniśmy zaplanować na przełomie maja i czerwca. Katalpa szczepiona w ten sposób powinna być pozbawiona wszystkich uszkodzonych oraz chorych gałęzi. Chociaż surmia uchodzi za drzewo, które jest odporne na mróz, to jednak może dojść do przemarznięcia pojedynczych gałęzi, które oczywiście będą wymagać usunięcia. Dzięki temu, drzewo nie będą atakować choroby oraz szkodniki. Przycinanie sanitarne w tym czasie możemy połączyć również z formowaniem korony drzewa.

Owoce katalpy, czyli surmii, a także opis gatunku, pielęgnacja, uprawa i sadzenie w ogrodzie
Katalpa, surmia krok po kroku, czyli opis rośliny, uprawa i pielęgnacja, wymagania, cena sadzonek krok po kroku

Katalpa zazwyczaj doskonale radzi sobie w ogrodzie, nawet jeżeli zostanie pozostawiona sama sobie. Jednak, jeżeli zauważymy, że katalpa szczepiona słabiej kwitnie lub też pojawiające się liście nie są już takie dorodne, to warto zadbać o właściwe nawożenie drzewa. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się naturalne środki nawożenia, które stosujemy wczesną wiosną, a także wczesną jesienią. Świetnie sprawdzi się podsypywanie katalpy obornikiem na jesieni, ponieważ tak utworzona warstwa dodatkowo zabezpieczy korzenie przed przemarznięciem.

Katalpa - choroby

Jak w przypadku wielu innych drzew ozdobnych uprawianych w ogrodzie, również surmia może być narażona na różne choroby, jak i również atak niektórych szkodników. Patrząc na najczęściej występujące choroby, surmia narażona jest najczęściej na patogeny grzybowe, które doprowadzają między innymi do werticiliozy. Występowanie tej choroby poznamy po tym, że katalp zaczyna marnieć. Podejrzanym objawem jest żółknięcie liści, a także pędów. Niestety zainfekowana roślina nie nadaje się do dalszej uprawy. Dlatego należy jak najszybciej pozbyć się drzewa, aby nie zarażało ono innych roślin w ogrodzie.

Gdy katalpa zacznie żółknąć, a po przyjrzeniu się liściom zauważymy, że na ich zewnętrznej stronie zaczną się pojawiać przebarwienia w postaci brunatnych plam, to możemy być pewni, iż nasz okaz został zainfekowany plamistością liści katalpy. Charakterystycznym objawem jest to, że katalpa zaczyna gubić liście. Na tę chorobę pomocnym okaże się nie tylko oprysk, ale przede wszystkim odpowiednia profilaktyka. Należy pamiętać o grabieniu liści, a także o prześwietlaniu gałęzi. Pamiętajmy jednak, że wszystkie choroby grzybowe lubią pojawiać się w czasie niekorzystnych warunków pogodowych. Czyli przy dużej wilgotności powietrza.

Niestety catalpa może być zaatakowana również przez szkodniki. Do najczęściej występujących niepowołanych gości, zalicza się mszyca brzoskwiniowa. Jej obecność rozpoznamy po tym, że liście nagle zaczną się zwijać, a także zmieniać swój naturalny kształt. Po dokładnym zlustrowaniu drzewa rzeczywiście powinniśmy zauważyć zielone szkodniki, których długość nie przekracza ok. 2,5 mm. W przypadku wystąpienia mszycy brzoskwiniowej powinniśmy jak najszybciej zastosować odpowiedni oprysk.

Katalpa szczepiona - ceny

Catalpa jest naprawdę ciekawym drzewem ozdobnym, które warto uprawiać w swoim ogrodzie. Warto w takim razie dowiedzieć się, jaka jest cena sadzonek różnych odmian. To pozwoli nam na podjęcie właściwej decyzji co do wyboru konkretnego gatunku surmii, jak i również zaplanowania ilości sztuk potrzebnych do naszego ogrodu.

Przykładowe ceny różnych gatunków surmii

Nazwa gatunku lub odmiany

Cena

Catalpa Bignonioides

Cena od 24,90 zł

Catalpa kulista Aurea

Cena od 99,00 zł

Catalpa kulista Nana 170 cm

Cena od 139,00 zł

Catalpa Ovata

Cena od 16,90 zł

Catalpa Variegata szczepiona

89,90 zł

Surmia bignoniowa nana

120,00 zł

Surmia bignoniowa o wysokości od 40 do 60 cm

24,90 zł

Surmia katalpa Bungego w doniczce

12,90 zł

Surmia żółtokwiatowa, 5 szt.

25,00 zł

Surmia bignoniowa 190 cm

91,24 zł

Surmia miododajna w doniczkach

12,90 zł

Katalpa żółta szczepiona na pniu Surmia

173,02 zł

Catalpa Purpurea Purpurowa

58,62 zł

Katalpa Koehnei szczepiona na pniu

187,26 zł

Catalpa Pulverulenta Surmia duża sadzonka

171,53 zł

Katalpa Aurea na nodze, 120-130 cm

100,00 zł

Jak widzimy z powyższego zestawienia, ceny sadzonek surmii są bardzo mocno zróżnicowane. Dlatego możemy zdecydować się na przykład na pojedynczy i rzadszy okaz, który będzie droższy. Ale jeżeli będzie nam zależeć na szpalerze drzewek, to zdecydowanie korzystniej wyjdzie zamówienie pospolitych gatunków katalpy. Oczywiście każdy sam musi odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie ma plany wobec tego gatunku drzewa w swoim ogrodzie. Jeżeli będzie nam zależeć na jak najkorzystniejszej cenie, to powinniśmy unikać sadzonek w doniczkach. Przy zakupie katalpy, dobrze jest również zastanowić się nad sąsiedztwem dla tego pięknie kwitnącego drzewa.

ikona podziel się Przekaż dalej