Klon palmowy – najważniejsze informacje

Skąd pochodzi i jak wygląda klon palmowy Acer Palmatum?

Klon palmowy czerwony pochodzi z Dalekiego Wschodu. Jego charakterystyczna, szeroka korona z cienkich gałęzi wygląda wyjątkowo efektownie, dzięki czemu szybko zwróciła na siebie uwagę botaników. Dziś klon palmowy czerwony występuje pod postacią wielu odmian (np. klon palmowy atropurpureum), różniących się od siebie rozmiarami, a także wybarwieniem liści.

Klon palmowy dorasta do 5 metrów wysokości, a szerokość korony jest zbliżona do wysokości. W ofertach sprzedaży pojawia się także znacznie niższy klon palmowy bonsai, nadający się do uprawy w niewielkich aranżacjach ogrodowych. Cechą wspólną wszystkich odmian jest długowieczność oraz bardzo intensywne wybarwianie się liści. Klon palmowy czerwony wygląda efektownie o każdej porze roku, jednak w momencie wybarwienia liści na czerwono najmocniej zwraca na siebie uwagę. Wybarwienie liści rozpoczyna się wczesną jesienią, aż do momentu pospadania ulistnienia przed sezonem zimowym.

Wybarwiający się na czerwono klon palmowy Atropurpureum cieszy się największą popularnością. Jednak w sprzedaży znajdziemy także odmiany, które wybarwiają się w kolorach pomarańczowych, żółtych oraz zielonych. Wybór jest tak duży, że każdy bez trudu dopasuje Acer Palmatum do specyfiki swojej aranżacji ogrodowej.

Klon palmowy Atropurupreum i inne interesujące odmiany

Uprawa klonów nie jest bardzo skomplikowana, a efektowny wygląd rośliny stanowi niebanalną ozdobę w ogrodach. Dzięki temu roślina cieszy się coraz większą popularnością, a w ofertach sprzedaży znajdujemy coraz to nowsze, interesujące odmiany, które dobrze radzą sobie w naszych warunkach klimatycznych. Do najpopularniejszych należy między innymi:

  • Klon palmowy Atropurpureum – roślina palmowa posiada powcinane, wachlarzowate liście, które wybarwiają się w odcieniu intensywnej czerwieni. Klon palmowy czerwony osiąga do 3 metrów wysokości i idealnie komponuje się w nasadzeniach pojedynczych. Odmiana może być traktowana jako klon palmowy bonasai, a jej rozmiary umożliwiają uprawę w średniej wielkości aranżacjach.
  • Klon palmowy Dissectum – to odmiana, która rośnie znacznie wolniej niż klon palmowy atropurpureum. Jej walorem dekoracyjnym są mocno powcinane, zielone liście. W okresie jesiennym liście przebarwiają się na kolor intensywnie żółty. Odmiana osiąga do 2 metrów wysokości, a dzięki powolnemu wzrostowi może być traktowana jako klon palmowy bonsai.
  • Klon palmowy Dissectum Nigrum – to kolejne interesujące odmiany, osiągające do 1,5 metra wysokości. Jest to klon czerwonolistny o delikatnie przewieszonym pokroju i efektownym kształcie korony.
  • Czerwonolistny klon palmowy Bloodgood – wysoka odmiana, która może osiągnąć nawet do 6 metrów wysokości. Jej liście są mocno powcinane i wybarwione w odcieniu ciemnoczerwonym. Na uwagę zasługuje także wyprostowany pokrój oraz stosunkowo łatwa uprawa odmiany Bloodgood.
  • Klon palmowy Orange Dream – wyjątkowa odmiana o intensywnie pomarańczowym zabarwieniu liści. Na jesień ulistnienie przebarwia się na kolor intensywnie żółty, co stanowi dodatkową ozdobę ogrodu. Odmiana Orange Dream jest polecana do ogrodów zainspirowanych stylem japońskim. Dorosła roślina osiąga do 4 metrów wysokości, a zatem będzie dobrą propozycją do aranżacji o średnim oraz dużym metrażu.
  • Klon palmowy Garnet – odmiana o mocno powycinanych liściach w czerwonym odcieniu. Klon palmowy czerwony osiąga do 5 metrów wysokości, jednak charakteryzuje się bardzo powolnym wzrostem. Ciekawostką odmiany Garnet jest wykształcanie parasolowatych pędów, które delikatnie zwieszają się ku ziemi. Możliwa jest uprawa rośliny w donicach, a także bezpośrednio w gruncie. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach ozdobnych.

Klon palmowy czerwony i możliwości jego zastosowania

Zarówno klon palmowy czerwony, jak i inne odmiany Acer Palmatum stanowią ciekawą dekorację aranżacji zewnętrznych. Często znajdują zastosowanie w ogrodach zainspirowanych stylem japońskim, ale i nowoczesnym. Klon palmowy bonsai może rosnąć na niewielkich przestrzeniach, a jego niebanalny wygląd z pewnością będzie zwracał na siebie uwagę.

Klon palmowy Atropurpureum czy Gernet posiadają zbliżone wymagania i możliwości uprawowe. Rośliny dobrze radzą sobie w uprawie gruntowej, jednak możemy je też umieszczać w dużych donicach. Klon palmowy będzie ciekawą dekoracją tarasu i nasłonecznionego balkonu. Odpowiednio przestronna donica może stanowić dodatkową ozdobę otoczenia.

Warto także zaznaczyć, że szczególnie klon palmowy bonasai idealnie komponują się w przestrzeniach zainspirowanych stylem japońskim oraz feng shui. Ciekawe ubarwienie liści zwraca na siebie uwagę przez cały sezon wegetacji, a już jedna niewielkich rozmiarów roślina potrafi nadać otoczeniu pożądanego charakteru dekoracyjnego.

Prawidłowa uprawa. Jakie wymagania posiada klon palmowy atropurureum i inne odmiany?

Wybór stanowiska i gleby pod klon palmowy

Jako roślina naturalnie rosnąca w cieplejszym klimacie, klon palmowy posiada duże wymagania odnośnie lokalizacji. Najlepiej sprawdzą się słoneczne części aranżacji, które umożliwią dobry rozrost rośliny. Niektóre odmiany dobrze znoszą także stanowiska lekko cieniste, jednak nie należy umieszczać ich w miejscach całkowicie pozbawionych bezpośredniego dostępu do promieni słonecznych. Klony będą wtedy bardziej podatne na choroby.

Opisując podstawowe wymagania uprawowe, warto wspomnieć także o konieczności zabezpieczenia rośliny przed porywistym wiatrem. Klon palmowy Atropurpureum czy Gernet źle znoszą chłodny, intensywny wiatr, co jest szczególnym zagrożeniem w okresie jesiennym oraz zimowym. Drzewa i krzewy mogą być wrażliwe na działanie niskich temperatur, a dodatkowa ekspozycja na wietrznym stanowisku może doprowadzić do przemarznięcia.

Klon palmowy w parku na tle nieba, a także uprawa i pielęgnacja klonu palmowego, sadzenie, warunki i wymagania
Klon palmowy krok po kroku, czyli uprawa w Polsce, warunki, pielęgnacja, sadzenie oraz najpiękniejsze i polecane odmiany

Kolejne istotne wymagania dotyczą wyboru odpowiedniego stanowiska. Klon palmowy bonsai i klony uprawiane w gruncie wymagają przepuszczalnego podłoża o lekko kwaśnym odczynie pH. Klon palmowy może także rosnąć w glebie zasadowej, jednak zmniejszy to jego roczny przyrost. Największym zagrożeniem dla sadzonek jest zbyt podmokła gleba. Zbyt duża wilgotność podłoża może wywołać choroby grzybowe, a w konsekwencji trwałe uszkodzenie całej rośliny.

Jakiego podlewania wymaga klon palmowy?

Aby w pełni przybliżyć wymagania klonów palmowych, warto także omówić prawidłowe podlewanie. Klon palmowy Atropurpureum czy Orange Green wymagają stale wilgotnego podłoża. Jest to najważniejszy wymóg, który może zadecydować o udanej uprawie, a cena niewłaściwego nawadniania może okazać się wysoka.

Uprawiany w doniczce czy gruncie klon palmowy nie lubi stojącej wody. Dlatego podlewanie nie może być nadmiernie intensywne. Rośliny uprawiane w doniczkach warto podlewać bezpośrednio do podstawki. Wybieramy taką ilość wody, by jej nadmiar nie stał przez długi czas w podstawce. Znacznie lepszym pomysłem jest częstsze podlewanie z użyciem mniejszej ilości wody.

Dużym ułatwieniem uprawowym może być właściwe ściółkowanie. Najlepiej sprawdzi się ściółka z kory, która przy okazji pomoże utrzymać właściwe pH podłoża. Dobrze rozłożona ściółka ograniczy parowanie wody i ułatwi regularną pielęgnację rośliny. Ściółkowanie wykonujemy zarówno u roślin rosnących w gruncie, jak i w donicach.

Cena za klon palmowy i możliwe choroby rośliny

Klon palmowy jest łatwo dostępną rośliną, co z pewnością wpływa na jego popularność. Cena sadzonki będzie uzależniona od jej rozmiaru oraz od konkretnej odmiany. Cena za małe sadzonki najpopularniejszych klonów palmowych rozpoczyna się już od 20 – 30 zł.

Wyższa cena zazwyczaj dotyczy mniej popularnych odmian lub większych sadzonek rośliny. Klon palmowy bez trudu nabędziemy za około 50 – 60 zł. Wyższa cena może dotyczyć drzewek bonsai lub lepiej wyrośniętych egzemplarzy. Pamiętajmy, że klon palmowy na ogół rośnie bardzo powoli, dlatego wyższa cena wyrośniętej sadzonki często okazuje się trafionym wyborem.

Warto także pamiętać, że cena nie może być jedynym kryterium wyboru sadzonki. Klon palmowy Atropurpureum i inne odmiany Acer Palmatum są podatne na papierową plamistość liści, antraknozę, werticillozę. Źle przechowywane sadzonki mogą także być zaatakowane przez mącznika prawdziwego, który pojawia się na wierzchu blaszki liściowej. Mącznik prawdziwy wytwarza czarne, drobniutkie punkty zarodnikowe, a jego zwalczenie wymaga użycia dobrze dopasowanych środków ochrony roślin. Chorobom grzybowym sprzyja zróżnicowanie wilgotności powietrza, a także zbyt duża wilgotność gleby.

ikona podziel się Przekaż dalej