Migdałek trójklapowy – najważniejsze informacje o gatunku

Jeśli zachwycają cię kwitnące brzoskwinie, to migdałek na pewno ci się spodoba. To bliski kuzyn brzoskwiń, śliw i moreli, nosi nawet taką samą łacińską nazwę – Prunus. Jest to jednak zupełnie inna roślina. Uprawia się go nie dla owoców, a wyłącznie ze względów dekoracyjnych. To krzew, który bardzo często uprawiany jest w formie piennej i wygląda jak miniaturowe drzewo. A ponieważ nie osiąga dużych rozmiarów (maksymalnie do 2,5 m wysokości), nadaje się także do małych ogrodów, czy nawet na tarasy.

Roślina pochodzi z Azji. Naturalnie można spotkać migdałki w Chinach. W Polsce uprawia się go z powodzeniem w ogrodach, ponieważ jest dość odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Migdałek trójklapowy ma niezwykłe kwiaty. Kwitnienie rozpoczyna się zanim jeszcze na pędach pojawią się liście, jeszcze w kwietniu. W tym czasie pędy są gęsto obsypane małymi kwiatami. Są one mocno do siebie zlepione, mają bladoróżowy kolor i słodko, wyraźnie pachną. Kwitnienie migdałka to najpiękniejszy czas w jego uprawie.

Wraz z opadnięciem kwiatów migdałek trójklapowy przestaje być tak ozdobny. Ma trójklapowe (jak sama nazwa na to wskazuje), piłkowane i owłosione liście. Latem są zielone, potem przebarwiają się na żółto. W naszych warunkach klimatycznych owoce zawiązują się bardzo rzadko, mają kształt niedużych wisienek, ale szybko opadają.

Migdałek trójklapowy – sadzonki i odmiany

Migdałek trójklapowy ma kilka odmian, jednak warto wiedzieć, że rzadko jest sprzedawany pod ich nazwami. Są do siebie bardzo podobne, na dodatek klientów bardziej interesuje forma. Krzew, czy drzewko szczepione na pniu? Oba rozwiązania mają swoich zwolenników. Krzew jest bardziej naturalny, pasuje do ogrodów naturalistycznych i sielskich, drzewo może być wykorzystane w małych ogródkach lub w stylu nowoczesnym, minimalistycznym i romantycznym. Jeśli interesują cię ciekawe odmiany migdałka trójklapowego, zwróć uwagę na ‘Multiplex’, odmianę, która wyróżnia się dużymi kwiatami w brzoskwiniowym kolorze.

Roślina jest dość popularna i nie powinno być problemu ze zdobyciem sadzonek. Drzewka najczęściej są szczepione na ałyczy, szczepienie w domu raczej nie wchodzi w grę, trzeba kupić gotową już sadzonkę. Zazwyczaj ich cena waha się w okolicy kilkunastu do dwudziestu kilku złotych. Rośliny pięknie wyglądają w ogrodzie w każdym stylu. Najczęściej sadzi się pojedyncze egzemplarze jako solitery, by wyeksponować ich niezwykłą sylwetkę. Czasami można zestawiać go z innymi kwitnącymi krzewami, jak piwonia, skimia japońska (mało znana, ale bardzo atrakcyjna skimia japońska jest dość trudna w uprawie) czy magnolia. W ten sposób przez cały sezon jakaś roślina w pobliżu będzie miała piękne kwiaty.

Migdałek trójklapowy – uprawa i stanowisko

Migdałek może nie należy do najbardziej skomplikowanych i wymagających roślin w ogrodzie. Jednak potrzebuje trochę uwagi, zwłaszcza w okresie sadzenia. Roślina ma duże oczekiwania względem gleby. Powinien być posadzony w żyznej i próchniczej ziemi. Musi być przepuszczalna, aby zapobiec zaleganiu wody w korzeniach. Na dno dołka przygotowanego do sadzenia warto wsypać odpowiednią warstwę drenażu.

Roślina najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych. Brak słońca ogranicza kwitnienie. Na dodatek migdałek musi mieć dostatecznie ciepło, a w słońcu będzie łatwiej mu to zapewnić. Stanowiska powinny być osłonięte od wiatru, dlatego migdałki sadzi się czasami przy południowych ścianach budynków. Można także znaleźć dla niego schronienie przy ogrodzeniu. Trzeba zachować ostrożność, ponieważ kwiat może zostać uszkodzony przez pierwsze wiosenne przymrozki. Z tego względu warto zadbać o ochronę przed chłodem, zwłaszcza jeśli chodzi o młode rośliny. Drzewka na ałyczy są nieco bardziej odporne na mróz, ale kwiaty mogą zostać porażone.

Przycinanie migdałka trójklapowego

Przycinanie migdałka trójklapowego to jeden z najważniejszych zabiegów w pielęgnacji tej wyjątkowej rośliny. Jest ono konieczne dla zachowania kwitnienia w kolejnych latach! Na szczęście migdałek bardzo dobrze znosi cięcie, nawet znaczne i mocne. Szybko się regeneruje.

Cięcie wykonuje się wiosną, po kwitnieniu rośliny. Pędy ścina się na 2/3 długości, a starsze można skrócić jeszcze bardziej. Śmiało – im więcej, tym lepiej się odbiją i będą kwitły w kolejnym sezonie.

Przycinanie krzewów i drzewek robimy przy ciepłej i suchej pogodzie. Ozdobny migdałek trójklapowy powinien być cięte czystymi, odkażonymi sekatorami. Ważne, by o nie zadbać, ponieważ na narzędziach ogrodniczych bardzo często przenoszą się patogeny chorobowe.

Migdałek trójklapowy i jego pielęgnacja

Podlewanie migdałka trójklapowego nie spędza snu z powiek właścicielom. W zasadzie roślinę nawozi się tylko w czasie suszy. Sporadycznie można także dokarmić krzew nawozami. Najlepiej sprawdzane są optymalne nawozy organiczne – obornik i kompost, chociaż oczywiście nawóz mineralny do roślin ogrodowych także można zastosować.

Ozdobny migdałek trójklapowy można wyściółkować, na przykład za pomocą kory drzewnej lub folii. Ściółka ma za zadanie ograniczyć wyparowanie wody z gleby. Na dodatek wyściółkowanie znacznie ogranicza wzrost chwastów. To ważne, ponieważ chwasty są czasami nosicielami różnych chorób lub miejscem do życia dla pasożytów. Migdałek niestety jest narażony na ich działanie.

Krzew najczęściej jest porażany przez brunatną zgniliznę drzew pestkowych (w końcu pochodzi od śliwy i brzoskwini). Choroba rozwija się na gnijących kwiatach, a potem zaczyna atakować liście. Tam najłatwiej ją zauważyć – powoduje obkurczanie i skręcanie się liści. Nieleczona zgnilizna może powodować całkowite zamieranie roślin. Ryzyko wystąpienia choroby ogranicza się przez cięcie w prawidłowy sposób. Jeśli obok rosną drzewa owocowe, warto je pryskać, jeśli okaże się, że są zakażone. Wszystkie zainfekowane, obcięte gałęzie trzeba spalić. Sprawdź także ten artykuł: TOP 10 długo kwitnących krzewów. Zobaczcie, które krzewy kwitną najdłużej.

Migdałek trójklapowy – rozmnażanie

Migdałek trójklapowy warto zasadzić w ogrodzie z wielu powodów. Jest to roślina, która pięknie wygląda. Wspaniale się rozwija i ma zachwycające kwiaty. Dlatego kusi, żeby pobrać z niej sadzonki. Nie jest to jednak dobry pomysł. Rozmnażanie migdałka w warunkach domowych jest trudne. Szczepienie na pniu jest jeszcze trudniejsze, a nowe sadzonki naprawdę nie są drogie. Lepiej zostawić to specjalistom i kupić gotowe do sadzenia rośliny.

ikona podziel się Przekaż dalej