Migdałowiec czy migdałek?

Pod nazwą migdałowiec kryją się dwie rośliny – migdałowiec pospolity i migdałek trójklapowy. Oczywiście nazwą migdałowiec określa się więcej gatunków z rodzaju Prunus, czyli śliwa, jednak te dwa gatunki są najbardziej powszechne.

Migdałowiec pospolity

Migdałowiec pospolity (zwyczajny) wszyscy znamy z jego wyjątkowych owoców. Są one znane jako migdały, często wykorzystywane w kuchni, zwłaszcza w deserach. W naszych warunkach klimatycznych migdałowiec nie rośnie.  W zasadzie poprawna nazwa tej rośliny to „śliwa migdał”, ale najczęściej używa się po prostu „migdałowiec.

Jest to rośliny pochodząca z Azji Środkowej i Mniejszej, rozprzestrzenił się także w Azji Zachodniej i Afryce Północnej. Rośnie także w ciepłych częściach Europy, w Portugalii, Hiszpani, Francji, Chorwacji, Serbii i Bułgarii. W naturze jest to krzew lub nieduże drzewo. Maksymalnie dorasta do 10 m wysokości.

Krzew lub drzewo ma ciekawe liście. Mają lancetowaty kształt i piłkowane brzegi. Na zimę opadają na ziemię. Migdałowiec pospolity mają także bardzo ciekawe kwiaty. Pojawiają się tuż przed pojawieniem się liści. Są białe albo różowe i składają się z pięciu działek kielicha i pięciu odwrotnie jajowatych płatków korony. Uroku dodają im liczne pręciki, doskonale widoczne.

Owocem migdałowca pospolitego są migdały. Jest to podłużny i spłaszczony pestkowiec. Młody owoc w całości jest jadalny, ale po opadnięciu wyłuskuje się tylko pestki – to one są najczęściej jedzone w ciastach i deserach.

Migdałek trójklapowy

Migdałek trójklapowy, zwany także migdałowcem trójklapowym. Sadzonki można kupić w dowolnym sklepie ogrodniczym, jest to bardzo popularny gatunek. To krzew lub drzewo szczepione na pniu, o luźnym pokroju. Wyróżnia się kwiatami. W okresie kwitnienia migdałek jest po prostu przepiękny – ma wspaniałe, gęste, różowe, drobne kwiatuszki. Są bardzo gęsto złożone, oblepiają całe gałązki. Mają od 2 do 5 cm średnicy i są prawie pełne. Przypominają małe różyczki. Czasami zmieniają kolor – początkowo intensywnie różowe, później są białe. Krzew dorasta do 2 metrów wysokości, drzewo prowadzone na pniu jest często znacznie niższe.

Roślina kwitnie wczesną wiosną, zanim jeszcze pojawią się liście. Krzew zdobi ogrody w tym samym czasie, co magnolie, ale jest mniej wymagający niż one. Dlatego warto posadzić go w swoim ogrodzie. Poza okresem wiosennym nie jest już tak piękny, ale nadal prezentuje się interesująco. Ma charakterystyczne liście – z trzema klapami przy wierzchołku, ma eliptyczny kształt i karbowane brzegi. Traci liście na zimę.

Migdałek trójklapowy w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

Migdałowiec trójklapowy – uprawa i stanowisko

Migdałowiec trójklapowy nie jest szczególnie wymagającą rośliną w ogrodzie. Jego pielęgnacja nie wymaga szczególnej wiedzy ani doświadczenia. Trzeba jednak zapewnić mu odpowiednie stanowisko. Roślina ma duże oczekiwania, jeśli chodzi o podłoże. Sadzonki migdałowca sadzi się w przepuszczalnej glebie, żyznej i próchniczej. Dzięki temu roślina będzie potrzebowała mniej nawożenia. Ważne jest to, by nadmiar wody był odprowadzany z korzeni. Przepuszczalne podłoże i optymalny poziom drenażu są podstawą.

Migdałki preferują słoneczne stanowiska. W półcienistych i cienistych dobrze się rozwijają, ale nie kwitną, a przecież to kwiaty są najbardziej atrakcyjnym elementem rośliny. Migdałek lubi mieć ciepło, więc w słońcu będzie mu o wiele lepiej. Z tego powodu warto zadbać także o to, by stanowisko było dobrze osłonięte od wiatru. Dzięki temu migdałek będzie chroniony przed mroźnymi podmuchami wczesną wiosną. Sadzenie przy ogrodzeniu lub ścianach budynku zapewnia roślinie najlepsza ochronę. Drzewo szczepione na pniu (najczęściej na ałyczach) może być bardziej odporne na chłód niż krzew.

Pielęgnacja migdałka trójklapowego

Migdałowiec zwyczajny nie nadaje się do uprawy w naszych warunkach klimatycznych, ale piękny i delikatny migdałek trójklapowy jak najbardziej. I naprawdę nie ma żadnych większych wymagań. W zasadzie w przypadku tego krzewu najważniejsze są dwa zabiegi: przycinanie i nawożenie. Oczywiście trzeba także go podlewać, ale roślina dość dobrze radzi sobie z przejściowymi brakami opadów.

Po kwitnięciu roślinę się przycina. Pędy należy skrócić o 2/3 długości. Migdałek, zarówno krzew, jak i drzewo, bardzo dobrze znosi nawet intensywne cięcie. Stare pędy można przycinać jeszcze mocniej. Cięcie jest niezbędne, by roślina utrzymała ładny pokrój i obfite kwitnienie.

Uzyskanie pięknych kwiatów jest możliwe tylko po odpowiednim nawożeniu. Podawanie nawozu wiosną w trakcie kwitnienia to jeden z najważniejszych zabiegów. Roślina może zostać zasilona także w lecie. W tym czasie związuje pąki kwiatowe na kolejny rok, więc przydaje jej się wsparcie. Można zastosować do tego nawóz mineralny, najlepiej przeznaczony do roślin kwitnących lub ogrodowych. Nawóz naturalny, na przykład obornik, zawiera więcej azotu. Jednak jeśli chce się uzyskać duże i atrakcyjne kwiaty, kluczowe są potas i fosfor, więc nawozy mineralne, wieloskładnikowe sprawdzają się lepiej. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ozdobnych.

Migdałek trójklapowy – zastosowanie

Migdałek trójklapowy to bardzo ciekawa roślina. Drzewo powinno być sadzone jako soliter, ponieważ jest naprawdę piękne. Takie gatunki jak magnolia, kielichowiec wonny czy budleja Dawida mogą odwracać od niego uwagę. Z drugiej strony kielichowiec wonny albo piwonia kwitną później, kiedy migdałek już nie ma kwiatów. Wtedy jego zielone liście mogą być dla nich wspaniałą oprawą. Krzew warto połączyć także z zielonymi krzewami i roślinami, jak trzmielina Fortune’a albo bukszpan (przy okazji dowiedz się, jak rozmnażać bukszpan).

Sadzonki szczepione na pniu idealnie nadają się do małych ogródków. Są niższe i delikatniejsze. Krzewy są znacznie większe i bardziej przytłaczają ogród. Migdałki można sadzić także na działkach, na których rzadko się bywa – będą się rozwijać bez codziennego podlewania i drobiazgowej pielęgnacji.

Migdałowiec zwyczajny – ciekawostki o roślinie

Migdałowiec pospolity – ciekawa roślina

Migdałowiec pospolity jest uprawiany od tysięcy lat. Początkowo uprawiano go na Bliskim Wschodzie, później pojawiał się w sadach Greków, Rzymian i Egipcjan. Szacuje się, że w Europie pojawił się co najmniej 3 tysiące lat przed naszą erą. Pestki migdałów znaleziono na terenie Grecji w czasie wykopalisk. Uznaje się, że mają około 10 tysięcy lat.

Migdałowiec ma szerokie zastosowanie w sztuce kulinarnej, zwłaszcza w cukiernictwie. Należy do bakalii i pojawia się we wszelkich mieszankach orzechów i suszonych owoców. Jest wartościowym źródłem tłuszczu i skrobi, a do tego jest po prostu smaczny. Migdały dodaje się do ciast i deserów. Robi się z nich marcepan.

Olej migdałowy – zastosowanie

Owoce migdałowca, czyli migdały są bogate w olejek. Tłoczy się go w temperaturze 30 stopni. Jest wykorzystywany zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Jest niezwykle wartościowym składnikiem kosmetyków. Ma szerokie, kompleksowe działanie i jest w pełni bezpieczny. Mogą stosować go nie tylko dorośli, lecz także małe dzieci.

Rozróżnia się dwa rodzaje oleju migdałowego: słodki olejek migdałowy i gorzki olej migdałowy. Ten drugi zawiera toksyczny związek – glikozyd cyjanogenny. Jednak trujące substancje mogą zostać wyeliminowane w procesie destylacji, dlatego oba olejki pojawiają się w kosmetykach.

Produkt ma wyjątkowy, wspaniały zapach, słodki, lekko orzechowy. Dlatego wykorzystuje się go w perfumach i kosmetykach do pielęgnacji ciała. Dodatkowo przywraca skórze blask, pomaga w złuszczaniu martwego naskórka i dobrze nawilża. Spowalnia procesy starzenia się skóry, a do tego ma delikatne działanie kojące i łagodzące.

ikona podziel się Przekaż dalej