Miłorząb dwuklapowy – najważniejsze informacje o gatunku

Miłorząb dwuklapowy – jak wygląda?

Miłorząb dwuklapowy czasami występuje także pod innymi nazwami, na przykład miłorząb chiński lub miłorząb japoński. Jednak prawidłowa nazwa to miłorząb dwuklapowy. Obecnie jest to ostatni przedstawiciel rodziny miłorzębów. Jako jedyny przetrwał do naszych czasów. Botanicy obliczyli, że miłorząb pojawił się na ziemi dawno temu – około 200 milionów lat wstecz! I w zasadzie od zarania cywilizacji jest znany jako cenna roślina lecznicza.

W Polsce pierwsze egzemplarze miłorzębu pojawiły się dopiero w połowie XVIII wieku. Na całym świecie jest to roślina bardzo popularna, także ze względu na wartość ozdobną. W naszych warunkach klimatycznych miłorząb osiąga około 40 m wysokości. Ma regularny, poukładany pokrój, chociaż niektóre odmiany pendula mają zwisające pędy. Te także świetnie się prezentują.

Nazwa miłorząb dwuklapowy została zaczerpnięta od kształtu liści. Mają około 7 cm średnicy i są podzielone na dwie wyraźne klapy. Dodatkowo na blaszkach liściowych jest widoczne wachlarzowato rozłożone unerwienie, co jeszcze dodaje roślinie dużo uroku. Liście są jasnozielone, a jesienią przebarwiają się na kremowożółtą barwę. Opadają na zimę, ale bardzo szybko się pojawiają wiosną. Roślina ma rozdzielnopłciowe kwiaty i wytwarza nasiona, z których można ją rozmnażać, ale te dojrzewają dopiero po 20 latach uprawy.

Uprawa miłorzębu w Polsce?

W naszym kraju miłorząb dwuklapowy nie jest szczególnie popularny. Ale nie oznacza to, że jego uprawa w naszych warunkach klimatycznych nie jest możliwa. Miłorząb dwuklapowy pochodzi z Chin. A to oznacza, że w naturalnych warunkach ma temperaturę tylko nieco wyższą niż w Polsce. Dość dobrze radzi sobie ze spadkami temperatur, a dorosłe rośliny i dojrzałe egzemplarze są minimalnie narażone na uszkodzenia pod wpływem mrozu.

Ponadto miłorzęby są bardzo odporne. W Chinach najstarsze egzemplarze datuje się na… 3500 lat! Większość drzew rośnie aż 2000 lat. W ogrodzie oczywiście roślina nie będzie raczej aż tak trwała, ale należy się przygotować na to, że to drzewo wieloletnie, które z pewnością dobrze zdążą poznać kolejne pokolenia. Gatunek jest bardzo odporny na suszę i zanieczyszczenie powietrza, więc można go sadzić w miejskich ogrodach i parkach. Roślina jest bardzo odporna na choroby i szkodniki. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie miłorzębu japońskiego?

Miłorząb dwuklapowy – właściwości lecznicze

Miłorząb dwuklapowy i jego działanie

Właściwości lecznicze miłorzębu są znane od wieków i wykorzystywane w tradycyjnej medycynie ludowej. W Europie także docenia się jego działanie, więc Ginko biloba pojawia się w aptekach i drogeriach w formie różnych preparatów. U ich podstaw leży wyciąg z miłorzębu, czyli ekstrakt pozyskiwany z liści.

Dobroczynne działanie wynika z tego, że liść miłorzębu zawiera aż 60 substancji aktywnych. Są to między innymi flawonoidy, terpeny, hydrokwasy i biflawony. Badania wykazują także, że roślina zawiera liczne antyoksydanty, czyli substancje odpowiedzialne za zwalczanie wolnych rodników. A to oznacza, że zmniejszają zagrożenie wieloma nowotworami, a także spowalniają starzenie się komórek.

To właśnie dlatego liść miłorzębu znajduje zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji cery i skóry. Wyciąg z miłorzębu można znaleźć także w tabletkach i kapsułkach, zarówno w sklepach zielarskich, jak i w aptekach. Działanie miłorzębu dla urody jest najbardziej znane. Antyoksydacyjne działanie pozwala na niewielkie cofnięcie wskazówek zegara – kremy zawierające wyciąg z miłorzębu ujędrniają i poprawiają napięcie twarzy. Do tego specyfik świetnie działa w pielęgnacji cery naczynkowej. Wspiera mikrokrążenie, poprawia kondycję naczyń krwionośnych i uszczelnia ich ścianki. Do tego niweluje zaczerwienienia i pajączki. Do tego wykorzystuje się go w bardziej ekskluzywnych specyfikach ujędrniających i antycellulitowych. Cena takich kosmetyków jest jednak dość wysoka. Wyciąg z miłorzębu pozyskiwanego naturalnie nie należy do tanich składników.

Właściwości lecznicze miłorzębu dwuklapowego w medycynie

W medycynie Ginko biloba także często znajduje zastosowanie. Właściwości lecznicze wykorzystują zwłaszcza to, że specyfik poprawia krążenie i mikrokrążenie. Dzięki temu liść miłorzębu działa na wielu polach. Poprzez wspieranie krążenia w naczyniach mózgu i dotlenianie komórek, poprawia pamięć, prędkość pracy mózgu i ułatwia zapamiętywanie i uczenie się. Dlatego ekstrakty z miłorzębu pojawiają się w specyfikach dedykowanych dla osób wykonujących pracę umysłową lub intensywnie uczących się (maturzystów lub studentów w czasie sesji).

Liść miłorzębu w moździerzu, a także właściwości lecznicze, jak uprawiać miłorząb dwuklapowy, pielęgnacja i sadzonki
Miłorząb dwuklapowy krok po kroku, czyli odmiany i rodzaje, uprawa i pielęgnacja oraz właściwości lecznicze i działanie

Wspieranie pracy struktur mózgu poprzez dotlenienie i ukrwienie komórek sprawia, że specyfik idealnie sprawdza się w leczeniu Alzheimera. Na dodatek preparaty z tym składnikiem mogą zmniejszać tworzenie się złogów betaamyloidu. To składnik, który uszkadza komórki nerwowe, więc Ginko biloba może zadziałać jak ochrona przed postępowaniem choroby.

Specyfiki z ekstraktem z miłorzębu dwuklapowego może być wykorzystywany w zaburzeniach erekcji. Właściwości lecznicze na tym polu są silniejsze niż w preparatach typu viagra. Wyciąg z miłorzębu poprawia odbieranie bodźców pobudzenia seksulanego przez mózg. Do tego rozluźnia naczynia mięśni gładkich. To znacznie przyspiesza erekcję, a na dodatek działa to nie tylko doraźne. Regularne przyjmowanie miłorzębu może rozwiązać problem zaburzeń erekcji na dłuższy czas.

Miłorząb dwuklapowy i jego uprawa

Miłorząb japoński jest dostępny w sklepach ogrodniczych i szkółkach drzewek ozdobnych. Sadzonki są sprzedawane z nagim korzeniem lub w pojemnikach. Ich cena może być różna. Sadzonki bez osłony są tańsze, w pojemnikach nieco droższe. Jednakże cena jest w zasadzie jedyną zaletą sadzonek z nagim korzeniem. Miłorząb dwuklapowy, jak wszystkie drzewa, w pojemnikach jest bardziej odporny na uszkodzenia w czasie transportu. Sadzonki są mniej narażone na wysychanie, na dodatek można je sadzić przez cały sezon. Cena miłorzębu dwuklapowego oscyluje w granicach od 18 do 30 zł za sadzonkę. Miłorząb szczepiony na pniu pojawia się rzadko, ale cena jest bardzo podobna. Odmiana pendula o zwisających pędach także kosztuje około 30 zł.

Uprawa uda się, jeśli zapewnisz roślinie odpowiednie warunki. Miłorząb dwuklapowy uwielbia dobrej jakości, żyzne podłoże. Rośnie zarówno w słońcu, jak i w półcieniu, jednak musi mieć dobrze dobrane podłoże. Chociaż gatunek jest odporny na zasolenie i zanieczyszczenie, potrzebuje sporej dawki składników odżywczych. Roślinę sadzi się wczesną wiosną lub wczesną jesienią. Uprawa w ogrodzie jest bardzo prosta. To jedna z najmniej wymagających roślin, nie potrzebuje ani przycinania, ani nawożenia, ani podlewania. W zasadzie roślina powinna być podlewana wyłącznie tuż po sadzeniu lub podczas naprawdę długotrwałych susz. W zbyt mokrym podłożu roślina jest bardziej podatna na choroby i szkodniki.

Liść miłorzębu możesz zbierać w swoim ogrodzie, by wykorzystać go do przygotowania okładów. Jeśli jednak naprawdę chcesz poznać właściwości lecznicze Ginko biloba, lepiej kup preparaty z wyciągiem z rośliny. Będziesz mieć pewność, że zadziałają.

ikona podziel się Przekaż dalej